Завжди (не) готові?!

Цьогорічна зима знову ризикує застати львівських комунальників зненацька

Цьогорічна зима знову ризикує застати львівських комунальників зненацька

Синоптики українського гідрометеоцентру прогнозують теплу, але небезпечну зиму: посилення швидкості вітру, ожеледь і налипання мокрого снігу. Щоправда, такі прогнози комунальників Львова та області наразі не лякають. 

Згідно з інформацією ДАІ Львівщини, яка перевірила  готовність комунальних та дорожніх служб міста й області до зими, дорожньо-комунальні служби не забезпечені ані піщано-соляними сумішами, ані пальним, ані справною технікою! В області визнають: підготовка до зими ще не завершена. Натомість комунальники Львова запевняють: до зимових хуртовин готові! І експериментують із дорогими піскосумішами.  

Перевірили, 

щоб попередити

Працівники ДАІ Львівської області провели осінній комісійний огляд доріг Львівщини, Служби автомобільних доріг, “Укрзалізниці”, ДП “Львівський автодор” і місцевих органів виконавчої влади. Під час перевірки з’ясувалось, що дорожні служби ДП “Львівський автодор” узагалі  не забезпечені паливно-мастильними матеріалами, а комунальники мають трохи більше половини від потрібного пального і мастил. Піщано-соляною сумішшю дорожні служби ДП “Львівський автодор” забезпечені на 4,5%, комунальні – на 58%. 

Щоправда, тішить, що дорожні служби повністю забезпечені  снігоочисною технікою: із 42 одиниць цієї техніки лише дві машини є несправними. Дещо гірша ситуація з автонавантажувачами та бульдозерами. Якщо в дорожніх службах з-понад півсотні автонавантажувачів несправні лише два, то в комунальників третина наявних машин не придатна до використання. Схожа проблема з бульдозерами – у дорожніх служб із 23-х не працюють два, а в комунальників – із 24 налічується 6 несправних.

Львів до зими готовий!

Керівництво всіх районів Львова запевняє – до зими готові! Проблем із закупівлею піскосуміші не було в жодному з шести районів міста. Піщано-сольову суміш для комунальників заготовляють приватні підприємства, з якими вони уклали відповідні угоди.  

– Маємо укладену угоду з підприємством “Онур”, воно закуповує для нас суміш і зберігає її на своїй території під спеціальним накриттям, щоб запобігти потраплянню вологи і погіршенню її якості, – розповідає Богдан Якимович, заступник голови Залізничної РА м. Львова. 

Для Шевченківського та Франківського районів піскосуміш теж роблять приватні підприємства. 

Щодо снігоочисної техніки, то в Залізничному, Личаківському, Сихівському та Франківському районах запевняють: її вистачає. Щоправда, Руслан Кандибор, 

в. о. голови Франківської рай­адміністрації м. Львова, наголошує, що добре було б закупити малі тракторці, які б обслуговували міжквартальні вулиці. Зазвичай там паркуються автомобілі, і велика техніка не має змоги розчистити ці дороги від снігу. Проблеми з технікою має лише Шевченківський  район. 

– Маємо 10 одиниць автотехніки, три автогрейдери і три трактори. Для такого великого району, як Шевченківський, цієї техніки замало. Наявна техніка в поношеному стані, а нові снігоочисні машини цього року не купували, — бідкається Олександр Удовенко, голова Шевченківської РА. – Звісно, якщо впаде сильний сніг, то ми не зможемо за три-чотири години розчистити всі дороги в районі, однак забезпечити проїзд автотранспорту зможемо. Надіємось, наша техніка не підведе…

Магнієвий експеримент 

А в  Галицькому районі не тільки готові до зими, але й проведуть цього року експеримент. Окрім уже звичної для львів’ян суміші піску та натрієвої солі, комунальники Галицького району для посипання  пішохідної зони закупили півтори тонни магнієвої солі. Її теж змішуватимуть з піском і як експеримент посипатимуть цією сумішшю хідники. Перевага використання магнієвої солі в тому, що вона не шкодить ані дорожньому покриттю, ані взуттю перехожих.

— Цю суміш використовують власне в пішохідній зоні — на тротуарах та площах. Для більшої ефективності її краще застосовувати ще до випадання снігу. Переваги магнієвої солі також у тому, що вона дієва навіть при низьких температурах. На відміну від звичайної солі, ефективність дії якої зменшується зі зниженням температури, – розповідає Ігор Мельник, головний спеціаліст відділу комунального господарства Галицької РА. 

Водночас чиновник висловлює сумніви щодо подальшого широкого використання  такого матеріалу. Адже тонна магнієвої солі коштує близько 6 тис. гривень, тоді як звичайної піскосуміші — близько 200. Також у районі заготували 965 тонн звичної піскосуміші. Цього має вистачити до наступного року. 

Щодо снігоочисної техніки, то в районі проблем нема. Однак на випадок суворої зими адміністрація уклала угоду з організацією, яка надасть у використання спецтехніку — мобільні фронтальні навантажувачі. Завдяки маленькому розміру ці машини можна використовувати на вузьких вулицях та пішохідних зонах. Водночас існує проблема з розчисткою вузьких вулиць, на яких паркуються автомобілі. 

А обласні дорожники ще готуються…

Натомість обласні дорожники не тішать себе ілюзіями щодо теплої погоди і  просять виділити їм гроші на закупівлю достатньої кількості піскосуміші для посипання доріг. За словами Петра Шпитака, начальника Служби автомобільних доріг у Львівській області, вони вже заготували частину піщано-сольової суміші – 22 тис. кубічних метрів піску, однак це лише 4% від потреби.

– Зважаючи на минулорічний досвід, для обслуговування доріг області потрібно близько 11 тис. тонн піщано-сольової суміші, – зазначив Петро Шпитак. – Ми поставили перед обласною радою питання про виділення 4 млн грн для закупівлі необхідної нам кількості.

Натомість снігоочисної техніки вистачає. Зараз триває ремонт і переобладнання снігоочисної техніки. За словами дорожника, залишилось відремонтувати 30 із 252 машин. Попри це, на випадок складних ситуацій – значних снігопадів та заметілей – Служба автодоріг заручилась підтримкою приватних організацій та підприємств, які надаватимуть додаткову техніку. 

– Найбільшої уваги з боку дорожніх служб потребують головні транспортні магістралі та перевали. Важливою є, безперечно, головна дорога Київ – Чоп, оскільки це п’ятий транспортний міжнародний коридор. Весь транспорт з-за кордону цією дорогою рухається в напрямку Львова. Також додаткового нагляду взимку потребують Орявський, Івашківський та Ужоцький перевали та дорога з Дрогобича на Східницю, – розповідає Петро Шпитак. 

Щодо другорядних доріг, то, за його словами, їх теж не обділять увагою. У сільській місцевості їх розчищатимуть не тільки дорожники, але й приватні підприємства, які мають снігоочисну техніку. 

КОМЕНТАРІ

                 

          Степан Гарасюк, заступник начальника управління інженерного господарства Львівської міськради:

                 

       Сергій Солодкий, професор, завідувач кафедри "Автомобільні шляхи" Національного університету "Львівська політехніка":

- Основ­на проблема у Львові - зношеність снігоочисної техніки. Є значна частка машин, які вже давно потрібно списати. Востаннє спеціалізовану техніку закуповували кілька років тому. Цього року в бюджеті розвитку було передбачено по 600 тис. грн шляхоремонтним підприємствам на закупівлю нової техніки, але я маю сумніви, що вони реально отримають ці гроші. Натомість для вузеньких вуличок центральної частини міста потрібні фронтальні навантажувачі - маленькі тракторці для навантаження снігу. Оскільки громіздка техніка з великим радіусом повороту часто не може розчистити сніг. Та й через паркування автомобілів є значні труднощі. Ми неодноразово наголошували людям, щоб вони не залишали свої авто на проїжджій частині, особливо в центрі міста. Однак водії часто не реагують на застереження. - Альтернативи пі­щано-сольовим сумішам сьогодні немає. Вони застосовуються в Україні, в Європі, в Америці - будь-де. Інших варіантів зимового утримання доріг немає. Безперечно, є недоліки використання піщано-сольової суміші. Це корозія автомобілів, зношування дорожнього покриття, його руйнування. Можна використовувати не тільки звичайну сіль, але й магнієву чи кальцієву. Склад суміші може бути різний, але головне, щоб до неї входила сіль. 

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4243 / 1.64MB / SQL:{query_count}