22 червня у Львові планують масштабне вшанування жертв Другої світової війни. Такими заходами влада і політики намагаються запобігти можливим провокаціям у місті
Львів і львів’яни готуються до 22 червня. Схоже, що події 9 травня мають усі шанси повторитися у місті знову. Це випливає зі заяв тих груп, які задекларували про свій приїзд до Львова. Місцева влада та громадськість, натомість, пропонують 22 червня вшанувати пам’ять усіх загиблих у Другій світовій війні, зробити цей день траурним, вивісити національні прапори з чорними стрічками. У Львові намагаються уникнути провокацій та бійок під червоними знаменами. Варто визнати, що такий підхід є набагато прогресивнішим, аніж той сценарій, який був розіграний у Львові 9 травня.
Хто їде до Львова
Одними з перших, хто заявив про приїзд до нашого міста, були комуністи з Луганської області. Як повідомила прес-служба Луганського обкому КПУ, комуністи 22 червня хочуть представити виставку найкращих дитячих малюнків конкурсу “За мирне небо без бомб і снарядів” у Львівській та Івано-Франківській облрадах.
Окрім комуністів, до міста хоче приїхати… кілька груп євреїв. Громадські організації із надзвичайно цікавими назвами – комітет “Євреї проти антисемітизму”, “Євреї проти Гурвіца” мають намір провести 22 червня у Львові на Пагорбі слави антифашистський мітинг.
Відповідну заявку ці громадські організації надіслали Львівській міськраді. Захід на Пагорбі слави у Львові євреї-гастролери хочуть розпочати 22 червня, о 4.00. Крім того, організатори зазначають, що під час заходу буде використовуватися звукопідсилювальна апаратура. Захід проводитиметься “проти політики фашизму, антисемітизму і Голокосту в пам’ять жертв радянського народу і всього людства, в пам’ять євреїв, які загинули в єврейському гетто, концтаборах від рук нелюдів – українських націоналістів, шухевичів, бандерівців та інших фашистських покидьків”. Організатори прогнозують, що в заході візьмуть участь 150 осіб.
“Користуючись підпунктом 3 пункту “б” частини 1 статті 38 Закону України “Про місцеве самоврядування”, прошу повідомити ЛМУ УМВСУ у Львівській області для забезпечення громадського порядку та безпеки учасників мітингу”, – йдеться у документі. Звернення підписав голова комітету “Євреї проти антисемітизму” Р.І. Центер.
Поза тим, заяви єврейських організацій обурили президента “Українського єврейського комітету” Олександра Фельдмана. Він назвав їх провокаторами і закликав легітимні єврейські організації публічно засудити подібні політичні спекуляції. Про це йдеться на персональному сайті Олександра Фельдмана.
Пан Фельдман вважає, що подібні провокаційні акції не мають нічого спільного ні з єврейською громадою, ні з боротьбою з антисемітизмом і фашизмом, ні з поминанням пам’яті жертв Великої Вітчизняної війни. “Це спроба дискредитувати єврейську громаду України, втягнути Україну в черговий скандал і підіграти ВО “Свобода” в розкручуванні міжрегіонального і міжнаціонального протистояння”, – сказано на згаданому сайті. Фельдман також звернувся до єврейських громад та релігійних лідерів із закликом відзначити 22 червня молитвою в пам’ять про жертви фашизму.
Що робить влада
Голова Львівської облради Олег Панькевич каже, що Львівщина відзначить 22 червня в “українозахисному напрямі”. Про це він заявив 17 червня на засіданні правління Обласної асоціації місцевих рад “Ради Львівщини”. Так, 22 червня на Львівщині відбудуться різні поминальні заходи. Вранці у “Тюрмі на Лонцького” відбудеться екуменічний молебень за загиблими у Другій світовій війні за участі священиків різних конфесій. Також у плані заходів є покладання квітів до стін тюрем на Лонцького, Замарстинові, “Бригідках”. Того ж дня відбудеться фотовиставка з музею-меморіалу “Тюрма на Лонцького” біля пам’ятника Тарасові Шевченку. Там же увечері відбудеться масове віче-реквієм. Політичні сили уже закликали львів’ян взяти активну участь у поминальних заходах.
“Громадські організації і політичні сили закликають принести фото ваших рідних, які були знищені різними режимами в ті трагічні роки. О 19.00 відбудеться віче-реквієм за загиблими, після нього планується перехід до Замарстинівської тюрми, де розміщена стела з прізвищами закатованих, запалення свічок”, – сказав Олег Панькевич.
Усе знову вирішить суд
Львівська міська рада підготувала позов до суду, аби заборонити масові заходи 22 червня. Як повідомила начальник юридичного управління міськради Гелена Пайонкевич, позов скеровано до Львівського окружного адміністративного суду, оскільки міськрада отримала дві заявки на проведення масових заходів у Львові 22 червня в однаковий час і в одному місці. Зокрема, від комітету “Євреї проти антисемітизму” та громадської організації “Євреї проти Гурвіца”, а також громадської організації “Сокіл”.
Позивачем у цій справі виступатиме виконавчий комітет Львівської міської ради. Відповідачами – громадська організація “Сокіл”, а також організації “Євреї проти антисемітизму” та “Євреї проти Гурвіца”.
“Ми просимо суд заборонити всі акції. Мова йде про те, що проведення акцій може бути заборонено лише судом і лише з метою забезпечення громадського порядку. Юридичне управління ЛМР має підстави вважати, що проведення акцій 22 червня може загрожувати громадській безпеці”, – зауважила начальник юридичного управління Гелена Пайонкевич.
Що каже громадськість
Низка політичних сил правого самоврядування разом із громадськими організаціями та діячами створила об’єднаний громадський комітет, який має запобігти сутичкам 22 червня. Учасниками комітету є такі знані у місті люди, як Тарас Возняк, Олег Мацех, Володимир В’язівський, Олесь Старовойт, Валерій Веремчук, громадський рух “Відсіч”. Текст для спільного звернення, яке оприлюднив комітет, писав Мирослав Маринович. Учора, 20 червня, відбулася прес-конференція учасників цього комітету. Вони свідомо уникають будь-якої партійної символіки та приналежності.
Того ж принципу вони обіцяють дотримуватися і 22 червня. У місті вже висять білборди із написами “22 червня. Думай головою”. Також підготовані чорні прапори та флаєри. Так громадський комітет хоче вберегти львів’ян від побоїщ і ганьби.
“Не піддаваймося на провокації. 9 травня бал у Львові правили не львів’яни і навіть не українці. Є підозра, що всі ці заходи організовувалися навіть не в Києві. Маємо усвідомлювати, що ці провокації не припиняться. Розколювати Україну будуть далі. Сьогодні з’явилися заяви маріонеткових групок, як, наприклад, “Євреї проти Гурвіца”, яка є відгалуженням від партії “Родіна”, або “Євреї проти антисемітизму”. Було б дивно, якби вони були за антисемітизм. Це ще один оксюморон. Тобто стравлюють українців і євреїв. Наступним кроком, який може бути, – це зіштовхування із нашими сусідами у Євросоюзі – поляками та угорцями”, – заявив політолог Тарас Возняк.
Олег Мацех,
голова ЛОО “Громадянська позиція”:
– Ми намагаємося дати відповідь цим провокаторам і цим силам, які намагаються дестабілізувати ситуацію в Україні, маргіналізувати наше місто. Кожен львів’янин має зрозуміти, що те, що відбулося 9 травня, – це виклик Львову, виклик толерантному місту, в якому завжди поважали і в мирі співіснували всі культури і національності. Це велика перевага Львова. Такі дії свідчать, що є сценарії, вигідні комусь. Цими сценаріями намагаються показати Львів, як місто радикалів, неофашистів. Ми бачимо заяви, що до нас їдуть єврейські організації, ще якісь… Ми розцінюємо це як провокацію. Щоб запобігти реалізації цих провокацій, можливий єдиний формат – об’єднатися і спільними діями показати, що у Львові є зовсім інші сили, які не претендують на владу, на політичні дивіденди, вони хочуть зберегти європейське, цивілізоване обличчя Львова. Тому ми створили об’єднаний громадський комітет, щоб реагувати і випереджувати такі події. “Громадянська позиція” також увійшла у цей комітет. Усі учасники цього комітету узгоджують свої дії у спільних акціях. 22 червня не може бути днем партійних символік, ідеологій. Ми знаємо, що червоний прапор є офіційно заборонений, і ми ставимо перед правоохоронними органами завдання не допустити порушень правопорядку і появи червоних прапорів у місті. Ми звертаємося до львів’ян із пропозицією відзначити 22 червня як день скорботи за загиблими у Другій світовій війні. Це – день, коли на Львів почали падати бомби, це масові розстріли, які проводив НКВС, це єврейські погроми… Цей день кожен львів’янин має пам’ятати, бо на цих кістках побудована наша історія. У такий день не може бути жодної агресії та привнесення якоїсь ідеології.
Михайло Курочка,
заступник начальника ГУ МВСУ у Львівській області:
– Є комплексні заходи, погоджені з усіма політичними силами, громадськими організаціями і владою. Відбулася нарада під керівництвом голови Львівської облдержадміністрації Михайла Цимбалюка, голови обласної ради Олега Панькевича і міського голови Андрія Садового. Мова йшла про те, як не дати спровокувати Львів до таких ганебних явищ. Усі присутні були за консолідацію з метою недопущення провокацій. Ми ухвалили заклик до всіх політичних сил про те, що є єдиний сценарій подій 22 червня і щоб від цього сценарію не відходили. Якщо буде молебень, то для всіх, покладання квітів – для всіх. А то одна політична сила запланує собі одне, інша – друге, далі все настільки заплутається, що, врешті, ситуація стане непрогнозованою.
Хто подав заявки на проведення акцій? Заявку подала єврейська організація “Євреї проти Гурвіца” на проведення 22 червня на Пагорбі слави заходів із 4.00 ранку. На тому ж місці того ж дня, але вже о 3.00 ночі заявку на проведення заходів подав депутат Львівської міської ради з ВО “Свобода” Богдан Галайко від громадської організації “Сокіл”. Тому зрозуміло, хто в цьому яку має мету. Львівська міська рада з цього приводу звернулася до суду з вимогою заборонити будь-які мітинги, прапори і несанкціоновані заходи. Якщо суд ухвалить відповідне рішення, то ми будемо жорстко реагувати.
Ми закликаємо усіх львів’ян не піддаватися на провокації. На вулицях буде достатньо міліції, усі правоохоронці чітко проінструктовані, як треба діяти. Я закликаю проти вчинення самосуду – так, як це було 9 травня. Якщо правоохоронці не реагуватимуть і присікатимуть, тоді люди можуть мати питання до міліції. Але коли люди йдуть чинити самосуд, ігноруючи закони і рішення суду, то це призведе до непрогнозованої ситуації. Тому закликаю усіх до дотримання порядку. До усіх, хто буде проявляти найменшу неповагу до поминальних заходів, ми будемо реагувати жорстко, принципово і відповідно до закону. Ми плануємо задіяти весь гарнізон міста Львова.