Жорстокі боржники

Звільнивши від орендної плати приватну структуру, депутати Львівської міськради відмовляють у пільзі державному інституту, якому місто заборгувало понад 3 млн грн

Звільнивши від орендної плати приватну структуру, депутати Львівської міськради відмовляють у пільзі державному інституту, якому місто заборгувало понад 3 млн грн

Державний інститут “Укрзахідпроектреставрація”, який протягом десятиліть забезпечує Львів проектами та проводить реставраційні роботи, нині переживає не найкращі часи. Аби вийти з кризи, архітектори та реставратори просять міську раду звільнити їх на два роки від плати за приміщення, яке вони орендують в управління комунального майна ЛМР. Посадовці не проти, однак депутати вже третій місяць не виносять питання на розгляд сесії. Водночас, гальмуючи питання державного інституту, міські обранці 10 березня надали пільгову оренду розміром одна гривня на рік (замість майже 80 тисяч гривень на місяць) комерційній структурі – одному з готелів, що внесений до Програми підготовки міста до Євро-2012.

– Інститут не має своєї будівлі. Ми орендуємо це приміщення (на площі Соборній, 3а – “Пошта”) ще з 1960-х років. Нині, згідно з розрахунками управління комунального майна ЛМР, маємо платити за оренду майже 45 тисяч гривень щомісяця. Наприкінці 2010 р. директор інституту написав листа-прохання Андрієві Садовому, міському голові Львова, про надання нам пільгової оренди, оскільки ми виконуємо багато замовлень для Львівської міської ради. До слова, за багато з них нам винні гроші не перший рік. Тому ми просили на два роки надати нам приміщення в оренду за пільговою ціною – одна гривня за рік. На жаль, сьогодні склалась така ситуація, що, якщо нам не дадуть пільгову оренду, це призведе до скорочення а в подальшому, можливо, і до закриття інституту, – розповіла “Пошті” Євгенія Свістель, заступник директора інституту з фінансово-економічних питань.

В Україні лише два такі потужні профільні заклади, як Державний інститут “Укрзахідпроектреставрація”, що веде свою історію ще з 1950-х років. До здобутків реставраторів цього інституту належать, зокрема, відновлення кам’яниці Бандінеллі, реставрація Львівської опери та палацу Потоцьких, реставрації фасадів на пл. Ринок, а також реставраційні роботи у низці храмів: церкві Св. Андрія, соборі Св. Юра тощо.

Фахівці інституту також відтворили розписи Михайлівського золотоверхого. До 2008 р. щороку спеціалісти інституту виконували близько 500 проектів не лише для Львова, але й для всієї України. Нині тут працює 96 осіб. Із 2009 р. інститут опинився у вкрай скрутному становищі – через загальну кризу, різке зменшення фінансування будівельних та реставраційних робіт. За словами працівників, якщо ситуація не зміниться, під загрозою опиниться існування самої структури, адже, за умови скорочення бюджетного фінансування реставраційних робіт,  інститут вже й сьогодні виживає лише за рахунок приватних замовлень.

Нині інститут має борги лише за оренду приміщення – загалом 377 тис. грн. Разом із тим, борг міської ради перед інститутом становить майже три з половиною мільйони гривень. Із 2008 р. міськрада не заплатила інституту за проектні роботи на 34 об’єктах (!).

За словами Євгенії Свістель, за весь минулий рік міська рада заплатила інститутові лише 14 тисяч гривень за авторський нагляд під час виконання робіт на будівлі театру “Воскресіння”.

За словами Миколи Павліва, начальника відділу регулювання орендних відносин управління комунального майна, звернення інституту “Укрзахідпроектреставрація” розглянула спеціальна комісія, яка рекомендувала підготувати проект ухвали про надання інституту пільгової оренди.

– Будь-який орендар має право звернутись до нас про надання пільги. Управління повинно розглянути звернення. Ми погодили прохання, яке подало інститут “Укрзахідпроектреставрація”, і підготували відповідну ухвалу ще наприкінці минулого року. В грудні її мали розглянути на сесії. Однак вона досі перебуває на візуванні у депутатських комісій, – розповів Микола Павлів.

Питання про надання пільгової оренди вже розглянула депутатська комісія комунального майна та власності ЛМР, однак не погодила його.

– Нині немає консолідованої думки комісії щодо цього питання, – сказав у коментарі “Пошті” Роман Плахтій, голова постійної депутатської комісії комунального майна та власності ЛМР. – Інститут виконує роботи для міста платно. Ми розуміємо, що нині є заборгованість міста перед інститутом за виконані роботи і з цим треба щось робити. Від комісії будемо наполягати на покритті заборгованості. Але думка така: якщо місто замовляє роботи за гроші, то інститут має платити за приміщення. Якби вони робили безкоштовно роботи для міста, можна було би вимагати пільгової оренди. Поки що остаточного рішення немає, ухвала сесії не готова.

До слова, пільгова оренда не така вже дивина для Львова. За інформацією управління комунального майна Львівської міськради, приблизно третина орендарів, які винаймають приміщення у міської ради, платять пільгову оренду. Наприклад, орендну плату у розмірі одна гривня в рік платять бюджетні і громадські установи, які утримуються за рахунок міського бюджету, комунальні ЗМІ, науково-дослідні установи, ЛКП тощо. Установи та організації, що фінансуються з державного бюджету, платять гривню за квадратний метр у рік.

Пільги мають також пересічні львів’яни під час оренди приміщень для господарських потреб та для творчих майстерень. Водночас інститут, у буквальному сенсі відповідальний за “обличчя” цілого Львова, що опинився у кризі значною мірою через заборгованість міської ради, не може дочекатись навіть розгляду свого питання на її сесії. 

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4685 / 1.59MB / SQL:{query_count}