Сьогодні, 29 листопада, виповнюється 10 років з часу прийняття закону про об’єднання співвласників багатоквартирних будинків. Поза тим, фахівці кажуть, що за цей час темпи самоорганізації населення для управління спільною власністю залишаються надзвичайно низькими. Так, середньорічна цифра створених за це десятиріччя ОСББ на Львівщині складає 60 об’єднань, а по Львову – всього 43 ОСББ на рік.
Водоночас за словами керівника Львівської ГО “Ресурсний центр для ОСББ” Михайла Васюти, за статистикою створення ОСББ Львів є другим у рейтингу міст, мешканці якого відмовляються від послуг ЛКП і готові самі відповідати за господарку у своїх будинках.
ДО ТЕМИ Дізнатися більше про те, як створити ОСББ і які воно має переваги можна у громадській організації “Ресурсний центр для ОСББ”. За підтримки Міжнародного Фонду “Відродження” працівники центру надають безкоштовні консультації ініціативним групам щодо реєстрації ОСББ та допомагають розробити статут об’єднання, складати протоколи, вести бухгалтерію чи вирішувати певні юридичні конфлікти. А тепер цей ресурсний центр ще й буде незалежно моніторити утворення тарифів на воду і теплопостачання. Практичну допомогу щодо створення ОСББ можна отримати у “Ресурсному Центрі для ОСББ” у Львові, вул. Смерекова, 2, а також на веб-порталі www.osbb.com.ua. |
“Усе житлово-комунальне господарство Львівщини доведене до вкрай критичного стану. Ситуація не зміниться, доки люди не почнуть ставитися до свого помешкання, як власники нерухомості, яка, через неналежну експлуатацію може втрачати ціну, або навпаки ставати дорожчою, якщо матиме доброго господаря. З іншого боку, державні органи та місцеве самоврядування повинні дотримуватися законодавства, принаймні в частині виконання капітальних ремонтів у будинках, перед їх передачею на баланс ОСББ”, – вважає Михайло Васюта.
Прохання внести такі зміни до закону про ОСББ вже передали до ВРУ та уряду після Форуму ОСББ, який нещодавно відбувся у Львові. Тим часом деякі юристи-практики вважають, що закон про ОСББ десятирічної давності потрібно якнайшвидше адаптувати до сучасних реалій.
Зокрема, за словами юриста, Андрія Бурого, закон повинен не лише регламентувати, а й стимулювати створення та діяльність ОСББ. “Варто законодавчо звільнити ОСББ від сплати податків із операцій, які здійснюють ОСББ та ЖБК для виконання своїх статутних функцій, потрібно передбачити можливості для ОСББ одержувати кошти з державного і місцевих бюджетів, на засадах співфінансування для утримання і ремонту будинку та прибудинкової території, закріпити можливість створення ОСББ у складі декількох будинків, а також їх асоціацій, без непотрібних додаткових умов”, – каже юрист Андрій Бурий