Об’ємні пам’ятки: весь Львів буде у 3D!

Невдовзі містом Лева можна буде прогулятися у будь-якому куточку світу за допомогою інтернету

 Невдовзі містом Лева можна буде прогулятися у будь-якому куточку світу за допомогою інтернету

Місяць тому фахівці одного з туристичних порталів Львова взялися за розробку міста у 3D форматі. Це означає, що на моніторах комп’ютерів можна буде побачити об’ємні історичні будівлі й за допомогою мишки крутити та оглядати їх, як завгодно, з усіх боків. Щоб подивитися, як виглядає той чи інший куточок планети, використовуватимуть програму “Google Earth”. 
Яким буде віртуальний 3D Львів, на якому етапі розробка,  що вже зроблено і скільки коштує таке задоволення, “Пошта” розпитувала координатора проекту Ярему Духа (на фото). 

– Яремо, скажіть, будь ласка, що вже зроблено? 

– Зараз завершуємо у 3D квартал Бернардинів, Вірменську вулицю, зробили Ратушу, половину площі Ринок і частину вулиці Театральної. Ми це задумали ще на початку року, але реалізували тільки тепер.

– А що у планах? 

– Програма максимум – це весь Львів у 3D! У короткотермінових планах – це стара частина міста від вулиці Личаківської і Погулянки в одному керунку до Городоцької – Чупринки в іншому. Тобто історичний центр, який забудовувався до початку ХХ ст. 

– Прошу сказати, для чого ваш проект потрібен Львову?

– Львів є туристичним містом, і треба доводити найрізноманітнішими способами, що воно гарне, класне і привабливе. Своя 3D модель є одним із способів показати туристам, що сюди варто їхати. Такі провідні туристичні міста світу, як Нью-Йорк, Барселона, Париж, Прага, в інтернеті вже промальовані з малесенькими деталями і величезними територіями. Це один із способів промоції Львова. У програми “Google Earth” є величезна аудиторія: понад 350 млн постійних користувачів, і недавно відзначали 1 млрд скачувань цієї програми. 

– Скільки людей працює над проектом?

– Це складне питання, усіх не порахуєш. Зараз в нас є кілька фотографів, які роблять фото, з яких малюються 3D моделі. Працюємо у двох напрямах: збираємо команду волонтерів, яка готова над цим працювати, а з іншого – шукаємо меценатів, які готові фінансувати роботу конкретного дизайнера, який міг би це все зробити якісно. 
А ще працюємо з  потенційними спонсорами конкурсів, які будуть забезпечувати нагородами тих, хто буде макетувати будівлі. От беремо якийсь ареал, потенційний учасник зголошується, що хоче збудувати конкретний об’єкт, він його робить, а після завершення журі визначає трійку кращих. Наголошую, що це не є комерційний проект, це не наш заробіток, а просто добра воля і те, що ми хотіли б зробити для міста.

– Коли плануєте закінчити свій задум?

– Немає остаточної дати. У найближчі півроку ми хочемо зробити центральну частину міста, а потім вирішувати, що робити далі. Завершиться проект, коли переведемо все місто у 3D. Ніхто такого в Україні ще не робив, ми перші, і навіть немає з ким порадитися, як цей проект втілювати, де є підводні камені. Тому важко щось планувати, адже спираємося лише на власний досвід.

– Скажіть, будь ласка, скільки коштує зробити Львів у 3D?

– Один квартал в людино-годинах коштує кілька тисяч гривень, а ще це залежить від складності роботи. Простий будинок без ліпнини робиться швидше й дешевше, і навпаки. Намагаємося залучати до роботи меценатів. 
Ми подавали цей проект на конкурс соціально-культурних проектів міської ради, і він став переможцем. Просили оплатити роботу фотографа і виготовлення проморолика. Місто гроші дало, і ми з них платимо фотографам і дизайнерам, які роблять рекламний ролик проекту.
 

Тарас Чайківський, фотограф проекту:

- Я ходжу вулицями Львова і фотографую фасади. Якщо можливо, треба фотографувати здалеку, перпендикулярно до будинку, щоб зберегти пропорції. Але це важко, бо вузькі вулиці, тому я використовую ширококутний об'єктив і потім у фотошопі ці світлини вдосконалюються і набувають потрібного вигляду. Якщо є потреба фотографувати дахи будинків, шукаємо різні точки, дахи сусідніх будівель. Найліпше фотографувати вдень, коли хмарна погода. Тоді сонце розсіяне, немає глибоких тіней: гарні кольори і текстури. Нині з'явилося багато роботи. Фотографую не щодня, але кілька днів на тиждень присвячую цьому. Деколи працюю разом із дизайнером, він підказує, як ліпше сфотографувати, щоб йому легше було працювати. Щоб зробити у 3D будинок на площі Ринок, треба десь п'ять кадрів. Наприклад, для того, щоб виконати модель об'ємної Ратуші, зробили близько 100 фотографій. Вона має багато елементів, які повторюються, з деяких сторін Ратушу неможливо сфотографувати, бо там ростуть дерева. Тому окремі кадри ми повторювали. 

Богдан Ратушний, дизайнер проекту:

- Суть моєї роботи полягає в тому, щоб створювати тривимірні моделі історичних будівель Львова та завантажувати їх до проекту "Google Earth". Як робимо? Нарощуємо їх прямо на мапі, користуючись додатковим фотоматеріалом і деякими кресленнями (якщо знаходимо). Інколи доводиться бігати з рулеткою, щоб знати точні розміри будинків. Потім це виглядає, як аплікація, ніби беру папір і роблю з нього макети. Буває вузька вулиця, і неможливо здалеку сфотографувати. Іноді доводиться "фотошопити", багато малювати все майже спочатку, бо важко витягнути гарні текстури. Найцікавіше було працювати над Ратушею. Моделював її три дні. От сьогодні працював на Вірменською вулицею, встиг накласти тільки фасади будинків. Мені цікаво брати участь у цьому проекті, бо інакше, мабуть, цього б не робив.  
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4388 / 1.59MB / SQL:{query_count}