На вул. Кривоноса, 1, Львівський держуніверситет внутрішніх справ має намір збудувати багатоквартирний п’ятиповерховий дім. Однак захисники пам’яток б’ють на сполох: якщо це станеться, місто матиме проблеми з ЮНЕСКО, адже місце, де хочуть звести новобудову, – в охоронній історичній зоні.
Історико-містобудівне обґрунтування будівництва багатоквартирного п’ятиповерхового будинку Львівський держуніверситет внутрішніх справ погодив у Львівській ОДА та Міністерстві культури. Однак обґрунтування не затвердила міська рада, бо ця територія входить в ансамбль історичного центру Львова.
ДОВІДКА Монастир та костел Св. Казимира – це пам’ятка архітектури XVII ст., окрім цього, це музей сакрального мистецтва Львівської архієпархії УГКЦ. У цьому храмі зберігається рідкісна річ – рештки Святого хреста, на якому був розп’ятий Ісус Христос, які привіз до Львова митрополит Андрей Шептицький ще в 1909 році. |
“Як виявилося, те, що не погоджує місто, залюбки погоджує область. Міське управління охорони історичного середовища відмовилося підписати цей проект, проте управління охорони культурної спадщини області погодило його. Також ці документи є погоджені Міністерством культури України. Якщо цей будинок зведуть, то Львів точно виключать зі спадщини ЮНЕСКО, – зазначає Василь Косів, заступник міського голови Львова. – Нині на нас тиснуть: ви нам у місті проект не погодили, а от Київ погодив, тепер і ви мусите…”
Чиновники із міського управління охорони історичного середовища звертають увагу на те, що ділянка на вул. Кривоноса, 1, розташована в межах території колишнього монастиря сестер милосердя при костелі Св. Казимира в межах пам’ятки садово-паркового мистецтва “Високий замок”, які внесені до списку ЮНЕСКО.
Крім того, на частині території, де планують будівництво дому, є стадіон того ж університету МВС. “Ця ділянка може використовуватися лише з рекреаційною метою без спорудження на ній капітальних будівель”, – зазначає Лілія Онищенко, начальник управління охорони історичного середовища ЛМР.
Натомість, не бачить проблеми Василь Івановський, начальник управління охорони культурної спадщини Львівської ОДА. За словами чиновника, його управління погодило тільки історико-містобудівне обґрунтування, а про будівництво мова ще не йде.
“Ми цей проект не погодили, проекту немає, а є історико-містобудівне обґрунтування. А це науково-дослідна робота для будівництва певного об’єкта. Іншими словами, це “теорія” будівельного проекту. Згідно із законодавством, управління не є уповноваженим погоджувати проекти, це повноваження державних органів охорони культурної спадщини. До нас звернулися з університету за історико-містобудівним обґрунтуванням на будівництво. Через те, що це територія, яка охороняється ЮНЕСКО, ми повідомили, що необхідно про будівництво проінформувати штаб-квартиру ЮНЕСКО, – каже Василь Івановський. – Ми знали, що історико-містобудівне обґрунтування розглядатимуть у Києві та в ЮНЕСКО. Для цього обґрунтування пророблена велика праця інститутом “Укрзахідпроектреставрація”, тому ми його і погодили. Після того до нас не зверталися та не подавали проекту. А дозвіл на будівництво дає лише один орган – “Архбудконтроль”.
Звільнити Василя Івановського з обласного управління пам’яток вимагає Віра Лясковська, член комісії природокористування, охорони довкілля та благоустрою ЛМР. Депутат переконує, що будь-яке будівництво там не може бути законним.
“У тій документації, яку я встигла переглянути, зазначено, що університет просить міську раду посприяти в наданні земельної ділянки. З цього виходить, що ділянку хочуть отримати безкоштовно, а на ній має будуватися комерційний житловий будинок!” – вважає Віра Лясковська.
Настоятель храму Св. Казимира, на території якого може постати новобудова, через те, що не ознайомлений із проектом будівництва, ситуацію відмовився коментувати.
КОМЕНТАР |
Андрій Салюк, голова Львівського осередку Українського товариства охорони пам'яток історії та культури: |
- Найвищим рівнем погодження має бути не Міністерство культури України, а центр Світової спадщини ЮНЕСКО. Якщо Львів у спадщині ЮНЕСКО, то такі проекти варто погоджувати з ними. Крім того, нещодавно вийшов документ, де ЮНЕСКО зобов'язує погоджувати з ними всі містобудівельні рішення нових споруд. Такі речі також мають проходити громадські слухання та обговорення. |