Те, що за кордоном вже давно стало популярним, лише зараз набирає обертів в Україні. Так, активний відпочинок і здоровий спосіб життя поєднуються у велосипедному туризмі. Поки ще надворі чудова осіння погода, є добра нагода вибратися на роверах за місто разом із друзями.
Дешево, сердито і корисно!
Усі знають, що їзда на велосипеді корисна. Насамперед це безцінна користь для нашого організму: голландські науковці довели, що велосипедисти живуть на два роки довше, ніж пішоходи, і на п’ять років довше за автомобілістів. Щодо користі навколишньому середовищу, велосипед – екологічно чистий вид транспорту. І не забувайте про емоції: їзда на велосипеді – це гарантоване поліпшення настрою.
У Львові велотуризм набуває великої популярності. Про це свідчить та кількість велоклубів та громадських організацій, що пропонують такий спосіб відпочинку. Щоб стати велосипедним туристом, не обов’язково бути спортсменом, – головне вміти їздити на велосипеді та знати правила дорожнього руху.
“Саме тому наш велоклуб, окрім подорожей та змагань, займається навчанням їзди на велосипеді для дітей, – розповідає “Пошті” Олександр М’якушко, голова клубу велосипедного туризму “Колесо вітрів”. – Для початківців у цьому виді відпочинку варто зазначити, що якість подорожей залежить від дороги та самого велосипеда, адже 60 км асфальтованою і лісовою дорогою, це не одне і те ж. Для початківців клуб “Колесо вітрів” організовує мандрівку “Зустріч весни” – це зазвичай остання неділя березня, довжина маршруту приблизно 30 км. Ми їдемо від пам’ятника Т. Шевченкові у центрі Львова, по вул Личаківській, у с. Лисиничі, де встановлений перший у Галичині громадський пам’ятник Кобзареві. Окрім краєзнавчого аспекту, ця подорож для початківців є цікавою тим, що дорогою маємо різні покриття: асфальт, бруківку, лісову та ґрунтову дорогу”.
За словами Олександра М’якушка, офіційних туристичних маршрутів для велосипедистів у Львові немає, але найпопулярнішою є мандрівка “Зелене кільце Львова” – ця велопрогулянка охоплює всі львівські парки.
Цікавішими, звісно, є подорожі за місто. За словами велотуристів, найпопулярнішим є маршрут Жовква – Крехів – Страдч. Довжина такої поїзди становить приблизно 110 км, захоплює вона древніми історичними пам’ятками та природою Розточчя.
“Пошта” поцікавилась у туристичних агенціях – така ж екскурсія автобусом коштуватиме від 130 грн. Тому ще однією вигодою, окрім поліпшення здоров’я, у велотуризмі є фактично безкоштовність мандрівок. Адже, щоб проїхати згаданим вище маршрутом, потрібно мати велосипед і гроші на обід. Також є популярними маршрути “Золота підкова Львівщини” та Львів – Тустань – Львів.
Cпорт, відпочинок…
Велоклуби є не лише у Львові, велотуризм активно розвивається у Жовкві та Соснівці. Зокрема, велотуристи зі соснівського благодійного фонду “Еко-милосердя” двічі об’їхали Карпати, а у 2005-му здійснили майже неможливе – дитячий веломарафон “Україна – Атлантика”, подолавши 3500 км через вісім країн Європи.
А цього року в серпні юні велотуристи з м. Соснівки здійснили черговий унікальний веломарафон містами і селами України. Він мав назву “Хочемо жити в незалежній Україні”. Його маршрут проліг через
Львів – Івано-Франківськ – Чернівці – Кам’янець-Подільський – Вінницю – Умань –
Черкаси – Канів – Київ – Житомир – Рівне – Луцьк –
Червоноград. Соснівчани подолали майже 2000 км протягом 32 днів. Це був найбільший дитячий веломарафон в Україні.
…і комерція
Велотуризм активно входить в інфраструктуру відпочинку, саме тому на базах відпочинку, в санаторіях та на кемпінгах поблизу Львова з’явилась така послуга, як велоподорож. Комерційно привабливим він стає і у Львові.
“Зазвичай моїми клієнтами є люди з інших міст. Найчастіше з Києва, Одеси та Криму. Проте приблизно 20% моїх клієнтів – львів’яни. Для українських людей велотуризм як спосіб відпочинку є дещо новим, на противагу моїм клієнтам з Італії чи Іспанії, для яких велосипед є звичним засобом для відпочинку. Що цікаво, українці, які наважуються на туризм із велосипедом, – це люди до 40 років, а з іноземців ним цікавляться люди старшого віку, – розповідає “Пошті” Микола Хилюк, організатор велоподорожей та екскурсовод. – Я пропоную два маршрути по Львову: перший – охоплює стару частину міста, а другий – зорієнтований більше на міські парки. Подорожі закінчуємо біля Швейка з велосипедом біля входу в ратушу. Найчастіше обирають перший маршрут, адже він триває лише дві години і охоплює 11-12 км. Також нещодавно ми запровадили екскурсію Львівщиною “Від Львова до “Карпатського моря”: це подорож на два дні протяжністю 54 км. Вона охоплює села Верхнє Синьовидне, Довге та місто-фортецю Тустань”.
Велосипед – придбання
на все життя
Сьогодні велосипеди хорошої якості коштують від 3 тис. грн. Не потрібно лякатись таких цін, адже часто велосипед ви купуєте лише раз у житті. Та, коли немає такої матеріальної змоги, можна взяти велосипед напрокат. Цю послугу пропонують багато веломагазинів Львова.
“Мінімальна ціна за годину прокату велосипеда становить 25 грн. А ціни на подорожі залежать від кількості учасників і коливаються від 90 до 320 грн по Львову (деталі на сайті openlviv.com). До того ж технічне обслуговування протягом подорожі лежить на мені”, – каже Микола Хилюк.
У Львові велотуризмом здебільшого цікавиться молодь. Нагадаємо, що їздити дорогою на велосипедах дозволяється тим, хто вже досяг чотирнадцятиріччя. Щоправда, ґендерної рівності у велотуризмі немає, зазвичай хлопців утричі більше, ніж дівчат. Поза тим, не варто це пов’язувати з травматизмом, адже, за словами голови велоклубу “Колесо вітрів”, якщо людина володіє їздою на велосипеді і знає правила безпечного руху, то рівень травматизму майже нульовий. До речі, цього року “Колесо вітрів” видало другий підручник – “Безпека велосипедиста”.
Певних протипоказань для заняття велотуризмом немає, головне – розраховувати свої сили і все робити в міру. Загалом велотуризм – це ідеальний відпочинок для сім’ї чи романтичного вікенду. У столиці вже пропонують як подарунок для друзів, коханих сертифікат на веломандрівку. У Львові такої послуги ще немає, проте чи потрібен вам сертифікат, аби зробити близьким людям приємне? Витягуйте друзів з-перед телевізорів, а велосипеди – з гаражів, і гайда наввипередки з вітром!
Ольга Лех
Довідка16 жовтня ГО “Колесо вітрів” організовує велоподорож “Львівське Опілля” (с. Давидів, Старе село, Звенигород). Коротка, одноденна поїздка – 62 км. Усі, хто бажає долучитись, звертайтесь у велоклуб за адресою: вул. В. Великого, 125а, або за тел.: 63-12-14, 63-01-36. |
Коментар |
- Велотуризм корисний не лише для здоров'я, також розвиває кругозір, адже Львівщина - унікальна місцевість для подорожей, вона насичена історичними пам'ятками, ти можеш спробувати помандрувати лісом або ж позмагатися в горах з друзями на швидкість. До речі, велотуризм набуває сьогодні популярності і як спортивне заняття. Так, щокварталу у Львові відбуваються змагання з техніки велосипедного туризму. Я радив би всім відпочивати з велосипедом, бо нині це неабияка нагода познайомитися з великою кількістю нових, креативних та активних людей. А щоб не траплялося ніяких курйозів на дорозі, радив би туристам знати етику не лише велосипедистів, але й автомобілістів.
|