Досі в кожній п’ятій львівській квартирі не запроваджено жодних заходів збереження тепла
Експерти прогнозують, що до 2016 року тарифи на електроенергію, природний газ та теплову енергію зростуть у 2,5 раза. Натомість кожна п’ята квартира у Львові досі не запровадила жодних заходів збереження тепла. Такі результати опитування Інституту місцевого розвитку, яке провели на Львівщині. Експерти пояснюють такий стан речей декларативною політикою держави щодо впровадження енергоощадних заходів та орієнтацією на закупівлю енергоносіїв, а не на зменшення їх споживання.
– Львівщина є своєрідним флагманом у запровадженні заходів енергозбереження. У 2006 році у Львівській області вперше в Україні розробили та прийняли обласну “Програму енергозбереження для бюджетної сфери та населення”. Загалом за останні кілька років тут діє п’ять різних програм, які спрямовані на впровадження заходів енергозбереження в області. Однак за період 2006 – 2009 рр. видатки в бюджетній сфері на заходи з енергозбереження становили менше як 1% від загальної потреби. Тобто, такі програми фактично не фінансуються, – зазначив Микола Чугаєвський, керівник проекту “Проведення інформаційної кампанії щодо підзвітності перед суспільством органів публічної влади у Львівській області в сфері енергозбереження у житлово-комунальному господарстві”, який здійснюється Західноукраїнським медіа-центром “Нова журналістика” за підтримки представництва Світового банку в Україні.
Як наслідок – через значне недофінансування заходів енергозбереження як з державного, так і з обласного та місцевих бюджетів, зростають втрати теплової енергії. У 10% бюджетних будівель області втрати тепла вп’ятеро більші, ніж передбачають сучасні норми.
За словами Астрід Манрос, головного спеціаліста з питань енергетики представництва Світового банку в Україні, українська економіка належить до найбільш енергоємних – енергоспоживання в Україні перевищує споживання енергії у Німеччині у чотири рази, перебуваючи на рівні польського показника початку 90-х років минулого сторіччя. Енергозбереження, за її словами, менше від прийнятого в країнах Західної Європи стандарту у 2-3 рази.
Водночас експерти резюмують, що наразі вирішення проблеми відбувається лише з боку населення, яке відчуває ріст тарифів на своїй кишені та міжнародних структур, які на глобальному рівні вирішують проблеми зменшення споживання невідновлюваних енергоресурсів. Зокрема, вже у вересні цього року в Україні може стартувати проект Світового банку у сфері енергозбереження з фінансуванням у 200 млн доларів. Цей проект стосуватиметься і промислового, і муніципального секторів. Він має забезпечити як мінімум 10% норми рентабельності за енергозбереженням.
– Натомість загалом у державі провадять політику пріоритетності закупівлі енергоносіїв, а не зменшення їх споживання. І поки на загальнодержавному рівні не змінять політику, про покращення ситуації говорити не можна, – підсумовує Микола Чугаєвський.