Цього року до міста Лева вперше приїхало понад мільйон туристів. Схоже, очікування, які покладали роками туристичні експерти, виправдовують себе, що особливо вагомо напередодні Євро-2012. Про те, хто і за чим до нас їде і що ми можемо показати, та нереалізовані можливості, “Пошта” спілкується з керівником Асоціації розвитку туризму Львівщини Андрієм Мацелюхом (на фото).
– Львів не втрачає свої позиції серед туристів. Тенденції змінилися у всьому світі, вони масштабні: більше туристів стали індивідуалами. Тобто, все більше мандрівників планують свої подорожі через інтернет.
Людей уже не лякають відстані, вже відходить у минуле система бронювання екскурсій, перельотів, проживання через туристичні компанії. Час взяв своє: є потужна інтернет-індустрія, через яку молодь та старші люди самі планують подорожі: дізнаються, куди їдуть, де будуть їсти і ночувати, що побачать. За даними європейських фахівців, 40% туристів віддають перевагу індивідуальному плануванню подорожей.
Позитивно для нас те, що люди сюди повертаються і вдруге, і утретє. У нас мільйон туристів, напевно, тільки за скромними статистичними даними.
ДОВІДКА Для Асоціації розвитку туризму Львівщини екскурсоводи склали перелік того, що заважає туристам під час відвідин міста. Отож, гості звертають увагу на відсутність міліцейських патрулів на вулицях, а відтак іноді мають відчуття небезпеки. На пл. Ринок іноземці не можуть зрозуміти, чому ДАІ дозволяє дорогим машинам заїжджати в пішохідну зону. А ще, на думку туристів, у Львові немає де припаркувати власне авто. Також люди нарікають, що не можуть нормально пересуватися групами біля пам’ятника Івану Федоровичу, бо всю площу заполонили торговці книжками. Водночас гіди зауважують, що в місті зникли жебраки, які колись чіплялися до туристів. |
– Ще десять років тому, коли ми лише розпочинали рекламувати Львів і Львівщину, хотіли досягти збільшення потоку туристів на 10% щороку. В жодному випадку не можна говорити, що ось ми маємо мільйон туристів, нам вистачить і більше не треба.
Постійно про себе треба нагадувати. Якщо ми вже почали проводити фестивалі у місті, то вони повинні бути щорічними, циклічними і не змінювати дати. Постійність у туризмі – це надзвичайний рівень якості. Якщо ми вже почали це, не можна зменшувати бюджети і відмовлятися від цього. Туризм – це шанс для міста.
– У всьому світі доведено, що один мандрівник, який приїжджає у місце туристичного призначення, створює 14 додаткових робочих місць. Це в економіці так званий ефект мультиплікації. Людині, яка приїхала в незнайоме місто, треба десь поїсти, поспати, купити сувеніри, скористатися транспортом. Однозначно, туристи залишають гроші.
Ми провели опитування серед екскурсоводів та перекладачів: німецькі туристи за годину можуть витратити у Львові 300-500 грн, поляки – 200-300 грн, українці зі сім’ями – 200-300 грн, підлітки із сходу України витрачають від 50 до 300 грн.
Наші колеги можуть підтвердити, що у Львові туристи часто не мають де витратити левову частку своїх грошей. Є багаті люди, які приїжджають і скаржаться, що у нас немає дорогих розваг, де можна залишити, скажімо, 10 тисяч доларів.
Але є й інші тенденції – буває, що туристи з Польщі їдуть зі своїми канапками та напоями, щоб тільки тут не витрачати гроші.
ДО ТЕМИ Цієї осені фахівці із “Центру розвитку туризму Львова” провели опитування серед туристів, щоб з’ясувати, хто, як і чому їде до Львова. За попередніми результатами, понад 50% гостей їдуть до Львова відпочивати, 10% – до друзів та родичів, ще 10% – у справах. Решта – мають інші мотиви, скажімо, з паломницькою метою чи лікуватися. Серед гостей більшість становить молодь від 18 до 30 років, таких 50%. Людей, які їдуть до нас відпочивати, передусім цікавлять культура та традиції міста, хоча є туристи, які їдуть просто через те, що для них Львів – це нове місто, у якому вони ще не були, і тут безпечно. У Львові зазвичай іноземці залишаються на три-чотири дні. Наступного року міські чиновники планують пропагувати Львів серед туристів у восьми напрямах: архітектура та історія, мистецтво, духовність, кава і шоколад, пиво та кухня, фестивалі, відпочинок в області та організація ділових зустрічей. |
– З боку, як незаангажований фахівець, цю роботу оцінюю позитивно. Можливо, хтось із львів’ян може закинути, що ми забагато грошей витрачаємо з бюджету міста на фестивалі, які не приносять безпосередньо користі чи адекватного фінансового результату. Але це все-таки передвиборна концепція міського голови щодо туризму, і вона є послідовною. Оскільки ми оголосили, що туризм – це один із наших пріоритетів, то треба у це вкладати гроші. Ми вже не відбудуємо фабрики та заводи, то де працюватимуть львів’яни, не всі ж зможуть піти в чиновники чи в IT. Якщо перестанемо розвивати туризм, то поставимо хрест на розвитку міста як такого.
– Це дуже добре, бо є багато негативних міфів про Львів і галичан. Люди повинні інтегруватися, і туризм має нівелювати політичні, релігійні, етноаспекти і показати, що в нас є найкращого. Дні Львова в Одесі чи Луганську – це чудовий варіант. Туди їдуть не політики, а звичайні люди, які займаються промоцією і розказують, які ми насправді.
– Це левова частка людей, які їдуть лікуватися в Трускавець, Моршин чи Східницю. Але пізніше вони повертаються з друзями, із сім’ями. Можна подивитися, які переповнені потяги на Львів у вихідні. Тенденція внутрішнього туризму – це добрий шанс, бо багато людей не можуть відпочивати за кордоном.
ДО ТЕМИ – Як вважаєте, чи буде у нас туристичний бум улітку до Євро-2012? – Мені важко сказати, але тисячі людей, дивлячись футбольні матчі, дізнаються про Львів. Це колосальна реклама. В туризмі все відбувається не відразу. Наприклад, щоб розкрутити новий готель, треба сім років, на місце туристичного призначення – 2-3 роки реклами. Але це дасть свій результат, ми в це віримо. У нас буде великий прорив, коли запрацює нове міжнародне летовище, і якщо будуть дешеві авіалінії, то й масово з’являться туристи. |
– Ми з Асоціацією міст України та Асоціацією самоврядних територіальних громад Львівщини розробили напрям розвитку туристичного потенціалу Львівщини. Провели виїзні засідання, фотофіксацію історичних та культурних об’єків, опитували туристів та жителів Золочева, Жовкви, Белза, Унева, Трускавця, Моршина, Самбора. Вони були позиціоновані як міста області з найбільшим потенціалом. Їх можна поділити на рекреаційно-лікувальну туристичну базу та історико-культурну спадщину цікаву, для туристів.
Адже у всьому світі є дуже популярний пізнавальний туризм: крім споглядання пам’яток архітектури, люди хочуть також потрапити у музеї, на етнофестивалі, різноманітні святкування, посмакувати місцевою кухнею.
Тобто, ми говоримо про тенденцію, де Львівщина може дуже сильно у цьому виграти. Бо на зміну тенденції “сонце, море, пісок” прийшла концепція пізнавального туризму: ландшафти, активний відпочинок на лоні природи, зелений туризм, загалом поїздки для відновлення.