Учора, 28 листопада, Львівщину відвідала голова представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні Юкіе Мокуо. Метою її візиту стала участь у кампанії популяризації вживання йодованої солі та підвищення обізнаності про значимість її споживання.
“Ми занепокоєні інтелектуальним розвитком дітей в Україні – і це пов’язано із нестачею в організмі йоду, тому вважаємо, і про це говорять науковці, що більше як 80% новонароджених дітей є під ризиком нестачі йоду в організмі”, – зазначила шановна гостя.
Вона привітала Львів із першим в Україні хлібом з йодованою сіллю, який минулого тижня почав випікати ПАТ “Концерн Хлібпром”. У його асортименті поряд зі звичайним з’явився хліб “Карпатський особливий” із додаванням йодованої солі замість звичайної. Щодня три тонни такого хліба випікатимуть на підприємствах комбінату, його можна буде придбати у понад 170 магазинах міста та області.
Як зазначив гендиректор ПАТ “Концерн Хлібпром” Роман Хрущ, на ціні хліба для споживача такі зміни не позначаться. “Ми тішимося, що ініціатива, яка триває десять років, зрушила з мертвої точки саме у Львові. Нам досить важко було знайти партнерів, готових зробити перший крок. Дуже сподіваємося, що ця ініціатива піде далі, і зі свого боку будемо широко пропагувати цей приклад”, – зазначила “Пошті” представник Глобального альянсу за покращене харчування в Україні Ірина Сафронова.
За словами голови Центру єднання європейської молоді “За спільне майбутнє” Ярослава Кашуби, основна складність полягає у виробленні технічної документації на заміну інгредієнта “сіль” на “йодована сіль”. “Парадокс полягає у тому, що це мала б ініціювати держава, а не підприємець, – каже він. – Необхідно, як і в багатьох інших країнах світу, на державному рівні прийняти документ, що зобов’язував би підприємців використовувати замість звичайної солі йодовану. Це вже зроблено у Білорусі та Казахстані. Наступний рік буде присвячений саме розробці і прийняттю таких законодавчих документів”.
За словами керівника проектів з питань харчування Дитячого фонду ООН в Україні Олени Труш, тільки в Україні і Росії немає державної програми подолання йододефіциту. Нині в європейському регіоні Україна на останньому місці за споживанням йодованої солі.