Взірцева чистота

У селах Львівщини впроваджують програму централізованого вивезення сміття. Але її успіх залежить від справної оплати за послугу

У селах Львівщини впроваджують програму централізованого вивезення сміття. Але її успіх залежить від справної оплати за послугу

Тринадцять населених пунктів області отримали грошову нагороду від Львівської обласної ради за чистоту. Незважаючи на це, за даними управління охорони навколишнього природного середовища, лише 37% твердих побутових відходів вивозять на офіційні сміттєзвалища. Решту непотребу жителі Львівщини досі стихійно викидають на поля, у ставки, ліси та болота. Затверджена облрадою програма поводження з твердими побутовими відходами, яка б мала сприяти централізованому вивозу сміття, фактично не виконується.

Стихійна проблема 

“У населених пунктах Львівщини щорічно створюється близько 5,0 млн куб. м твердих побутових відходів (ТПВ), із яких централізовано збирається та розміщується на полігонах ТПВ лише 1,8 млн куб. м (37%), решту вивозять стихійно”, – таку інформацію цьогоріч у лютому під час засідання колегії ЛОДА оприлюднив тодішній в. о. начальника Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Львівській області Мирослав Хом’як. 

В області є 572 сміттєзвалища, які займають площу близько 461 га. Переважна більшість полігонів працює у стихійному режимі (без передбаченої нормативно-правовими актами документації). Через відсутність необхідних споруд та механізмів захоронення твердих побутових відходів здійснюється із порушенням нормативних вимог, що негативно впливає на довкілля та здоров’я людей. Найбільш критична ситуація склалася із розміщенням відходів у густонаселених районах області, а саме у Львові, Червонограді, Дрогобичі, Бориславі, Трускавці, Стебнику, Стрию, Новому Роздолі, Сколе, Жовкві, Яворові. 

При цьому чиновник визнав: обласна програма поводження з твердими побутовими відходами, затверджена Львівською облрадою на період 2007 – 2015 рр., фактично не виконується.

“Згідно з обласною програмою поводження з твердими побутовими відходами, на території кожного населеного пункту Львівщини повинні бути контейнери для збору сміття та має відбуватися його вивіз, – каже “Пошті” Оксана Марискевич, заступник директора з наукової роботи Інституту екології Карпат. – Наразі ці слова залишаються лише гаслом, бо ніхто сьогодні серйозно над цією проблемою не працює”.

На думку Оксани Марискевич, власне це і є головним каменем спотикання у вирішенні проблеми стихійних сміттєзвалищ. “Поки не буде налагоджена система вивозу сміття, система контролю за такими порушеннями, справа не вирішиться. І ми будемо далі мати таку фантастичну засміченість, яку маємо нині”, – акцентує співрозмовниця.  

Натомість, на думку Ганни Башти, першого заступника начальника Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Львівській області, не останню чергу в цій проблемі відіграє людський фактор. “Для організації вивозу сміття потрібні кошти, та не всі селяни хочуть за це платити. Наші люди не розуміють, що чистіше стане не лише на їхньому подвір’ї, але й у селі. І коли у всьому світі вивіз сміття є прибутковим бізнесом, то у нас це проблема”, – зазначає чиновниця.

Організувати та вивезти

Місто Радехів, селище Олесько Буського району та село Бунів Яворівського району Львівської області посіли перше місце у конкурсі “Екологічно чистий населений пункт”. Цей конкурс проводила Львівська обласна рада серед міст, селищ міського типу та сіл Львівщини. Отож, 13 переможців конкурсу отримали премії – від 20 до 90 тис. грн. 

ДО ТЕМИ

Досі надзвичайно складною екологічною і соціальною проблемою є питання функціонування міського сміттєзвалища, розташованого біля с. Грибовичі, яке діє понад 50 років. На цій сміттярці нагромаджено понад 10 млн т відходів,  зокрема 2 млн т токсичних відходів від промислових підприємств. 

Цьогоріч Львівська міськрада оголосила конкурс на розробника комплексного проекту з рекультивації полігону, а ЛОДА зобов’язалася знайти ділянку під новий полігон. Також цього року планують відкриття полігону твердих побутових відходів у Червонограді, який буде призначений для Червонограда, Соснівки та Гірника. Такий полігон будують також у Новояворівську. Будівництво відбувається за рахунок коштів обласного природоохоронного фонду. 

 

Зокрема, Анатолій Триндюк, голова Олеської селищної ради Буського району, за обласну премію планує придбати сміттєві баки. “Маємо підписаний договір із ТзОВ “Сількомунгосп”, люди збирають відходи у сміттєві мішки і приблизно раз на місяць його вивозять на районне сміттєзвалище. Тепер буде легше – ми купимо за ці гроші сміттєві баки, і людям буде зручніше викидати сміття”, – зазначає Анатолій Триндюк. Він не єдиний очільник населеного пункту, який намагається власними силами вирішити проблему ТПВ. Багато сільських голів підписують договори з профільними фірмами щодо централізованого вивозу сміття, оплачуючи це з бюджету села. Щоправда, здебільшого це стосується населених пунктів, які розташовані недалеко від полігонів ТПВ або обласного центру. 

Наприклад, компанія “САНКОМ-Львів”, яка працює з десятьма навколишніми селами Львова, переважно укладає угоди про вивіз сміття із сільрадами. “Уже понад три роки ми співпрацюємо із Сокільниками, там стоїть понад 90 сміттєвих контейнерів. Єдина проблема, що досі виникає: не всі мешканці погоджуються з місцем розташування контейнерів”, – каже директор ТзОВ “САНКОМ-Львів” Костянтин Глазунов. 

Натомість компанія “AVE-Львів” укладає угоди безпосередньо з жителями сіл. Вона обслуговує 25% населених пунктів Городоцького та 60% Кам’янка-Бузького району. 

“Послуги із вивозу сміття становлять приблизно 5,5 грн на місяць з особи. Угоди укладаємо на “двір”, тобто залежно від кількості осіб, які там мешкають. Ми встановлюємо необхідну кількість контейнерів на вулицях та забираємо сміття двічі на тиждень”, – каже Олег Гайовишин, керівник “AVE Львів”.

Щодо сіл, які розташовані далеко від полігонів ТПВ, то, на думку Олега Гайовишина, налагодження централізованого вивозу ТПВ передусім залежить від свідомості жителів та справної оплати. “Навіть якщо село за 60 км від сміттєзвалища, є фірми, які будуть вивозити сміття. Однак лише за умови, якщо рівень розрахунків мешканців буде на рівні хоча б 80%. Інакше це збитково”, – резюмував Олег Гайовишин. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4390 / 1.61MB / SQL:{query_count}