Домівка для польської громади

Міська рада нарешті знайшла приміщення для Польського дому. Щоправда, не своє. Тепер вирішення питання залежатиме від Міноборони

Міська рада нарешті знайшла приміщення для Польського дому. Щоправда, не своє. Тепер вирішення питання залежатиме від Міноборони

Міська влада вкотре знайшла приміщення для створення Польського дому у Львові. Однак чи матимуть поляки свій культурний центр за адресою Шевченка, 3, поки що не відомо.

Заплутана історія

Польська громада Львова ще з початку 1990х років просить місцеву владу виділити приміщення для створення культурного центру. Проте домовитися із львівською владою полякам досі не вдавалося. Тема культурного центру для наших сусідів доволі заплутана й нерозривно пов'язана з Народним домом української громади в Перемишлі. Річ у тім, що українці Перемишля вже отримали приміщення для облаштування національного культурного центру. В березні цього року президент міста Перемишля Роберт Хома передав нашим співвітчизникам Акт власності на Народний дім - приміщення в старій частині міста, яке на початку минулого століття українська громада побудувала за власний кошт. Раніше планували, що передавання Народного дому в Перемишлі і будівлі для польського культурного центру у Львові відбудуться одночасно. Однак після багатьох років пошуків місцева влада та польська громада досі не досягли згоди щодо того, де його можна облаштувати.

Суб'єктивний погляд

Тарас Возняк,
культуролог, політолог, головний редактор і засновник незалежного культурологічного часопису “Ї”:

– Гадаю, відкриття Польського дому у Львові – подія істотна, зважаючи власне на велику спільну історію, зокрема історію львівську. Польське представництво збагатить культурне життя у Львові. Відкриття цього культурного центру, звичайно ж, назріло. Інша справа, що Львів повинен стати представництвом Республіки Польща в місті та Україні, а не тільки домівкою для польської національної меншини Львова чи області. Дуже важливо, щоб там відбувалися заходи на високому культурному і мистецькому рівнях, які будуть істотними для всіх львів’ян, галичан і навіть українців.

Так, у 2007 р. управління архітектури Львівської міської ради запропонувало для розміщення Польського дому ділянку на вул. Під Голоском. Серед пізніших пропозицій називали ділянку на просп. Чорновола, 67а. Загалом міська рада запропонувала польській громаді за останні роки вісім варіантів земельних ділянок для будівництва культурного осередку, однак польська громада не схвалила жодної. Зрештою, у травні цього року під час візиту міністра закордонних справ Польщі вирішили, що міська рада має виділити для облаштування Польського дому не земельну ділянку, а будівлю.

Дочекалися?

Минулого тижня у ЗМІ нарешті з'явилася інформація, що міська рада знайшла для поляків Львова приміщення на вул. Шевченка, 3. Як повідомив виданню Zaxid.net Василь Косів, заступник міського голови з гуманітарних питань, саме це приміщення вони пропонуватимуть передати для створення там Польського дому. Цього разу воно відповідає вимогам польської громади, адже розташоване фактично в центрі міста. Єдиний "маленький" нюанс - міські посадовці розпоряджаються не своїм майном, адже наразі приміщення належить Міністерству оборони України.

- Щодо будівлі на вул. Шевченка, 3, то Львівська міська рада скерувала пропозицію до Міністерства оборони, щоб воно надало приміщення або в комунальну власність Львова, або одразу ж передало його під Польський дім відповідним громадським організаціям, - пояснив чиновник. - Приміщення розташоване за церквою Анни, це фактично центр міста. Думаю, це хороший варіант. Далі треба чекати відповіді і розуміння ситуації з Києва.

При цьому міські посадовці не погодили питання не лише з нинішніми власниками, але й з потенційними майбутніми власниками будівлі. Польська громада про цю ініціативу чиновників дізналася... від журналістів.

- Дивно, що нам не повідомили про намір передати приміщення на вул. Шевченка, 3, - зазначив Еміль Легович, президент Товариства польської культури на Львівщині.

Після спілкування з журналістом "Пошти" він таки оглянув приміщення, яке міська рада пропонує для Польського дому.

- Я відвідав приміщення за цією адресою. Там розташований гараж та склад, а поряд є дім управління з номером 3а. Звичайно, гараж і склад нам не підходять зовсім. Щодо дому управління - приміщення хороше, його треба брати, навіть не думаючи.

На жаль, з'ясувати, які саме будівлі і за якою адресою запропонують полякам, "Пошті" не вдалося. Журналіст газети три дні намагалася зв'язатися із чиновниками міськради, проте поспілкуватись ані з паном Косівим, ані з міським головою Андрієм Садовим не вдалося. Врешті у пресслужбі Львівської міської ради повідомили, що наразі від будьяких коментарів стосовно майбутнього Польського дому утримуються.

Міноборони мовчить

Військові ж іще не вирішили, чи віддадуть вони це приміщення у комунальну власність міста. За словами Юрія Сокольвака, начальника Західного квартирно­експлуатаційного управління, для безкоштовної передачі приміщення на вул. Шевченка, 3, в комунальну власність потрібна постанова Кабміну. Наразі питання Польського дому перебуває на стадії розгляду, і жодного конкретного рішення щодо нього міністр ще не прийняв.

До теми

З 1996 р. у Львові діє Російський культурний центр. Будівля виділена міською владою ще в 1990 р. і розташована на вул. Короленка, 1а, неподалік від центру Львова. Російський культурний центр у Львові став першою організацією такого напряму на теренах колишнього СРСР і протягом тривалого часу був єдиним на території України. Сьогодні центр – єдина організація такого типу в Західній Україні.

- До нас надходив відповідний запит з Києва. Ми відповіли, що на сьогодні приміщення, де має бути Польський дім, є в постанові Кабміну на реалізацію. Далі міністр повинен звертатися до Кабміну, щоб приміщення виключили з реалізації і тоді ухвалили рішення про надання згоди на передачу його в комунальну власність.

Наразі Міністерство оборони доленосної для польської громади відповіді не надіслало.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4165 / 1.61MB / SQL:{query_count}