Щотижня львів’яни розбивають щонайменше три-чотири градусники. Ртутні медичні термометри найчастіше розбивають у холодну пору року, особливо взимку. Адже саме в цю пору найбільше простудних захворювань, коли потрібно виміряти температуру тіла. “Пошта” поцікавилась, куди потрібно звертатись та що робити, якщо ви розбили ртутний термометр.
“Найчастіше, звісно, термометри розбиваються в домашніх умовах, але бувають випадки і на роботі, наприклад, торік суддя на роботі міряла температуру тіла і випадково розбила термометр об клавіатуру. Однак найчастіше такі випадки пов’язані з маленькими дітьми”, – каже Володимир Федотов, фахівець управління з питань надзвичайних ситуацій і цивільного захисту населення ЛМР.
Фахівці розповідають, що далеко не всім відомо, що в таких випадках потрібно звертатись у відділ із питань надзвичайних ситуацій свого району, а не в службу “101”, куди більшість телефонує.
“До нас із такою проблемою звертаються часто, але річ у тім, що це не наша функція. Такі функції повинні виконувати районні адміністрації міста, при яких є відділи з питань надзвичайних ситуацій, які реагують на такі виклики, проводять збір ртуті та демеркуризацію приміщення (комплекс заходів для зниження концентрації парів ртуті в повітрі до допустимої норми – “Пошта”)”, – пояснив Павло Василенко, начальник прес-служби МНС Львівщини.
Павло Василенко радить не впадати у паніку, а уважно подивитися, де розлилася ртуть: “Її потрібно акуратно зібрати до найменшої крапельки щіточкою з підлоги. Якщо ж ртуть “порозбігалася” по щілинах, то звідти її потрібно повитягувати спринцівкою. Також слід добре провітрити приміщення. Усю ртуть треба зібрати в рідину – це може бути розчин марганцівки або ж концентрований розчин господарського мила. Це треба зробити, щоб запобігти подальшому випаровуванню ртуті. Адже ці випари дуже небезпечні і, осідаючи в організмі людини, вони його отруюють”.
ВАЖЛИВО
Якщо ви розбили термометр
– Повідомте відділ НС вашого району.
– З приміщення, де розбився градусник, виведіть усіх людей, відчиніть вікна і щільно зачиніть двері.
– Варто також скористатися вологою марлевою пов’язкою, щоб захистити органи дихання.
– Пензликом, щіткою можна зібрати найбільші кульки ртуті в паперовий конвертик. Для збору дрібних кульок підійде спринцівка або піпетка. Зібрану ртуть потрібно помістити у банку з мильно-содовим розчином або розчином марганцівки.
– Поверхню, де розбився градусник, варто обробити тим же розчином марганцівки (2 г на 1 л води) або мильною-содовим розчином (40 г мила і 50 г соди на 1 л води).
– Якщо ви наступили на ртуть – вичистіть та промийте міцним, майже чорним, розчином марганцівки підошви взуття.
|
Допомога в районі
Якщо розбився термометр, потрібно зателефонувати у райвідділ із питань НС, із якого виїжджає група, яка проводить демеркуризацію. Що роблять надзвичайники, “Пошті” розповів Володимир Федотов.
“Спершу наша група вилучає термометр та механічним способом збирає краплинки ртуті. Приміщення, де розбився градусник, обробляють мильно-содовим розчином, про ситуацію повідомляють санепідеміологічну службу. Якщо градусник розбився на килимі, то килим слід почистити та добре провітрити, – каже Володимир Федотов. – Також обов’язково провітрюють приміщення, адже випаровування ртуті відбувається при плюсовій температурі. Провітрювати слід не менше як півгодини, і через деякий час його треба повторити. Власне СЕС проводить заміри випарів ртуті. Я б не сказав, що та кількість ртуті у термометрі є дуже загрозливою, бо коли розбивається термометр, більшість ртуті зазвичай залишається у ньому. А той грам чи півграма, що вилітає, не є загрозливим. За роки роботи я ще не бачив перевищення допустимої норми парів ртуті при розбитті медичного термометра”.
Зі слів Юрія Балашова, фахівця управління з питань НС міськради, зібраний рідкий метал не викидають, а віддають у спеціальну фірму, яка займається його утилізацією. До міського управління люди приносять також старі термометри, які відправляють на переробку. За цей рік управління здало 70 кг ртуті, для порівняння, у 2010-му та 2009 р. – по 43 кг.
Ртутні виміри
Про те, що кількість вилитої ртуті з градусника не завдасть великої шкоди людині, підтверджує і головний державний санітарний лікар Львівщини Роман Павлів. “Та мала кількість ртуті, що є у медичному термометрі, шкоди не зробить. Ртуть шкідлива лише у великих кількостях та при тривалому випаровуванні. Тому лише при великих кількостях ртуті потрібно викликати служу МНС”, – каже Роман Павлів.
Виїзди для збору ртуті надзвичайників ваших районних адміністрацій є безкоштовними. А вимірювання випарів ртуті, яке проводить санепідеміологічна служба, платне: “Будь-хто може звернутися в лабораторію СЕС, аби вони виміряли у вашій квартирі випари ртуті. Така послуга буде платною, а ось при аварійній ситуації вимірювання ртуті, звісно, є безкоштовним. Проте, повірте, при тій кількості ртуті, що у градуснику, виміри не покажуть перевищення норми”, – пояснює Роман Павлів.
Ціни на виміри ртуті, якщо це не аварійна ситуація, затверджені урядом, проте, скільки коштуватимуть такі виміри, у Львівській обласній санітарно-епідеміологічній станції не змогли сказати, лише наголосили, щоб для такого заходу потрібно написати заяву.
Сім’ям з маленькими дітьми, де, власне, найчастіше розбиваються градусники, фахівці радять використовувати не ртутні, а спиртові чи електронні термометри. Адже дуже часто, коли діти розбивають термометр, згодом бояться розповісти про це батькам і ховають кульки ртуті в закутки, що є дуже небезпечно.