У міській раді б’ють на сполох, мовляв у Львові склалася напружена фінансова ситуація із проплатою грошей для повноцінного функціонування життєво важливих закладів і галузей міста.
Міські чиновники нарікають, що Головне управління Державної казначейської служби України у Львівській області вже впродовж понад 20 днів не здійснює платежів. Тобто, гроші на рахунках міста є, але казначейство їх не перераховує.
“Не проводяться платежі не тільки із незахищених статей видатків, але і з так званих захищених. Загалом у казначействі є непроведених платежів на понад 2,6 млн грн із загального фонду міського бюджету та на понад
6,4 млн грн – зі спеціального фонду міського бюджету міста Львова”, – інформує прес-служба Львівської міської ради.
“На рахунках казначейства є непроплачені платіжні доручення із департаменту гуманітарної політики, зокрема, освіти, охорони здоров’я та соціального захисту. Отож, “висять” 83,8 тис. грн видатків на бензин для машин швидкої медичної допомоги. Ці гроші вже тривалий час є на рахунку, але не виплачуються. Це найнеобхідніші фінанси”, – нарікає в. о. керівника департаменту гуманітарної політики міської ради Ольга Павлюк.
“В управлінні соцзахисту в нас “лежить” 405 тис. грн невиконаних платіжних доручень від 14 грудня. Це виплата з держбюджету чорнобильцям на харчування, за роботу на забруднених територіях та кошти матерям-героїням. Вони надходять із Міністерства праці та соцзахисту на обласне управління праці і соціального захисту, а тоді на рахунки районних відділів соцзахисту міста. Разом в управлінні соцзахисту заборгованість казначейства є 461 тисяча гривень. Йдеться про захищені статті, які є непроплачені”, – пояснює Ольга Павлюк.
Але керівник Держказначейства у Львівській області Петро Могиляк звинувачення міських чиновників відкидає.
“Я думаю, що з цим питанням треба звертатися у ту ж міську раду, тому що, наскільки мені відомо, вона не має достатньо грошей, щоб забезпечити виплати. Ми вчора (у вівторок – “Пошта”) оплатили всі захищені видатки, які в нас були зареєстровані: це заробітна плата, харчування, медикаменти, енергоносії. Якщо йдеться про незахищені видатки, то вони у нас зареєстровані і будуть виплачуватися разом з виконанням захищених статей видатків”, – зазначив “Пошті” Петро Могиляк.
Олег Іщук, керівник департаменту фінансової політики Львівської міської ради, пояснює, що такі затримки негативно позначаються на місті. “Станом на вчора (вівторок – “Пошта”) не виконано платіжних доручень на 5,3 млн гривень із бюджету розвитку і 2,4 млн грн із загального фонду бюджету. Для міста це погано, бо наші бюджетні заклади не можуть розрахуватися за отримані послуги”, – зазначив “Пошті” посадовець.
ДО ТЕМИ Ситуація з непорозумінням щодо перерахунків Держказначейства і міської ради не нова. Торік, 15 грудня, на сесії ЛМР міський голова Львова Андрій Садовий заявив, що казначейство заблокувало 13 млн грн на рахунках Львівської міської ради із незахищених статей. Тоді очільник міста назвав це надзвичайною ситуацією, що ставить під загрозу життя городян, бо не перераховувалися гроші на рахунки ЛКП, які прибирають місто, і не вистачало грошей на пальне. |
Чиновник пояснює, що ці борги справді не стосуються заробітної плати, бо ці доручення казначейство виконує.
“Казначейство – це насправді розрахунковий банк, в якому проходять операції із державного і зі всіх місцевих бюджетів. Фактично громада міста тримає там гроші. Ми щодня даємо платіжні доручення, які вони повинні виконувати. Одні вони виконують, інші – ні, без жодних офіційних відмов. Вони кажуть, що немає грошей. Я, думаю, що воно, мабуть, наші гроші якось використовує”, – вважає Олег Іщук.
Медики підтверджують, що в місті і справді можуть зупинитися “швидкі”. “Я не фінансист, а лікар. Але очевидно, якщо не будуть платити, то фірма, в якої ми купуємо бензин, може припинити його постачати. Можна тільки прогнозувати, що машини швидкої допомоги можуть припинити їздити. Але зарплату ми зараз виплачуємо вчасно, все нормально”, – розповіла “Пошті” Наталя Поважук, головний лікар Станції швидкої медичної допомоги м. Львова.
“Гроші на пальне для машин швидкої допомоги не є серед захищених статей, тому на це справді може не вистачити грошей. Але ми не допустимо, щоб машини зупинилися: вони їздять і будуть їздити. Якщо настане критичний момент, то ми будемо домовлятися, просити відтермінування оплати й організовуватимемо роботу так, щоб це не вплинуло на галузь”, – сказав “Пошті” Володимир Зуб, начальник управління охорони здоров’я Львівської міської ради.
За захищеними статтями не обділені наразі й освітяни. “Нам наразі перераховують усі гроші, виплатили зарплату”, – зазначає Катерина Гороховська, начальник управління освіти ЛМР.
“Закінчиться тим, що до кінця року всі ті платіжні доручення, які не будуть пробачені, вернуться до місцевого бюджету, і з 1 січня ми почнемо знову фінансування”, – сподівається Олег Іщук.
Наразі ж поки є така ситуація, мешканцям міста залишається сподіватися, що вони не стануть заручниками бюрократичних перипетій.