Охорона без погонів

Під час Євро-2012 порядок на стадіонах забезпечуватимуть не звичні для українців міліціонери, а стюарди. Однак на законодавчому рівні такої професії досі немає…

Для забезпечення порядку під час фінальних матчів європершості на чотирьох українських футбольних стадіонах знадобиться понад чотири тисячі стюардів.
– Охороняти вболівальників і стежити за безпекою на стадіонах під час матчів Євро буде не тільки міліція, до якої звикли на більшості українських стадіонів, але й стюарди. Стюарди – це перша лінія безпеки, яка одночасно гарантує як безпеку на стадіоні, так і комфорт та сервіс для глядача. Перша лінія безпеки гарантується стюардами на стадіоні, друга – службою безпеки стадіону або приватною охоронною структурою, і тільки в третій лінії, у випадку серйозних інцидентів, у роботу вступає міліція.
Закінчення.
– Як правило, першої й другої ліній вистачає для підтримання порядку. Перевага такої системи, порівняно із суто міліцейською, це і якість роботи, і орієнтованість на сервіс для вболівальника, – розповів Олександр Атаманенко, генеральний директор “Донбас-арени”, у своєму блозі на Кореспондент.net.


Професія без професії
Нині в Україні говорять про потребу набору стюардів. Проте власне такого поняття, відповідно до українського законодавства, поки що не існує. Верховна Рада України вже другий рік поспіль не може ухвалити закон про особливості забезпечення громадського порядку та громадської безпеки у зв’язку з підготовкою та проведенням футбольних матчів.
Згідно з проектом цього закону, який пройшов перше читання, стюард – це фізична особа, яка пройшла відповідну підготовку та на контрактній основі виконує допоміжні функції з підтримання громадського порядку та громадської безпеки на території спортивної споруди. За словами Остапа Кузьмяка, начальника сектору з питань Євро-2012 ГУ МВСУ у Львівській області, без відповідного закону стюарди фактично нічим не захищені. Адже особа, яка наймається на роботу стюардом і може зазнати якоїсь виробничої травми, потім матиме тільки проблеми, оскільки оформити страховий поліс належним чином неможливо, бо ж професії такої немає.
На відміну від волонтерів, стюарди отримуватимуть за свою роботу гроші. За попередньою інформацією, їхня зарплата становитиме 50 доларів. За словами Маркіяна Лубківського, директора турніру Євро-2012 в Україні, сьогодні система стюардингу добре відпрацьована лише в Донецьку. Незабаром своїх стюардів матиме і харківський “Металіст”. А от із Києвом та Львовом проблем більше, адже обидва стадіони не закріплені за футбольними клубами. Тож тут подбати про стюардів мають команди з експлуатації стадіонів.
– Одна з вимог до стюардів, як і до волонтерів, – володіння англійською мовою. Інша – стюарди виконують дуже специфічну функцію. Вони передусім повинні моніторити те, що відбувається в секторі їхньої відповідальності, реагувати на загострення і вміти його ліквідувати. Починати підготовку треба було ще вчора. Зараз нашою метою є організація стюардингу на аренах, які прийматимуть фінальну частину Євро. Нині часу є достатньо. Але діяти треба швидко. Відповідний закон найближчим часом буде проголосований у парламенті, – сказав у коментарі “Пошті” Маркіян Лубківський.


Новий стадіон буде без міліції?
За інформацією дирекції з будівництва львівського стадіону, потреба Львова у стюардах становить 350 осіб. Наразі немає жодного. Почати набір стюардів у Львові планують вже наприкінці серпня. Водночас, хто ними буде, наразі не відомо, як і не сформульовано точних вимог до них. Готувати їх будуть спеціальні тренери, які їх і відбиратимуть. А відповідати за них має дирекція з експлуатації стадіону. Єдине, що зараз озвучують, – за вимогами УЄФА, це мають бути спеціально навчені люди, але не міліціонери.
Водночас представники львівської міліції мають своє бачення. На їхню думку, оскільки в Україні досі немає закону про стюардів, а отже, вони залишаються фактично не захищеними, виконувати цю роль мають курсанти та колишні правоохоронці, які мають відповідну фізичну та психологічну підготовку. Однак, чи погодиться на це керівництво арени, не відомо. Достеменно зараз відомо лише те, що міліція точно буде довкола самого стадіону.
– Міліція працюватиме на підходах до стадіону. Довкола арени буде два кордони міліції. На першому працюватимуть працівники автоінспекції і патрульні, а на другому, внутрішньому, – наряди міліції. Але безпосередньо довкола стадіону та на стадіоні вже працюватимуть стюарди, – розповів Остап Кузьмяк.
Втрутитись у події, що відбуватимуться на стадіоні, міліція зможе лише у разі надзвичайної ситуації. На стадіоні постійно працюватимуть представники СБУ, МНС, МВС, газової служби, пожежників тощо. Однак, за словами Остапа Кузьмяка, втрутитись у ситуацію вони зможуть лише після письмового розпорядження від УЄФА.


Досвід Європи
У Європі на стадіонах царство клубних стюардів. Ці люди можуть поводитися досить жорстко. Перед матчами вони мають право обшукати вболівальника. Перевага стюардів у тому, що вони діють винятково за правилами, які встановлює футбольний клуб. Уболівальники розуміють: спілкуючись зі стюардом, вони мають справу з представником клубу – господарем арени. Тоді як у поліції (або в нашому випадку – міліції) своє уявлення про дотримання безпеки. І далеко не завжди це уявлення збігається з об’єктивними футбольними реаліями. Особливо в нашій країні...
Можливо, різниця ще й у тому, що в Англії недоторканне право приватної власності. Наприклад, стадіон “Олд Траффорд” – територія, що належить “Манчестер Юнайтед”, і поліція без узгодження із клубом диктувати свої умови на території арени не має права. Водночас людина, яка купує квиток, зобов’язана знати правила стадіону і розуміти, що в разі конфлікту зі стюардами вона може бути передана правоохоронним органам. Окрім того, ця людина може потрапити в чорний список і згодом не буде допущена не лише на арену, де відбулося порушення, а й узагалі на будь-який стадіон країни (і Європи). Адже європейська система безпеки працює досить злагоджено.
З іншого боку, власники клубів (і арен) чудово розуміють, що будь-які незручності для вболівальника (а він у цьому випадку є бізнес-клієнтом) позначається на відвідуваності стадіону, тобто може вдарити по клубній кишені. І не варто думати, що від кількості глядачів клубна каса особливо не страждає. В Європі саме дохід від продажу квитків на стадіони є чималою часткою прибутків клубу. Тому  стюарди розуміють, що перевищення їхніх повноважень контролюють представники арени, які зацікавлені насамперед у комфорті глядачів. І згодом такий стюард теж може потрапити у список тих, кого не варто запрошувати на роботу.
Інша справа – Україна, де більшості клубів з погляду бізнесу не важливо, скільки на них буде ходити вболівальників, адже дотаційність команд відома усім. А коли турбота про того, хто приходить на стадіон, особливо не впливає на поповнення клубної каси, на нього можна махнути рукою.
Попри бажання чи небажання клубів, вимога УЄФА таки змусила Україну взятись за підготовку стюардів. Свій перший і, можливо, найважливіший іспит вони складуть уже через рік.
Андрій Левківський, Мирослава Іваник

КОМЕНТАР

Тарас “Гладіатор” Павлів, голова ГО “Завжди вірні”:
– Вважаю, що стюарди обов’язково потрібні на стадіонах. Міліція, хоч і певною мірою виконує покладену на неї функцію, проте зазвичай правоохоронці перевищують свої повноваження, дозволяючи собі багато зайвого. Щодо нинішніх стюардів, то на даний момент здебільшого це перевдягнуті правоохоронці. Водночас стюарди, які вийшли з фанатського середовища, більше розуміють, що їм потрібно робити, і знають специфіку того, що відбувається на трибунах.  З іншого боку, існують і не зовсім адекватні стюарди, через яких і виникають конфлікти.
Щодо Євро-2012, то ми зробили пропозицію Михайлові Михайловичу Цимбалюку (голові Львівської ОДА – “Пошта”) забезпечити львівську арену необхідною кількістю стюардів з фанатського середовища, які знають специфіку роботи на стадіоні і всі можливі проблеми зсередини. А зважаючи на те, що у Львові не гратиме збірна України, побоювання, що фани-стюарди замість того, аби виконувати свою функцію, будуть дивитися футбол – безпідставні.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4821 / 1.63MB / SQL:{query_count}