У Львові 9 травня відбулися масові сутички між місцевими радикально налаштованими націоналістами та представниками лівих ідей і правоохоронцями. Окрім львівських ветеранів, до нашого міста зі сходу України привезли представників “Русского єдінства” і “Родіни”, які розгорнули на Пагорбі слави червоний прапор. Перед цим відбулися провокації на Марсовому полі та вул. Личаківській: спалахували бійки, лунали постріли, образливі висловлювання, кидали каміння. Оскільки наперед було прогнозовано, що готуються провокації, міська влада звернулася до суду, який заборонив будь-які акції в місті 9 травня, однак рішення суду не було виконане.
У Львівській мерії у 2011-му знайшли кілька чиновників-фальшиводипломників. Хтось сам зізнався, когось “спалили” депутати міськради, як-от начальника міського управління освіти Володимира Огуру. Згодом його звільнили й порушили кримінальну справу. Як наслідок – у ратуші почали масово перевіряти дипломи працівників. Від літа в мерії виявили десять недостовірних дипломів. Одна з працівниць управління соцзахисту з непідтвердженим дипломом працювала ще з 1989 року. Ще двоє осіб цього управління з непідтвердженими дипломами працювали з 1996-го та 2006 р. Також перевіряли й працівників ЛКП.
Рік запам’ятався мешканцям міста нестерпним запахом, який було чутно у всіх районах Львова. Щоб дослідити походження неприємного запаху в місті, чиновники скликали спеціальну комісію. Як з’ясувалося, причина смороду – порушення деякими підприємствами правил виливання стічних вод у міську каналізацію і перевищення у них забруднювальних речовин. А це призводить до порушення технології очистки на очисних спорудах і до розвитку в каналізаційних колекторах мікроорганізмів, які, розкладаючись, виділяють неприємні запахи.
29 жовтня 2011 року офіційно відкрили “Арену Львів” – стадіон, який із осені 2008-го будували у Львові до Євро-2012. На відкритті стадіону співали Руслана та американська співачка Анастейша. Загальна кількість місць на стадіоні становить 34 915. Вартість будівництва львівського стадіону становить 2,2 млрд грн. Експерти УЄФА “Арену Львів” назвали одним із претендентів на статус найкомфортабельнішого стадіону Євро-2012. Адже на об’єкті є всі зручності для вболівальників, гарний огляд поля і комфорт для футболістів.
Цього року ремонтували одні з основних магістральних доріг Львова, проте ці роботи тривали рекордно довго. Так, у 2011-му “нове дихання” отримали вулиці Личаківська, Зелена, проспект Свободи від вул. Городоцької до вул. Гнатюка, вул. Городоцька на відрізку від церкви Св. Анни до церви Свв. Ольги та Єлизавети і на ділянці від вул. Кульпарківської до вул. Кузневича, вулиці Ген. Чупринки, Мельника та Коновальця, частина Пасічної. Спершу дороги обіцяли відкрити восени, згодом терміни завершення ремонтів перенесли до першого снігу, а більшість доріг відкрили аж взимку.
Львів цього року засяяв по-новому. Ще чотири пам’ятки архітектури міста тепер буде видно не лише вдень, але й уночі. Художню підсвітку влаштували на церкві Св. Михайла, вежі Корнякта та костелі Марії Магдалини. Фахівці ЛКП “Львівсвітло” також освітили міський вокзал і встановили декоративні ліхтарі у трьох львівських скверах: біля Бернардинського монастиря, поблизу Домініканського собору та на площі Старий Ринок. Зовнішнє освітлення облаштували також біля дев’яти шкіл та дитсадків.
У ніч з 22 на 23 березня через коротке замикання горів львівський цирк. Вогонь знищив частину даху та оркестрову ложу, а вода, якою гасили пожежу, залила манеж та зіпсувала інші приміщення. У травні Кабмін виділив із резервного фонду бюджету 8,7 млн грн на ремонт цирку. Але через бюрократичні процедури тендер із визначення підрядника відбувся лише в жовтні. Майстри вже перекрили частину даху, ремонтують манеж та фойє, а також відновлюють купол. Частину робіт перенесли на наступний рік, а новорічну програму покажуть на площі перед цирком.
У Львові в березні після тривалої хвороби помер 74-річний Іван Гель – історик, правозахисник, публіцист, організатор самвидаву, активний учасник національно-визвольного руху в Україні, один із засновників Української Гельсінської спілки. Іван Гель був членом редколегії журналу “Український вісник”, головою комітету за виведення з підпілля та легалізації УГКЦ. У радянські часи був неодноразово засуджений за звинуваченням в антирадянській агітації і пропаганді. В ув’язненні провів 16 років, у засланні – п’ять. Іван Гель хворів на цукровий діабет, тривалий час перебував у лікарні. В листопаді минулого року у нього стався інсульт.
Цього року в управлінні транспорту міськради спільно з французькою компанією “Луїс Бергер” та фахівцями з Львівської політехніки напрацьовували докорінні зміни у транспортній схемі міста. За новою транспортною мережею, Львовом курсуватиме шість радіальних та 40 хордових маршрутів. Якщо хордові маршрути з’являться в місті з 1 січня, то радіальні їздять вже зараз. На них також запровадили систему трансферного квитка, що дає змогу здійснити пересадку в центрі міста з одного радіального маршруту на інший. Нова схема передбачає також тотальні зміни в русі: з першого дня нового року в місті повністю зміниться нумерація автобусів і їхні маршрути.
Триває будівництво нового термінала Львівського аеропорту ім. Данила Галицького, бюджет якого становить 1,4 млрд грн. Новий аеровокзал відповідатиме усім вимогам терміналів міжнародних аеропортів з повним комплексом послуг та мінімальними затратами часу, а його пропускна здатність збільшиться до 19 тисяч пасажирів на добу. Наразі новий термінал готовий на 85%, його відкриття запланували на 25 березня наступного року. Зараз працівники аеропорту набирають працівників у терміналі. Львівський аеропорт буде обслуговувати судна класу “А”, “В”, “С”, а також “D” (“типу Boeing-767”).
Церкву Святих апостолів Петра і Павла (костел єзуїтів) у центрі Львова нарешті відкрили для парафіян. 65 років храм виконував роль фондосховища для більш ніж 2 млн цінних видань. Ще торік місто передало будівлю костелу у власність УГКЦ, однак перевезти книги було нікуди. Цьогоріч міська влада віддала Академії наук України, якій підпорядковується бібліотека, приміщення колишнього кінотеатру ім. І. Миколайчука, а уряд — приміщення на вул. Авіаційній, 1. Туди й перевезли книги. У День Збройних сил України тут відбулось перше урочисте богослужіння, а ще через тиждень з храму вивезли останню книгу. Відтепер у церкві проводять щоденні богослужіння та святкові літургії.
До Львова вперше за останні роки приїхало понад мільйон туристів. За даними міського Центру розвитку туризму Львова, найбільше грошей під час подорожей витрачають туристи з Німеччини – в середньому 504 євро, другі у списку росіяни: у них середні витрати 432 євро, треті у рейтингу українці, які в середньому залишають у Львові 257 євро. Найменше витрачають туристи з Польщі. Не змінилися і міста-конкуренти Львова: для українців це Київ, Одеса та Кам’янець-Подільський, а для іноземців – Краків та Прага. До речі, на час Євро-2012 найбільше туристів очікують з Німеччини – орієнтовно 30 тисяч осіб.
Львівщина має нового керівника – після майже року перебування на посаді голови ЛОДА Михайла Цимбалюка його замінив Михайло Костюк, призначений 2 листопада. Новий керівник області очолював “Укрзалізницю” з грудня 2008 р. до березня 2011 р. До цього працював заступником генерального директора “Укрзалізниці”.
Реставратори нарешті завершили відновлення колони Яна з Дуклі, яке тривало цілий рік. Через запізнілий початок робіт колона біля церкви Св. Андрія простояла в законсервованому вигляді вісім місяців. Під час відновлення колони доповнили втрачені елементи, реставрували карниз, декоративні кулі, верхній вазон. Однак після реставрації пам’ятку пофарбували у неприродно жовтий колір. Цьогоріч у Львові також реставрували палац Любомирських, відновили дахи церков Івана Хрестителя, Святого пророка Іллі та храму Різдва Пресвятої Богородиці. А ще шість надгробків на Личакові та вівтар “Голгофа” у Вірменській церкві. Окрім того, спільно з німецькими фахівцями відновили 122 старих вікна та 27 брам.
Цьогоріч уперше в історії Львова з’явилися давнообіцяні велодоріжки. Спершу вони з’явилися на вул. Вороного. Загалом за рік у місті побудовано 12 км велосипедних доріжок. Частково з’явилися вони на вул. Липинського, Зеленій, Шевченка та проспекті Свободи. Також у кінці року затвердили план облаштування велосипедної інфраструктури по внутрішньому кільцю навколо історичної частини міста: вздовж пл. Міцкевича, пл. Галицької, вул. Галицької, братів Рогатинців, Підвальної, В. Винниченка, М. Кривоноса, Пішої, Сніжної, Звенигородської, Рибної, площ Старий Ринок і Різні та вул. Староміської. Цей проект подали на здобуття гранта Євросоюзу. А ще у Львові збудували 39 велостоянок.