Олександр Стаєнний, директор ЛКП "Лев", про нові методи роботи львівських гицлів
Львівська влада стала гуманніше ставитися до безпритульних тварин і заборонила їх убивати, а щоб регулювати їх кількість, запровадила програму стерилізації. Та для того, щоб життя безпритульних тварин стало трохи легшим, потрібна відповідальність не лише влади, а й львів'ян. Ми ж, вимагаючи у гицлів забрати тварину, зазвичай не замислюємося про її подальшу долю...
- Уже майже рік у Львові діють нові Правила утримання і поводження з тваринами. Що змінилося з часу їх запровадження?
- Понад 50 років тварин, яких відловлювали працівники ЛКП "Лев", усипляли. Та результату такий метод не дає. Сьогодні ми усипляємо тварин лише в крайньому випадку. Більшість з них ми стерилізуємо і віддаємо новим власникам або ж повертаємо на місце відлову. Поводження з тваринами у Львові стало цивілізованішим, а ЛКП "Лев" - гуманнішим. Щоправда, маємо певні проблеми, зокрема, у нас немає чіткої структури волонтерів, які б могли опікуватися собаками, шукати їм нових власників чи просто доглядати їх. Окрім того, деякі недопрацювання є й у самих правилах.
- Що ви маєте на увазі?
- По-перше, там написано, що ЛКП "Лев" має стерилізувати відловлених тварин. Однак ніхто не взяв до уваги, що післяопераційний період триває 10 днів, а ЛКП не має місця, щоб протягом цього часу їх утримувати. По-друге, не розписано, чи маємо ми робити щеплення і які саме. Хоча ми це робимо, зокрема й щеплення проти сказу. А про повернення кастрованих тварин у середовище взагалі нічого не сказано! Якщо ми їх не усипляємо, а каструємо, то, відповідно, їх треба або віддавати новим власникам, або повертати на місце відлову. Однак механізму, яких саме звірят можна повернути на місце відлову, а яких ні, немає. Є ж тварини агресивні, яких не можна просто випустити на вулицю!
- Як вирішити ці питання?
- Я пропоную розробити тести, які визначатимуть, чи тварина становить небезпеку для людини, чи ні. У Києві вже є така практика - тест "Міський собака". Він ґрунтується на поведінкових спостереженнях, з яких роблять висновок, може ця тварина жити з людьми чи ні. Адже ми не завжди можемо повертати собак на місце відлову, люди бувають проти. Якщо ми затвердимо це в ухвалі внутрішніми інструкціями, то матимемо законні підстави. Також потрібно прописати, де мають перебувати тварини в післяопераційний період, відповідно, передбачивши для цього приміщення.
- Як сприймають проблему безпритульних тварин самі львів'яни?
За серпень 2008 року в ЛКП "Лев" надійшло 93 тварини, з них: 41 було стерилізовано і повернуто в середовище, 43 - приспано, а 9 повернуто господарям. Усього від початку року в ЛКП "Лев" перебувало 814 тварин. |
- Звідки переважно приходять собаки?
- Охоронні фірми, автостоянки чи інші подібні підприємства зазвичай тримають псів для охорони. Але вони не стерилізовані і рано чи пізно народжують потомство. Власники цих тварин щороку отримують виводок до шести цуценят. Кращих роздають, а решту вивозять кудись подалі. А собаки оселяються біля джерела їжі і води, наприклад, смітників чи базарів, і живуть собі. Знову ж таки плодяться і захищають свою територію. Відповідно, у цьому ж районі обов'язково з'являється потерпіла від цих собак особа, яка телефонує в ЛКП "Лев" зі звинуваченнями: ви не працюєте, не ловите псів! А якщо розкрутити ланцюжок, чи правда, що ЛКП винне? Чи, може, самі мешканці, які не кастрували собак, а повикидали їх на вулицю... Можливо, варто штрафувати людей, які безвідповідально ставляться до тварин.
- Чи є можливість зупинити це на початковій стадії?
- Наразі ми спільно з ветеринарним відділом проводимо роботу на стоянках. Щоправда, лише щодо щеплення проти сказу, оскільки немає нормативного документа, який би зобов'язував підприємства тримати на своїх територіях кастрованих собак. Нині ми визначаємо підприємства, де можуть бути джерела розмноження тварин, робимо собакам щеплення та видаємо паспорти, закріплюючи право власності на них, і настійно рекомендуємо провести стерилізацію.
- Скільки коштують ваші послуги?
- Щеплення від сказу ми отримали з державної лікарні ветеринарної медицини безкоштовно. Ми лише стягуємо плату 5 грн за шприци і роботу ветеринара. Ціна в приватних кабінетах коливається від 20 до 30 грн, але там використовують якіснішу вакцину. Стерилізація тварини до 10 кг коштує 150 грн, 20 кг - 200 грн. Однак це фактично собівартість робіт.
- А міська рада не виділяє коштів на такі цілі?
- Міська рада виділила кошти на ефтаназію та годівлю тварин, а на стерилізацію ні. Через це ми, де можливо, просимо людей оплачувати такі послуги. Хоча більшість тварин, яких відловлюємо, стерилізуємо, вкладаючи кошти підприємства, які можна було б інвестувати в наші потужності. Зараз ми стали менше відловлювати тварин, оскільки ще не отримали фінансування на друге півріччя. 11 вересня на сесії Львівської міської ради нам мають поповнити статутний фонд на 220 тисяч грн. За ці кошти плануємо обладнати хірургічний кабінет і замінити систему опалення.
- Якщо мешканці проти повернення собак на місце відлову, як і куди ви влаштовуєте тварин після стерилізації?
- Ми створили спеціальний сайт, де розміщуємо фотографії тварин. Також співпрацюємо з українськими та іноземними громадськими організаціями, які захищають тварин. Нещодавно до нас приїжджала пані Ута Людвіг з німецької організації "Безіменна допомога тваринам". Крім гуманітарної допомоги клініці, організація побудувала в притулку "Милосердя" декілька вигулів для собак. А 12 вересня німецькі волонтери заберуть на утримання до себе 21 тварину з притулку.
Суб'єктивний погляд |
Анатолій Забарило, |
На жаль, у бюджеті міста наразі справді не передбачено коштів на стерилізацію тварин. Але наступного року ми це виправимо. Зокрема, зараз я готую на затвердження сесії ЛМР Програму стерилізації тварин на 2009 - 2011 роки. Ця програма діятиме на базі ЛКП "Лев", тому в її межах мають виділити гроші на реконструкцію і відповідне обладнання приміщень веткабінету. Щодо подальшої долі тварин, то більшість усе-таки варто передавати новим господарям. Однак для повноцінної роботи з безпритульними тваринами потрібен муніципальний притулок. |
Суб'єктивний погляд |
Андрій Курач, |
За останні півроку ситуація з безпритульними тваринами докорінно змінилася. У ЛКП "Лев" нарешті є керівництво, яке справді дбає про тварин. Воно балансує між бажаним і максимально можливим з позиції міста. Це величезний крок! Однак є деякі прогалини в українському законодавстві захисту тварин. Зокрема, в нас заборонені препарати, які спричиняють болісну смерть тварини під час ефтаназії, але не дозволені гуманні препарати. Окрім цього, до кінця не налагоджено механізму перебування тварини у післяопераційний період і подальшого її влаштування. |