Львівська міськрада хоче дозволити блокувати колеса автівок за несплату паркування
Незабаром у Львові планують запровадити нові правила паркування. Відповідно до них, паркувальники матимуть право блокувати автомобілі, якщо їхній власник не заплатив за стоянку. Отримати своє авто назад водій зможе лише після сплати вартості паркування та окремої плати за розблокування машини. При цьому міські посадовці не враховують, що саме блокування машин торік суд визнав незаконним.
Не заплатив – не поїдеш!
Нове положення про паркування транспортних засобів у Львові вже цього четверга мають розглядати депутати Львівської міської ради. Серед інших нововведень є і пункти, які дозволяють обмежувати рух машини, якщо власник не оплатив вартості паркування.
– Блокіратори для Львова потрібні, адже іншого способу стимулювати водіїв платити за паркування просто немає. Штрафів у нас уже не бояться, – пояснив таку ініціативу в коментарі “Пошті” Сергій Жук, головний спеціаліст управління транспорту та зв’язку ЛМР. – Поки що не визначено, яким має бути блокувальний засіб. Це на вибір паркувальника. Є блокувальні пристрої на колеса, на вихлопну трубу тощо.
Відповідно до документа, право блокувати авто матиме контролер – особа, яка здійснює функції контролю за сплатою коштів за паркування. Сам блокувальний пристрій у положенні визначено, як технічний засіб для перешкоджання виїзду транспортного засобу з майданчика для паркування. Контролер зобов’язаний розмістити на технічному засобі для перешкоджання виїзду номер безоплатного телефонного зв’язку, за яким користувач може звернутися до оператора щодо усунення перешкоди для виїзду авто. Однак за це доведеться додатково заплатити. Львівські оператори паркування заспокоюють – плата буде невеликою. За словами Мирослава Бурика, секретаря спілки власників автостоянок та зон паркування, йдеться про двадцять гривень. Точну суму мають визначити депутати міської ради. Разом із тим паркувальники наполягають – без таких засобів боротися із тими, хто не хоче платити за користування стоянками, неможливо.
– Така практика давно на часі. Нині притягнути власника авто до відповідальності за несплату стоянки практично не можливо. Якщо фізично немає змоги зупинити власника авто, то налякати його штрафом дуже тяжко, адже оформлення штрафу доволі складна процедура. А сьогодні як мінімум половина власників авто під різними приводами відмовляються сплачувати за паркування. Зокрема, великі проблеми з водіями, які мають різні посвідчення – починаючи від депутатів районних рад і закінчуючи правоохоронними органами, – розповів Мирослав Бурик.
На ті самі граблі?
Розробляючи положення про паркування, зокрема, дозволяючи блокувати автівки, львівські посадовці кажуть, що керувалися європейським досвідом. Водночас, зважити на досвід український, здається, забули, проігнорувавши той факт, що в Україні блокування приватного автотранспорту паркувальниками вже рік як визнано незаконним.
Практику блокування коліс кілька років застосовували у Києві. При цьому столичні чиновники посилалися на Постанову Кабінету Міністрів України “Про затвердження правил паркування транспортних засобів”, згідно з якою оператор має право перешкоджати виїзду транспортного засобу з майданчика у разі несплати вартості послуг паркування.
Такі дії паркувальників неодноразово наштовхувалися на спротив із боку водіїв. Торік у квітні сторони нарешті розсудив суд. Окружний адміністративний суд міста Києва визнав незаконним пункт Постанови Кабміну, який дозволяв блокування автомобілів. Остаточну крапку у справі на початку січня поставив Київський апеляційний суд, який підтвердив постанову окружного суду. За словами пана Дмитра, представника Київського комітету прямої дії, у столиці від практики блокування автомобілів відмовилися ще торік, як від незаконної. Зазначимо лише, що київський суд визнав, що пункт про блокування автівок є протиправним та порушує права власників транспортних засобів.
Ложка меду
Блокування транспорту далеко не єдине нововведення, яке пропонує положення. Як відзначають і водії, й оператори паркування, чимало новинок значно спростять життя власникам авто.
– Нове положення передбачає використання новітніх технологій під час сплати за паркування. Йдеться про впровадження паркоматів, послуги мобільного паркування, інтернет-паркування тощо, – розповів Сергій Жук.
Новинки дозволять водіям обирати максимально вигідний спосіб оплати послуги. Вуличні стоянки мали б обладнати новими пристроями прийому платежів вже до січня наступного року. За підрахунками операторів паркування, лише для центральної частини міста потрібно як мінімум 40 паркоматів. Зробити це планують за гроші операторів паркування. Водночас останні стверджують: терміни майже не реальні і просять відтермінувати обов’язкове запровадження паркоматів.
– Дуже важливим залишається особистий контакт паркувальника й власника автотранспорту. Зараз це єдина можливість реально стягувати гроші за паркування, – коментує Мирослав Бурик. – На мою думку, в межах Львова можна було б запровадити спеціальні картки – своєрідний абонемент на місяць, де вказується частина міста, де авто має право паркуватися. Щодо оплати через інтернет, наразі ця система у нас недостатньо розвинена і не достатньо підкріплена технічними засобами та законодавчою базою. Така ж ситуація і з мобільними телефонами. Треба також враховувати ціну паркоматів, які пропонують встановити. Сьогодні встановлення найпростішого коштує приблизно п’ять тисяч євро. Тому ми пропонуватимемо відтермінувати запровадження паркоматів приблизно на два роки.
Крім того, інакше виглядатимуть і спеціальні майданчики для паркування. За словами Мирослава Бурика, їх повинні обладнати автоматичними в’їзними та виїзними терміналами і камерами спостереження.