Через бунти мешканців села Зубри будівництво транспортної розв’язки біля стадіону до Євро-2012 заблоковане
Потенційне будівництво нової транспортної розв’язки, яка має з’єднати новий стадіон із трасою Київ – Чоп, сколихнуло хвилю бунтів мешканців села Зубри. До футбольного чемпіонату Євро-2012 на прилеглих до львівського стадіону землях мають розміститися дворівнева транспортна розв’язка та об’єкти інженерної інфраструктури нової арени. Щоб реалізувати задумане, в селян потрібно вилучити земельні паї, розташовані поблизу арени. Загалом потрібно викупити або замінити 57 земельних ділянок. 54 мешканці села дали на це згоду, однак троє проти викупу землі і вимагають рівноцінної заміни ділянки, а не грошей. Зубрівчани заявляють: якщо до їхньої думки не прислухаються, то вони й надалі гальмуватимуть будівництво транспортних шляхів, відтак до нового стадіону доведеться ходити стежками…
Земля за безцінь
Землю навколо стадіону в Кабінеті Міністрів України оцінили у 6,25 грн за квадратний метр. Ділянка розташована біля об’їзної дороги Київ – Чоп. Загалом для будівництва розв’язки держава повинна викупити в селян близько чотирьох гектарів землі. За словами Андрія Петришина, юриста та члена ініціативної групи, яка проти викупу землі, селяни вже вісім місяців ведуть перемовини з владою, аби отримати аналогічну ділянку, а не запропоновані гроші, які, на їхню думку, є надто малими. Результатом похвалитися вони досі не можуть…
– Бачу, що з нами тут не домовляться… Нам точно не нав’яжуть цю ціну. Водночас, рівнозначного обміну нам не хочуть запропонувати, кажуть, що необхідної землі немає. Хоча в нас є довідки від Держкомзему, що потрібна земля є. Та в цей час обласна влада робить підлий крок, по-іншому не скажеш, вона разом із Кабінетом Міністрів виносить розпорядження, в якому чітко зазначено вилучення землі за 6,25 грн за кв. м. Однак із цим не згодні троє людей, інтереси яких я представляю, – прокоментував “Пошті” Андрій Петришин.
Активіст припускає, що інших людей могли залякали, тому вони так легко згодилися на мізерну компенсацію за землю. Сам же він не планує здаватись, а складатиме всі необхідні заяви та звертатиметься у міжнародний суд.
Нерівноцінний обмін?
Водночас Степан Гій, сільський голова Зубри, позицію односельчан не підтримує. Він пояснив “Пошті”, що мешканцям пропонували різні ділянки, але з переліку вони так і не захотіли обрати собі територію.
– Людям запропонували землю в селах Пасіці, Солонці, Миколаєві, але вони відмовилися від пропозицій. Коли вони зверталися в сільську раду, то у своїх заявах просили, щоб їм надали рівноцінну ділянку з газом, водою, комунікацією, світлом та дорогою. На території нашого села такої землі вже нема, такого висновку дійшла земельна комісія, яка розглянула всі можливі варіанти. Але слід пам’ятати, що їхня земля пайова, в законі прописано, що пропонувати можуть рівноцінну ділянку, тобто теж пайову, – тлумачить “Пошті” Степан Гій.
За словами Ігоря Гуменчука, заступника начальника управління природних ресурсів та регулювання земельних відносин Львівської міськради, згідно з законодавством, власники паїв можуть або погодитись на викуп, або вимагати рівноцінну земельну ділянку навзамін. При цьому навзамін власникам паїв можуть запропонувати землю не тільки в межах села, але й в межах всієї області. Водночас додав, якщо Кабмін затвердив викуп цих ділянок, то йому залишилось лише відкрити рахунки кожному власнику паю і перерахувати гроші. Після цього справа буде завершена. Водночас, якщо власники землі все ж не погодяться ні на викуп, ні на заміну ділянок, то землю вилучатимуть через суд.
– Пізніше, звичайно, можна подавати апеляцію, однак на перебіг справи це мало вплине. Адже, з точки зору дій влади, існує принцип економічної доцільності. Хіба що суд винесе заборону щодо вчинення будь-яких дій на цій ділянці, – резюмує Ігор Гуменчук.
Такий стан справ негативно відбивається на темпах підготовки до Євро-2012. Як пояснив “Пошті” Василь Огородник, генеральний директор ТзОВ “АльткомКиївбуд”, який є генеральним підрядником будівництва євростадіону, земля під транспортну розв’язку біля стадіону досі не відведена, тому говорити, коли почнеться будівництво і коли його завершать, вони не можуть…
Від часу, за який селяни та влада з’ясують юридичні нюанси, залежатиме швидкість будівництва транспортної розв’язки. Нині селяни прагнуть найперше з’ясувати, чи справді Зубра не має потрібної землі для заміни, чи влада просто не хоче її шукати.
У Львові проблем нема
Це вже не перше вилученням земель під об’єкти до Євро-2012. У схожу ситуацію свого часу потрапили власники землі біля аеропорту. Як пояснив “Пошті” Ігор Гуменчук, питанням вилучення землі під об’єкти Євро-2012, які є у Львові та поза межами міста, займається Львівська облдержадміністрація.
– Ми лише займались комплексним супроводом тих ділянок, які були в межах міста. Зокрема, готували документацію та шукали аналогічні ділянки навзамін для садового кооперативу “Залізничник”, члени якого мали ділянки біля аеропорту. Зазначу, що ми зробили це фахово і швидко: люди або вже оформили собі землю, або доробляють документацію. Тому жодних претензій до нас немає. Щодо конфліктів довкола землі під транспортну розв’язку біля стадіону, то це компетенція Кабміну і ЛОДА, – каже Ігор Гуменчук.
Боротьба бунтами
Земельна суперечка – не єдина проблема, що виникла в селі Зубра через близьке розташування євростадіну. Вже понад рік зубрівці також бунтують через намір побудувати очисні споруди та каналізаційний колектор для стадіону.
Як розповів Роман Смолій, мешканець Зубри, будівництво самого стадіону вже викликало чимало незручностей – біля села утворювалися котловани, в які набиралася вода. Застояна вода затоплювала пивниці мешканців, а частково витікала через підземний канал. Зараз, коли в селі планують збудувати очисну споруду, підземний потік планують закрити. Селяни побоюються, що через це за кілька років село перетвориться на суцільне озеро. Перше звернення до сільради з вимогою припинити будівництво очисних споруд у селі підписали мешканці 33 будинків.
– Ми вже маємо відстійник, де стікаються всі фекалії зі Стрийського масиву, тепер до цього доєднається і нова євстроструктура. І без того в річці Зубрі все забруднено, коли гарна погода, то над нею утворюється пара і люди змушені цим дихати. Є багато місця у полі, де дійсно немає будинків, там це можна будувати, – коментує Роман Смолій. – Нас лякають чиновники, що нас ніхто не буде слухати. Спочатку лякав головний проектант Пустомитівського району, потім Шурхало, заступник голови Пустомитівської райдержадміністрації…
Любомирі Галакуці, мешканці села, двічі минулого року затопило підвал, але відшкодування жінка так і не дочекалася.
– Я зверталася до голови сільської ради, але мою скаргу так і не розглянули, відповіді і не отримала, – розповіла “Пошті” пані Любомира.
Натомість Степан Гій, сільський голова Зубри, вважає, що у цій ситуації вини сільради немає.
– Виною підтоплення стали погані стосунки між сусідами. Сусід постраждалої жінки поклав трубу меліоративної канави нижче від необхідної норми. Вона має право звернутися в суд на того, хто порушив її права. Якби була винна сільрада, то вона б могла звертатися до нас, – резюмував сільський голова.
Тому жодної небезпеки у будівництві очисної споруди пан Гій не вбачає, а причиною бунту селян вважає звичайну необізнаність.
– Очисні споруди планували збудувати біля річки Зубри. Це дощова каналізація. Згідно із сучасними нормами, це бочки з піском, закопані в землю, які фільтруватимуть те, що потраплятиме в ґрунт, і таким чином очищатиме воду, зокрема від автомобільних масел. Це не така очисна споруда, яка вже є у Зубрі КНФ-4 (фекальна каналізація), це споруда під дощові стоки, наскільки мені пояснили.
Як запевнив “Пошту” сільський голова, у справі будівництва очисних споруд селяни таки добились свого – через протести проектант знайшов іншу територію і вийшов за територію села. “Це питання вже знято, очисні споруди будуватимуть за Зуброю”, – резюмував Степан Гій.
Тепер зубрівчани сподіваються, що за прикладом очисних споруд їм вдасться добитися свого і в питанні будівництва транспортної розв’язки.