Паперова хата

Доступне та соціальне житло: ідея є, реалізації нема...

Доступне та соціальне житло: ідея є, реалізації нема...

kran.jpgКритичний брак житла, доступного за ціною та якістю для середнього класу львів'ян, створює житлову напругу, виштовхує людей за кордон і змушує масово винаймати квартири. За даними Центру економічних та політичних досліджень ім. Разумкова, 74% заробітчан, що виїхали з країни, основною причиною своєї трудової еміграції вважають відсутність житла або бажання поліпшити житлові умови. На квартирному обліку у Львові перебуває 36 тисяч сімей, і це далеко не всі мешканці міста, що потребують даху над головою.

Тож про будівництво соці­ального та доступного житла не говорять лише дуже ліниві чиновники. Перше допоможе вирішити тимчасові проблеми мешканців із житлом, а друге - дасть реальну змогу його придбати.

 

Житло соціальне як прототип гуртожитку

Ідею соціального житла першими взялися втілювати у життя цього року саме у Львівській області. Наукову концепцію регіональної програми формування фонду розбудови соціального житла розробив НУ "Львівська політехніка", з міського бюджету на справу дали близько 30 тисяч гривень. За словами Андрія Пав­ліва, начальника департаменту архітектури і містобудування, досі ще нікому не приходила до голови думка про будівництво будинків, що перебуватимуть на балансі міста, і де, за потреби, тимчасово могли б мешкати люди, які мають проблеми з житлом, найчастіше - студенти. Соціальне житло має бути максимально економним. У концепції пропонують досягнути цього через проектування невисоких панельних будинків з мінімальними відстанями між ними. Також можна зекономити на балконах, лоджіях, сумістити ванну з туалетом. Якщо застосувати усі види економії, то сьогодні квадратний метр такого житла, за умови некомерційного будівництва, коштуватиме місту 500 доларів США. За задумом, соці­альну кімнату мали б винаймати безоплатно, але чиновники й досі не визначилися, чи буде це так. Бо платне "житло-соціалка" давало би міському бюджету прибуток. Та наразі чиновникам важко оперувати цифрами. Андрій Павлів додає, що, аби втілити проект у життя, потрібно ще й "просіяти" список тих, хто стоїть на квартирному обліку. На думку чиновника, багато людей насправді мають статки на його купівлю, але зумисне записуються, аби отримати ще.

"Треба дивитися правді у вічі, більшість студентів сьогодні винаймає житло, - зауважує начальник департаменту містобудування Андрій Пав­лів. - Стан гуртожитків далекий від ідеалу, і батькам спокійніше віддати дитину на квартиру. Проект соціального житла дозволить  отримати помешкання з прийнятними умовами. Звісно, воно матиме багато обмежень у просторі, його неможливо приватизувати і жити дозволено визначений період, але це буде якісно та чесно ..."

У місті вже приглянули кіль­ка ділянок, на яких можна починати будівництво проекту, зокрема, на вул. Роксолани на Левандівці та в Рясному-2, але спочатку треба погодити норми розбудови соціального житла на державному рівні, а тоді братися до справи на місцевому.

Житло доступне

Проектом другого виду житла займаються в обласній адміністрації. Навесні цього року квартирна криза впала нарешті в око навіть Президенту, і на розбудову доступного житла в країні було виділено 500 мільйонів гривень. Але через незатверджений бюджет гроші досі реально не працюють. Головним критерієм доступності цього житла має стати низька ціна за квадратний метр, яка, обіцяють, не повинна перевищувати 800 доларів. Для порівняння - зараз у Льво­ві вартість квадратного метра житла у спальних районах (вул. В.Великого, Кульпарківська, пр. Чорновола) 1450 доларів. Окрім того, майбутні власники мають шанс сплачувати 70% вартості квартири, іншу частину бере на себе держава. Єдиним нюансом у цій справі стає ваша заробітна плата, вона не повинна перевищувати чотирикратного розміру середнього заробітку в регіоні.

Степан Лукашик, керівник Головного управління архітектури, містобудування та просторового розвитку ЛОДА,  пояснює, що вже сьогодні готують концепцію будівництва конкретних об'єктів.

"Вже другий місяць ми працюємо над концепцією, зокрема, на території, близькій до Львова, - деталізує пан Лукашик. - Йдеться про кілька тисяч гектарів землі сіл Бірки, Яснисько, Домажир, Лозина. Оскільки держбюджет ще не виділяв грошей, то Львів все робить за кошти області".

На розробку генерального плану будівництва Степан Лукашик прогнозує витрати у сумі близько 10 мільйонів гривень. Наступним кроком стане пошук інвесторів, залучення державних грошей та оформлення кредитів. Цікаво, що виплачувати кредит на доступне житло можна буде впродовж навіть 50 років, але найбільшою проблемою є те, що наразі жоден банк не зголосився видавати такі позички. Що й не дивно, адже, за словами пана Лукашика, відсоткові ставки на кредити на житло не мають перевищувати 7%, що абсолютно не вигідно банкам. Держава покривати кредитні відсотки наразі теж не планує, бо і так сплачує громадянину 30% вартості помешкання...  

Та попри всі ще не розв'язані проблеми,  чиновник запевняє, що до моменту заселення у новобудови залишилося не більше ніж два роки.

Місто-казка,
місто-мрія

У "доступній" розбудові на території чотирьох сіл розмістять усі потрібні об'єкти. Крім хмарочосів, на території будуть й одноповерхові будинки та котеджі. Обов'язково будуватимуть школи, гімназії, дитячі садочки, залишать місце для заводів та фабрик, аби люди мали де працювати та навчати дітей, не виїжджаючи за межі населеного пункту.

"Єдине, про що ми не подбали, - зізнається пан Лукашик, - це про магазини та кафе, приватні підприємці самі все швидко зроблять".

Та наразі і доступне, і соці­альне житло є лише на папері...

P.S. Коли матеріал готувався до друку, стало відомо, що
4 вересня Віктор Ющенко написав листа прем'єр-міністру Юлії Тимошенко, у якому вказав на застій у галузі будівництва житла. Президент вимагає невідкладно розпочати спорудження доступного житла. Прозвітувати про початок роботи глава держави просить вже 1 жовтня.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5031 / 1.6MB / SQL:{query_count}