Українська реставрація за норвезькі гроші

Реставрація однієї з хат у Шевченківському гаю триватиме майже п’ять місяців

Реставрація однієї з хат у Шевченківському гаю триватиме майже п’ять місяців

Хату зі села Мшанець у Шевчен­ківському гаю реставрують за гроші норвезького уряду. Зараз над проектом активно працюють. Уже цілковито зняли дах із будівлі, здійснили заміну частини балок, які не підлягали реставрації. За словами Івана Косачевича, директора музею народної архітектури та побуту, ця будівля мала великий ризик бути заваленою, адже задня стіна прогнила і вимагала негайної реставрації. Тож робоча група, до якої увійшли українські та норвезькі спеціалісти, обрала цей об’єкт для реставрації.

– Уже розібрали старий дах і монтують нові конструкції. Також будуть відновлювати інші конструкції. Виготовлять новий дах. Фінансує роботи  уряд Норвегії. Це дуже важливо, особливо на фоні того, що з уряду України ми вже кілька років не маємо нічого. Які б ми не подавали пропозиції, саме на Шевченківський гай не було жодної реакції. Є співпраця з музеєм у Ліллегаммері – це один із найстаріших музеїв народної архітектури у світі. Є дуже добрі фахівці з Норвегії. І вони у такій співпраці разом роблять цей об’єкт. Це перший пілотний об’єкт, і, відповідно, уряд Норвегії зарезервував ще більшу суму для того, щоб реалізовувати інший проект, – розповів заступник міського голови з гуманітарних питань Василь Косів.

Сума коштів на цей проект, виділених норвезькою стороною, становить близько 40 тис. євро. Більшість цих грошей – на закупівлю матеріалів для реставрації. Реставрація хати с. Мшанець триватиме близько 5 місяців.

Як вже писала “Пошта”, скансен “Шевченківський гай” уже не перший рік працює з норвежцями. Чи не найбільшим досягнення стало те, що минулого року уряд Норвегії виділив для музею 540 тисяч доларів на проведення навчання працівників та поліпшення матеріального стану музею. Принципова умова норвезької сторони була такою, що цим проектом має керувати ЮНЕСКО. Для установи це величезні гроші, адже, для порівняння, цього року на реставрацію об’єктів музею з міського бюджету виділили лише 400 тисяч гривень. Однак через юридичні неузгодження, гроші місяцями заблоковані на рахунках ЮНЕСКО. Справа зависла на рівні офіційного листування між ЮНЕСКО, Львівською міськрадою та Кабміном. Деякі роботи музей намагається робити і власними силами.

– Цього року ми плануємо реставрувати шість об’єктів музею. З міського бюджету виділено 400 тис. грн, за які буде реставровано два об’єкти. Це – хата с. Бережниця, яка була завезена сюди 25 років тому, але не була доступна для відвідувачів. А також хата с. Зарічного. За норвезькі кошти ми плануємо реставрувати ще два об’єкти. Це, крім хати с. Мшанець, хата с. Либохора 1812 року. Наступного року ми святкуватимемо її 200-ліття. Ще два об’єкти хочемо завершити власними силами. Це – хати с. Люта і с. Замагорів на Гуцульщині. Робота в першій із них уже триває  і невдовзі має бути закінчена, – розповів Іван Косачевич.
 

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4956 / 1.55MB / SQL:{query_count}