Думати перед тим, як будувати дорогі й масштабні об’єкти до Євро-2012. Про це заявила директор з питань політики і зовнішніх зв’язків торгової асоціації The Trade Collective (ПАР) Лієполло Лебоханга Пхеко. Вона застерігає Україну від будівництва до Євро-2012 так званих “білих слонів” – об’єктів, які згодом не будуть затребувані.
Як передає УНІАН, про це Л. Пхеко заявила 16 червня, під час дебатів “Проведення великих спортивних заходів зміцнює економіку країни”, організованих Фондом “Ефективне управління” у партнерстві з міжнародною телекомпанією ВВС World News і британською компанією Intelligence Squared. (“Білий слон” – термін, який використовує Міжнародний олімпійський комітет для визначення об’єктів, що не експлуатуються після спортивних заходів – УНІАН).
За її словами, ПАР після чемпіонату світу з футболу-2010 зіткнулася з проблемою незатребуваності багатьох стадіонів, побудованих до чемпіонату. “Тепер на їх утримання доводиться витрачати великі гроші, а деякі стадіони захоплюють сквотери (сквотинг – акт самовільного заселення покинутого або незайнятого місця – УНІАН). Крім того, після чемпіонату виявився незавантаженим реконструйований і розширений аеропорт в Йоганнесбурзі”, – сказала Л. Пхеко.
В цілому, як зауважила Л. Пхеко, чемпіонат світу з футболу не приніс ПАР жодних інвестицій. “Кубок світу був організований цілком добре, і нам не було соромно. Але на соціальному рівні він нічого не дав нашим людям. Питання репутації країни йде на задній план на тлі величезних соціальних проблем ПАР”, – підкреслила Л. Пхеко.
Основний прибуток від чемпіонату одержали великі транснаціональні корпорації, які були офіційними спонсорами цього заходу. “Місцеві продавці навіть не могли продавати свою їжу і напої на стадіонах, це робили лише офіційні спонсори”, – зазначила представник ПАР.
Нагадаємо, раніше голова Львівської облдержадміністрації Михайло Цимбалюк просив дирекцію з будівництва стадіону у Львові при плануванні робіт врахувати побажання керівництва ФК “Карпати”, аби після “Євро-2012” футбольний клуб погодився взяти стадіон в оренду.
“Якщо не будуть грати тут “Карпати”, то це буде даремна трата грошей держави. Цього допустити не можна. Через це працюємо спільно – з фахівцями ОДА та з ФК “Карпати”, – додав голова Львівської ОДА.
“Успішне функціонування стадіону, у першу чергу, залежить від команди, яка грає на цьому полі. Без участі футбольної команди майбутнє стадіону буде, м’яко кажучи, не привабливим. Тому ми сподіваємось, що найближчим часом національне агентство з підготовки до “Євро-2012” і президент ФК “Карпати” Петро Димінський досягнуть певної згоди у переговорному процесі”, – зазначив директор з експлуатаційних питань будівництва стадіону до Євро-2012 ДП “Західінфрапроект” Віталій Сулима.
Схожу думку висловив директор турніру “Євро-2012” в Україні Маркіян Лубківський. Він допускає, що після проведення “Євро-2012” стадіон у Львові може виявитися “валізою без ручки”. Про це він заявив в інтерв’ю ZN.UA. “Така загроза існує. Адже стадіон – це дуже серйозний і дуже витратний у своєму утриманні об’єкт. У перспективі він повинен ще й приносити прибуток. Потрібна концепція розвитку, як це відбувається в усьому світі”, – підкреслив М. Лубківський.