Скандал довкола землі у селі Лисиничах Пустомитівського району, що межує зі Львовом, може поставити під загрозу найбільший інвестиційний проект області. Йдеться про 58 га землі для побудови у Лисиничах міста-супутника обласного центру, проект якого було запрезентовано у стінах обласної адміністрації у червні.
Про проект нового житлового кварталу у Лисиничах почали говорити ще минулого року. Упродовж восьми місяців Головне управління містобудування та архітектури ЛОДА спільно з інститутом "Містопроект", чеською компанією "ICKM-CRESTYL" за участі італійського архітектора Серджіо Порцелліні розробили архітектурний проект майбутньої забудови. Зацікавленість у фінансуванні проекту від початку анонсувала інвестиційна компанія "The Gem Group". Вона залишається одним з найпотужніших претендентів на перемогу в аукціоні з майже десяти учасників. За словами Степана Лукашика, начальника Головного управління містобудування, архітектури та просторового розвитку, під час створення проекту було використано досвід львівської, чеської та італійської архітектурних шкіл. Проект передбачає 3-4-поверхову житлову забудову із шатровим дахом, а квартали мають нагадувати стару частину Львова не лише за структурою, а навіть за кольоровою гамою. Також розробники значну увагу приділили пішохідним комунікаціям, зеленій зоні, соціальній інфраструктурі та транспортним розв'язкам. Зокрема, розробники запропонували використати стару колію, якою з Лисиничів до Підзамчого, а може, й до Головного залізничного вокзалу, міг би курсувати рейковий трамвай, і передбачили п'ять варіантів доїзду з містечка до Львова. "Це містечко комплексно розв'яже проблеми з житлом не лише для мешканців Лисиничів, а й для львів'ян. І при цьому цей район не стане другим Сиховом, де через багатоповерхівки немає чим дихати", - сказав Степан Лукашик.
Та, як часто буває, хороша ідея може геть спотворитися під час реалізації. Тим паче, що зацікавлених у ласому шматку землі ніколи не бракує. Сьогодні проект активно лобіює лисиницький сільський голова та підтримує Львівська обласна держадміністрація. Натомість вони наштовхнулися на активний супротив депутатів сільради, які звинувачують сільського голову у сприянні інвестору та впевнені, що принаймні частину цієї землі потрібно роздати селянам для індивідуального будівництва.
Ситуацію, що склалася в Лисиничах, розглядали нещодавно й на засіданні постійної комісії Львівської обласної ради з питань використання земель та регулювання земельних відносин. А завтра, у неділю 7 червня, комісія має вивчати її безпосередньо у Лисиничах, адже під час засідання комісії депутати Лисиницької сільської ради стверджували, що ділянку виділяють інвестору без згоди мешканців села.
Наразі для реалізації проекту на аукціон мають намір виставити дві земельні ділянки: 33 га - поза межами села та 25 га у межах Лисиничів. Щодо першої зауважень у депутатів немає, що ж до другої, то на сесії сільської ради було ухвалено рішення виділити цю землю під індивідуальну забудову мешканцям села. Щоправда, сільський очільник наклав на нього вето, яке депутати так і не подолали. І врешті 15 голосами з 26-ти таки погодилися виставити ділянку на аукціон. Як розповів "Пошті" Микола Мельник, лисиницький сільський голова, індивідуальне житлове будівництво на цій ділянці неможливе, оскільки воно суперечить проекту генплану розвитку села. "Там не може бути індивідуальної забудови, згідно із законодавством, оскільки село не має генплану і навіть у його проекті, який вже розроблено, для індивідуальної забудови визначено іншу ділянку", - сказав Микола Мельник. Сільський голова переконаний, що депутати хочуть просто розбазарити землю. Зрештою, такий поворот подій цілком можливий. Як заявив в одному зі своїх інтерв'ю Микола Кміть, голова ЛОДА: "Як тільки десь з'являється інформація про велику інвестицію і десь щось має будуватися - там негайно розпайовується земля під забудову". З іншого боку - чимало суперечливих питань таки залишається. Передусім про вартість ділянок. На засіданні комісії як стартова ціна ділянок прозвучала сума 750 тисяч гривень за гектар, яка викликала заперечення у членів комісії як нереально низька. Та цього ж дня, о 19.00, депутатів було скликано на сесію сільради і о 23.30 прийнято рішення про стартову ціну у розмірі 1,5 млн грн за га для 25 га в межах населеного пункту та 1,3 млн за га для 33 га поза межами...
"Ми визначали ціну залежно від експертної оцінки. Тепер нас звинувачують, що ми підняли ціни на землю по цілому району, - сказав Микола Мельник. - Окрім суми, яка надійде в сільський бюджет від продажу землі, село отримає від інвестора ще 12 млн грн на відшкодування сільськогосподарських витрат".
Як розповів "Пошті" Євген Буба, голова депутатської комісії, окрім стартової ціни, він має запитання й до того, куди саме надійдуть кошти. Адже, за одним із варіантів, гроші, виручені на аукціоні, пропонують покласти на рахунок спеціально створеного фонду. "Це неприпустимо. Гроші мають однозначно надійти до бюджету сільської ради. В іншому разі вони просто будуть неконтрольовані", - зазначив пан Буба.
Продавати багатостраждальні ділянки планують на Міжнародному інвестиційному форумі, який відбудеться у Львові в жовтні. За словами Дмитра Завтура, начальника Головного управління земельних ресурсів Львівської області, якщо ці ділянки буде продано, це буде наразі найбільший продаж землі з аукціону в Україні.