Підприємці переконали міськраду змінити нормативну грошову оцінку землі
Після численних звернень підприємців, спільних нарад та майже тисячного пікету під стінами ратуші Львівська міська рада знизила орендну плату за землю та земельний податок у місті. Влада вирішила, що нову нормативну грошову оцінку землі потрібно відкоригувати. За три місяці це питання буде вирішено, а поки підприємці, які переуклали договори, отримають пільги, решта – платитимуть по-старому.
Цього тижня міських обранців, які прямували на засідання сесії, зустрів майже тисячний мітинг підприємців та профспілок, які вимагали скасування ухвали, що вводить у дію нову нормативну грошову оцінку землі. У випадку незгоди, протестувальники погрожували висловити недовіру міському голові та депутатам. Попри вимоги пікетувальників негайно розглянути це питання, його відклали до завершення засідання сесії. Більше того, ухвала, яку запропонували затвердити виконавчі органи, пікетувальників незадовольнила, тому довелося провести спільну нараду депутатів, чиновників та представників профспілок. Урешті прийняли компромісне рішення. Згідно з ним, нову грошову оцінку повністю не скасували, однак підприємці, які переуклали договори, реально платитимуть на 20% менше, ніж повинні були б. Нагадаємо, нова грошова оцінка, яка вступила в дію з нового року, передбачає збільшення базової вартості землі у Львові у 2,5 раза. Однак відбуватиметься воно поступово: зокрема, у 2011 році базова вартість землі зросте у 1,5 раза, у 2012-му – до 1,75 раза, у 2013-му – до 2 разів, у 2014-му – до 2,25 раза і лише у 2015-му вийде на показник 2,5 раза. Тобто фактично цього року підприємці вже мали пільгу 40% від повної нової вартості, на яку Львів має вийти у 2015 році. Своїм рішення депутати збільшили цю пільгу до 60%.
– Поки ми не змінимо нормативну грошову оцінку землі, ті, хто не уклав нові договори оренди, сплачуватимуть за старою ціною, а ті, хто уклав і їм нарахована нова орендна плата, – сплачують за новою. Однак ми встановили їм пільгу до введення нової нормативної грошової оцінки 60%. Пізніше, коли приймуть нову нормативно-грошову оцінку, для всіх буде зроблено перерахунок. Тим, у кого буде переплата, її зарахують за майбутні місяці, а ті, хто недоплатив, будуть змушені доплачувати. Таким чином ми вирівняємо бюджет, – розповів Олег Махніцький, голова постійної депутатської комісії землекористування ЛМР.
При цьому депутат зазначив, що цілковите скасування цієї ухвали спровокувало б низку негативних моментів. По-перше, на осінь місто недоотримало б значні кошти у бюджет, і як наслідок виникли б проблеми з виплатою зарплати працівникам бюджетної сфери. А по-друге, Держкомзем уже перейшов на нову нормативну грошову оцінку землі і нову програму, яка рахує орендну плату, тож скасувати її не можливо.
– Якби ми відмінили цю ухвалу, то у Львові взагалі припинився б процес регулювання земельних відносин. Нові підприємці не могли б до нас звертатися, поки не буде закладена нова програма в структурах Держкомзему, – резюмував депутат.
За словами Ігоря Гуменчука, заступника начальника управління природних ресурсів та регулювання земельних відносин ЛМР, нову нормативну грошову оцінку землі не розроблятимуть, а лише відкоригують. Зокрема, з бюджету міста планують виділити на ці цілі 80 тисяч гривень. Прогнозують, що коригування базової вартості та локальних чинників, які впливають на остаточну грошову оцінку землі, проведуть протягом трьох місяців. Пізніше відбудуться громадські слухання і розглянуть на сесії міськради.
На думку Олега Махніцького, оптимальною для Львова буде базова ставка на рівні 300 грн за квадратний метр. Щоправда, суттєво вплинути на цю величину місцева влада не може, оскільки її вираховують ліцензовані державні структури. Депутати можуть лише встановлювати коефіцієнти для тих чи інших об’єктів.