Щороку восени у львів’янки Зоряни Коцур одні й ті ж проблеми з опалим листям. Жінка живе на околиці Львова у приватному будинку з великим садом. Упродовж десятиліть жінка не знає, що їй робити із величезною кількістю опалого листя.
– Частину закопую, у мене є кілька грядок, де я влітку вирощую городину, але туди все не влізе і не потрібно. За осінь ми збираємо десь 50 мішків листя, але я не маю машини, щоб його кудись вивезти, а до найближчого смітника метрів 400, – нарікає жінка.
Відтак, щоб позбутися опалого листя, жінка його просто спалює. Так само роблять і її сусіди – майже в кожного є власне подвір’я. “Звісно, перед тим, як палити, я дивлюся, чи часом у найближчих сусідів не сушиться випраний одяг – від диму він потім матиме поганий запах”, – розповідає співрозмовниця. Жінка вважає, що було б зручно, якби на вулицях були сезонні місця збору листя, яких наразі у нашому місті немає. Зате є відповідні служби, які з року в рік карають паліїв.
Тим часом наші найближчі сусіди, поляки, проблему з опалим листям давно вирішили – там його або компостують, або висушують й використовують для виготовлення брикетів.
– Зокрема, в польських містах є комунальні центри компостування, куди звозять ємності з листям. Такі ємності, а це переважно мішки, роздають мешканцям безкоштовно, – каже “Пошті” Оксана Марискевич, заступник директора з наукової роботи Інституту екології Карпат НАН України.
“У деяких містах України, зокрема в Луцьку, також починають працювати в цьому напрямку. Державна агенція з інвестицій та управління національними проектами визначила п’ять міст, де буде реалізовуватися проект “Чисте місто”, складовою частиною якого є також створення комунальних центрів компостування відходів. Львів до переліку цих міст на першій стадії реалізації проекту не увійшов”, – констатує Оксана Марискевич.
У європейських країнах листя взагалі не вивозять із парків і скверів, щоб не порушувати природний баланс, зазначив “Пошті” Дмитро Скрильников, керівник Бюро екологічних розслідувань.
– Також за кордоном існують спеціальні установки для компостування чи переробки листя в брикети, які використовують як паливо. У деяких країнах ставлять спеціальні контейнери для листя, – розповідає Дмитро Скрильников.
Тим часом, за тим, щоб городяни не спалювали листя, стежать чиновники з адміністративно-технічного управління міської ради. Спійманій на гарячому приватній особі світить штраф від 340 до 1360 гривень.
“Ми не штрафуємо, а фіксуємо факт порушення правил благоустрою, складаємо протокол і скеровуємо його для подальшого розгляду на адміністративну комісію райадміністрації за місцем проживання порушника”, – розповіла “Пошті” Марина Кустова, начальник відділу нагляду за станом благоустрою міського адміністративно-технічного управління. За її словами, минулого року в місті зафіксували
17 випадків спалення листя. “А за цей рік ми склали вісім протоколів. Скажімо, у 2008-му складали по 80 протоколів. Це завдяки тому, що ми почали профілактичну роботу, а ще підвищилася самовідповідальність людей”, – каже вона.
Найчастіше чиновники восени об’їжджають місто у вечірній час двічі на тиждень.
– Крім того, до нас телефонують свідомі громадяни і розповідають про місця, де палять листя. В Галицькому районі приватного сектору обмаль, зате дуже великі такі території у Шевченківському, Личаківському та Сихівському районах. У попередні роки листя масово палили працівники ЛКП, а тепер в основному це роблять пересічні люди, яких ми піймали на гарячому, – зазначила Марина Кустова.
– Якщо немає умов для компостування листя й інших рослинних залишків, єдиний шлях – збирати в мішки, які мають вивозити комунальні служби міста. Ця проблема повинна вирішуватися на рівні комунальних служб, штрафними санкціями та підвищенням рівня екологічної освіти й просвіти мешканців, – вважає еколог Оксана Марискевич.
Людям, яким ніде подіти опале листя, фахівці радять по змозі закопувати його. А в ратуші мають свою пораду. “Коли є приватний сектор, то приватник, згідно з Законом “Про благоустрій” і правилами благоустрою, зобов’язаний укладати угоди з фірмами перевізниками про вивезення твердих побутових відходів і листя зокрема”, – радить Марина Кустова із міського відділу нагляду за станом благоустрою. Наразі у Львові, як і в більшості українських міст, нічого кращого у боротьбі з листям не вигадали.
КОМЕНТАР |
Анізія Бандрівська, головний алерголог Львівщини: |
- Під час спалювання листя випаровуються часточки шкідливих речовин - це як солі важких металів, так і все шкідливе, що листя втягнуло у себе. Це все під час спалення ми вдихаємо, відтак дим подразнює дихальні шляхи і може загострити бронхіальну астму, хронічний бронхіт. Це так, ніби людина перебуває біля курця. Крім того, люди, які мають схильність до алергічних захворювань, можуть від диму отримувати перші прояви хронічних алергій дихальних шляхів, наприклад, виділення з носа і так далі. |