Дії міських евакуаторів укотре визнали незаконними. Цього разу це засвідчив судовий прецедент. ЛКП "Муніципальна дружина" програло перший судовий позов щодо правомірності примусової евакуації авто. Суд постановив відшкодувати водію безпідставно стягнені 281 грн за послуги евакуатора і вже передав рішення до виконавчої служби. За словами адвоката Романа Ларіонова, керуючого партнера юридично-консалтингової компанії "Кодекс", ситуація, щодо якої подали позов, була абсолютно стандартною: машину забрали з однієї із вулиць у центрі Львова, де немає знака про заборону паркування, та, згідно із внутрішнім планом-схемою працівників "Муніципальної дружини", автівки, які там залишили, підлягають евакуації.
Юристи компанії впевнені, що діяльність евакуаторів у місті є незаконною, й аргументували у суді вимоги до відповідача порушенням конституційного права власності громадян.
"Право приватної власності є непорушним. Цивільним Кодексом передбачено право власності володіти, користуватися і розпоряджатися своїм майном на власний розсуд. Діяльність власника можна обмежити чи припинити, або не допустити до користування майном інших осіб лише у випадках і порядках, встановлених законом, а не іншими нормативними документами, як рішення виконкому, яким затверджені "Правила благоустрою та утримання територій міста Львова", згідно із якими й відбувається евакуація у місті. До того ж примусове переміщення транспортних засобів у Львові відбувається із порушенням низки інших матеріальних і процесуальних норм", - сказав Володимир Сокальський, голова правління ГО "Громадянське суспільство".
Окрім того, за словами Романа Ларіонова, власників автомобілів, які евакуювали, фактично змушують оплачувати послуги евакуатора, які вони не замовляли: "Не звертають уваги на те, що вказані послуги особа не замовляла і не давала згоди на їх отримання, не укладала з цього приводу жодних договорів. А це суперечить Конституції та Цивільному Кодексу", - зазначив адвокат.
Зрештою, аргументи юристів не є новими. Прокуратура області вже кілька разів наголошувала на незаконності діяльності евакуаторів. Та у Ратуші змінили лише порядок примусового переміщення транспортних засобів, віз же залишився на тому ж місці, а справа щодо незаконності так і зависла в повітрі...
Роман Ларіонов переконаний, що переважну більшість "евакуаторних" справ у суді можна виграти, проте визнає, що сума штрафу є не такою великою, тож власникам авто таки легше заплатити її, аніж витрачати час на "пошуки правди" у судах. До прикладу, щоб виграти цю справу, пішло більше ніж півроку. Чи подаватиме ЛКП "Муніципальна дружина" апеляцію, наразі невідомо. Та цей судовий прецедент міг би стати прикладом захисту своїх прав для багатьох львів'ян, автівки яких евакуювали з місця паркування.