До кінця цього року Львівщина повністю позбудеться меланжу. Планується вивезти останні 1455 тонн цієї речовини. Меланж – це дуже небезпечна і отруйна токсична суміш азотної кислоти з окисами азоту і один із компонентів рідкого ракетного палива – гептилу. Меланж, який підлягає утилізації, зберігається на території військової частини А-1642, поблизу м. Радехів, ще з часів ліквідації ракет із рідким паливом. Коли починали відвантажувати та вивозити меланж за межі України, тобто ще чотири роки тому, на території області його було понад три тисячі тонн.
– Наступного тижня планується вивезти чергову партію. Меланж у Росію вивозять залізничними цистернами, які спеціально облаштовані та зарекомендували себе впродовж десятиріч. Вони забезпечені відповідною системою захисту. В ешелоні обов’язково є запасні резервуари – на випадок непередбачених обставин. Так званий літерний потяг іде за спеціальним маршрутом і оминає великі залізничні вузли. Це практикується впродовж багатьох років, тому літня спека не є загрозою. Кожна людина, яка супроводжує цей вантаж, має свої обов’язки та несе персональну відповідальність. Вважаю, що фінальне вивезення меланжу із західного регіону відбудеться спокійно, без ексцесів. Минулого тижня міністр оборони України офіційно заявив, що до кінця осені Радехівська військова частина припинить своє існування як військовий об’єкт, і будівлі передадуть у користування місцевій раді, – розповів “Пошті” Олександр Поронюк, начальник Західного Регіонального медіа-центру Міністерства оборони України.
Загалом в Україні зберігалось понад 16 тис. тонн меланжу. Склади розкидані по всій країні – на Івано-Франківщині, Вінниччині, Волині, в Одеській, Луганській, Київській областях і т.д. Вивезення та утилізація меланжу відбувається відповідно до контракту, підписаного Міністерством оборони України та генеральним секретарем Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ). Утилізація відбувається на двох федеральних казенних підприємствах Російської Федерації – на заводі
ім. Свердлова (м. Дзержинськ) та Бійському олеумному заводі. Вивозять меланж за кошти ОБСЄ, а основними донорами програми утилізації є Швеція та США. За інформацією Міністерства оборони України та генсека ОБСЄ Марка Перрена де Бришамбо, меланж на хімвиробництвах на території Росії буде перероблено в корисні хімічні продукти винятково цивільного призначення – азотну кислоту і нітробензен.