Українська частина міжнародного Біосферного резервату “Розточчя”, що на Львівщині, офіційно включена ЮНЕСКО до Світової мережі біосферних заповідників. 13 грудня керівництву парку вручили відповідний сертифікат про надання статусу. До цього екологи йшли 12 років!
“Це підсумок багаторічної роботи науковців заповідника та Національного лісотехнічного університету. Це великий плюс для охорони навколишнього середовища, який дасть можливість розвивати зелений туризм, проводити наукові дослідження на транскордонній території та залучати інвестиції Євросоюзу на цю територію. Сюди ЄС буде вкладати значні гроші”, – каже директор заповідника Ярослав Бовт.
ДОВІДКА До біосферного резервату “Розточчя”, який займає майже 75 тис. га, увійшов природний заповідник “Розточчя” (площа 2084,5 га), Яворівський національний парк (7078,6 га), регіональний ландшафтний парк “Равське Розточчя” (19103 га), орнітологічний заказник “Янівські чаплі” (16 га) та заповідне урочище “Немирів” (276 га). Також цей резерват об’єднує не лише природо-заповідні території – ядра, а й транзитні зони, які належать місцевим громадам і не є заповідними. |
За його словами, європейці даватимуть гроші на українське “Розточчя” через те, що ця зелена зона є головним європейським вододілом, річки якого впадають у Балтійське море. Відтак ЄС вигідно, щоб тут було екологічно чисто.
Окрім того, в зоні біосферного резервату “Розточчя” географічно сходяться Карпати, Поділля та Полісся. Цікаво, що флора і фауна з цих регіонів трапляється в цьому куточку на Львівщині.
“У нас понад 120 видів флори і фауни, які занесені до Червоної книги. Одним із найцікавіших є орлан білохвостий – це орел який у нас зимує і харчується рибою. Йому потрібен і ліс, і водойми, які не замерзають. Таких птахів у світі є лише кілька сотень. У Західній Україні таких гнізд є тільки три”, – розповіла Галина Стрямець, заступник директора з наукової роботи “Розточчя”.
Для збереження природи керівництво парку очікує найближчим часом на європейські гранти, зокрема, для побудови очисних споруд та лабораторій для наукових праць.
А завдяки новому престижному статусу екологи сподіваються на приїзд туристів, зокрема влітку. Наразі тут щороку відпочивають приблизно сім тисяч осіб.
ДО ТЕМИ Наступного року екологи планують створити ще один біосферний резерват “Західне Полісся”, який також може увійти до Світової мережі біосферних заповідників та отримати сертифікат ЮНЕСКО, – повідомив міністр екології України Микола Злочевський. |