Група ризику

Чого боїться УЄФА?

Чого боїться УЄФА?

Останній візит експертів УЄФА в Україну та Польщу, який відбувся у другій половині серпня, породив у мізках українських чиновників шквал оптимізму. Порівняно із попередніми, висновки й справді виявилися доволі лояльними. Та, як з'ясувалося, особливих причин для оптимізму немає. До "Пошти" потрапив "Огляд проектів стадіонів №5", який є фактично звітом УЄФА про стадіони за підсумками останнього візиту, де, зокрема, визначено найбільші, на думку експертів УЄФА, ризики для реалізації проектів. Найпроблемнішим стадіоном і надалі залишається київський, де ступінь ризику визначено як "дуже високий". Львів наразі тримається "золотої середини".

Чи не найпроблемніше для Львова "європитання" стадіону міський голова Андрій Садовий після відвідин УЄФА прокоментував дуже стисло: "Якщо в УЄФА і залишились до нас запитання без відповідей - особливо щодо девелопера будівництва, то протягом най­ближчих двох тижнів ці питання будуть вирішені. Львівська міська рада надасть усі необхідні гарантії реалізації проекту". А запитання в УЄФА однозначно залишились. Щобільше, обіцяні два тижні вже минули, а відповідей на них у Ратуші досі немає. Загальна оцінка ризику, яку УЄФА дала львівському стадіону, - помірний. Найбільші сумніви викликає, як і варто було очікувати, модель фінансування. Інші ключові питання, які також турбують УЄФА: надто стислі строки виконання робіт та відсутність генерального плану розвитку території довкола стадіону. Серед основних вимог УЄФА до Львова: надати повні фінансові гарантії та уточнений графік виконання робіт. Зі звіту виплила ще одна цікава деталь. Щоб скоротити стадію проектування, у Львові вирішили відмовитися від унікальності проекту, на якому постійно акцентувала міська влада, й використати типове проектне рішення стадіону у Клягенфурті, який проектне бюро Альберта Віммера та компанія "Альпіна" (ті самі, що проектують та споруджують стадіон у Львові) побудували в цьому місті до Євро-2008...

Щодо інших українських євростадіонів, то в Києві експерти визначили три ключові точки ризику: несвоєчасну реалізацію проекту; невідповідність стадіону та прилеглої території вимогам на час проведення Євро-2012 та перевищення кошторису. Одеса ненабагато випередила столицю. Там до загальної оцінки ризику "високий" експерти УЄФА додали ремарку: вони не в змозі оцінити статус проекту через брак та непослідовність інформації. Як і у Львові, помірним визнано ступінь ризику спортивної арени в Харкові, де експертів також турбують фінансування проекту та затримка його виконання. У Дніпропетровську до суперечливих моментів віднесли відсутність кошторису на будівництво паркінгу та можливу невідповідність стадіону вимогам УЄФА. У Донецьку - перенесення початкової дати введення в експлуатацію та перевищення кошторису. У цих містах ступінь ризику визнано низьким.

У Польщі рівні ризику визначено так: у Варшаві як дуже високий (обмежений часовий графік, недостатність інфра­структури), у Ґданську - помірний (проект на стадії проектування), у Познані - низький (проект частково на стадії будівництва), у Вроцлаві - помірний (проект на стадії проектування), у Хожуві - високий (реконструкція чаші ста­діону викликає певні труднощі), у Кракові - низький (проект на стадії будівництва).

УЄФА запропонувало проектним командам стадіонів поліпшити якість надання звітної документації та порадило залучити зовнішніх консультантів для підтримки реалізації проектів. Також, на думку УЄФА, недостатньо уваги в Україні приділяють управлінню стадіонами після їх введення в експлуатацію.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4641 / 1.56MB / SQL:{query_count}