З'явилася перспектива не мерзнути взимку і адекватно платити за послуги опалення помешкань
Львів нарешті отримав нову схему теплопостачання. Цей документ не тільки визначає прерогативи розвитку теплопостачання міста до 2015 року, але й передбачає, що на ринок теплопостачання можуть прийти приватники. У підсумку мешканці, як обіцяють чиновники, мали б отримати якісне обслуговування і забути про холод у домівках взимку.
Схема теплопостачання є проектним документом, тобто, по суті, першим кроком до будівництва нових теплових мереж та модернізації вже наявних. Її майже рік готувало ВАТ "НДПВІ "Львівтеплоелектропроект". Вартість проекту - понад 794 тисячі гривень.
- Заходи, рекомендовані в схемі теплопостачання, передбачають зміну теплового балансу і впровадження альтернативних видів палива, передусім, львівсько-волинського вугілля. Зараз найоптимальніший варіант - використати територію ТЕЦ-2, збудувавши сучасні екологічно безпечні сміттєпереробні підприємства, і в такий спосіб отримати умовно безкоштовне правило. Окрім цього, показавши обсяги зекономленого газу, ми можемо ставити питання перед урядом про виділення компенсації місту за позитивну роботу. А по-друге, такий документ - першочергова умова для співпраці з інвестором, - стверджує Вадим Рижий, головний інженер проекту.
Власне, на співпрацю з інвестором і покладають найбільше надій львівські тепловики.
Зокрема Богдан Кіт, керівник ЛМКП "Львівтеплоенерго", пропонує цілком змінити систему співпраці між споживачем і постачальником, а для цього створити на основі "Львівтеплоенерго" спільне підприємство.
- Фактично це прихід приватних фірм. Приходить приватна структура, вкладає інвестиції і працює "пів-на-пів" з міською радою. Теплопостачання є дуже прибутковим бізнесом. Але для цього тарифи не має затверджувати міськвиконком і обслуговування споживачів має бути зовсім інше. Наприклад, у Чехії людина отримує роздруківку з наданими послугами і її не цікавить, чи подорожчав газ. Це закладають у рентабельності, яка покриває коливання видатків постачальника. Окрім цього, мешканці повинні нарешті зрозуміти, що тепло - це товар, за який потрібно платити. Інакше його не надаватимуть, - зазначає Богдан Кіт.
За словами пана Кота, теплопостачанням Львова зацікавилася фінська фірма "Фортум" - одне з найбільших і найпотужніших енергопостачальних підприємств, яке займається вкладанням інвестицій в цю сферу. Є й декілька інших інвесторів, які у цьому зацікавлені.
До речі, розмови про передачу частки "Львівтеплоенерго" в приватні руки ведуться вже давно. Щоправда, попередній керівник підприємства Ігор Марчак в своїй схемі теплопостачання міста пропонував передати його у концесію - тобто управління приватній компанії на декілька десятків років. Однак, такий підхід не схвалив міський голова Андрій Садовий. Натомість депутати таку ідею підтримували. Профільна депутатська комісія навіть їздила обмінюватися досвідом в Таллінн. Щоправда, після того, як пана Марчака звільнили з посади, передача "Львівтеплоенерго" в концесію стала неактуальною. Сьогодні депутати знов готові розглядати варіант приходу інвесторів: у формі й концесії, і спільного підприємства. Наразі фахівці НУ "Львівська політехніка" аналізують, що з перелічених у схемі теплопостачання заходів потрібно робити насамперед. Згідно з документом, місто поділене на зони за типом теплопостачання: у центральній частині міста рекомендовано переходити на індивідуальне опалення, а в спальних районах - на централізоване. Вартість усіх запланованих у схемі робіт -
2,9 млрд грн. Однак, за словами Вадима Рижого, час і обсяги реалізації проекту залежатимуть від фінансування. А от вирішувати, де брати гроші на їх реалізацію: чи кредит Європейського банку, чи в інвестора, має міська влада.