Міська рада нарешті знайшла приміщення для Польського дому. Щоправда, не своє. Тепер вирішення питання залежатиме від Міноборони
Міська влада вкотре знайшла приміщення для створення Польського дому у Львові. Однак чи матимуть поляки свій культурний центр за адресою Шевченка, 3, поки що не відомо.
Польська громада Львова ще з початку 1990х років просить місцеву владу виділити приміщення для створення культурного центру. Проте домовитися із львівською владою полякам досі не вдавалося. Тема культурного центру для наших сусідів доволі заплутана й нерозривно пов'язана з Народним домом української громади в Перемишлі. Річ у тім, що українці Перемишля вже отримали приміщення для облаштування національного культурного центру. В березні цього року президент міста Перемишля Роберт Хома передав нашим співвітчизникам Акт власності на Народний дім - приміщення в старій частині міста, яке на початку минулого століття українська громада побудувала за власний кошт. Раніше планували, що передавання Народного дому в Перемишлі і будівлі для польського культурного центру у Львові відбудуться одночасно. Однак після багатьох років пошуків місцева влада та польська громада досі не досягли згоди щодо того, де його можна облаштувати.
Суб'єктивний погляд |
Тарас Возняк, |
– Гадаю, відкриття Польського дому у Львові – подія істотна, зважаючи власне на велику спільну історію, зокрема історію львівську. Польське представництво збагатить культурне життя у Львові. Відкриття цього культурного центру, звичайно ж, назріло. Інша справа, що Львів повинен стати представництвом Республіки Польща в місті та Україні, а не тільки домівкою для польської національної меншини Львова чи області. Дуже важливо, щоб там відбувалися заходи на високому культурному і мистецькому рівнях, які будуть істотними для всіх львів’ян, галичан і навіть українців. |
Минулого тижня у ЗМІ нарешті з'явилася інформація, що міська рада знайшла для поляків Львова приміщення на вул. Шевченка, 3. Як повідомив виданню Zaxid.net Василь Косів, заступник міського голови з гуманітарних питань, саме це приміщення вони пропонуватимуть передати для створення там Польського дому. Цього разу воно відповідає вимогам польської громади, адже розташоване фактично в центрі міста. Єдиний "маленький" нюанс - міські посадовці розпоряджаються не своїм майном, адже наразі приміщення належить Міністерству оборони України.
- Щодо будівлі на вул. Шевченка, 3, то Львівська міська рада скерувала пропозицію до Міністерства оборони, щоб воно надало приміщення або в комунальну власність Львова, або одразу ж передало його під Польський дім відповідним громадським організаціям, - пояснив чиновник. - Приміщення розташоване за церквою Анни, це фактично центр міста. Думаю, це хороший варіант. Далі треба чекати відповіді і розуміння ситуації з Києва.
При цьому міські посадовці не погодили питання не лише з нинішніми власниками, але й з потенційними майбутніми власниками будівлі. Польська громада про цю ініціативу чиновників дізналася... від журналістів.
- Дивно, що нам не повідомили про намір передати приміщення на вул. Шевченка, 3, - зазначив Еміль Легович, президент Товариства польської культури на Львівщині.
Після спілкування з журналістом "Пошти" він таки оглянув приміщення, яке міська рада пропонує для Польського дому.
- Я відвідав приміщення за цією адресою. Там розташований гараж та склад, а поряд є дім управління з номером 3а. Звичайно, гараж і склад нам не підходять зовсім. Щодо дому управління - приміщення хороше, його треба брати, навіть не думаючи.
На жаль, з'ясувати, які саме будівлі і за якою адресою запропонують полякам, "Пошті" не вдалося. Журналіст газети три дні намагалася зв'язатися із чиновниками міськради, проте поспілкуватись ані з паном Косівим, ані з міським головою Андрієм Садовим не вдалося. Врешті у пресслужбі Львівської міської ради повідомили, що наразі від будьяких коментарів стосовно майбутнього Польського дому утримуються.
Військові ж іще не вирішили, чи віддадуть вони це приміщення у комунальну власність міста. За словами Юрія Сокольвака, начальника Західного квартирноексплуатаційного управління, для безкоштовної передачі приміщення на вул. Шевченка, 3, в комунальну власність потрібна постанова Кабміну. Наразі питання Польського дому перебуває на стадії розгляду, і жодного конкретного рішення щодо нього міністр ще не прийняв.
До теми |
З 1996 р. у Львові діє Російський культурний центр. Будівля виділена міською владою ще в 1990 р. і розташована на вул. Короленка, 1а, неподалік від центру Львова. Російський культурний центр у Львові став першою організацією такого напряму на теренах колишнього СРСР і протягом тривалого часу був єдиним на території України. Сьогодні центр – єдина організація такого типу в Західній Україні. |
Наразі Міністерство оборони доленосної для польської громади відповіді не надіслало.