Згадати Івана Гончара

У Львівському музеї історії релігії цікава виставка з приватних колекцій

У Львівському музеї історії релігії цікава виставка з приватних колекцій

Ікона «Введення у храм Богородиці» з рідного села Івана Гончара, яку цей знаний на всю нашу державу етнограф та збирач старовини, народний художник України, лауреат Національної премії імені Т. Шевченка подарував відомому львівському колекціонерові Івану Гречку, стала центральною в експозиції виставки у Львівському музеї історії релігії.

Стала невипадково. Адже експозиція, яку підготував Інститут колекціонерства українських мистецьких пам’яток при НТШ, якраз і приурочена сторіччю від дня народження Івана Гончара – великої людини, художника, скульптора, знаного ще і як творця Національного центру народної культури – Музею Івана Гончара.

“Прийду я з міста в свою рідну хату-музей, – звучали на львівському відкритті слова Івана Гончара у присвяченому йому фільмі, який до Львова привезли син художника Петро Гончар та невістка, народна артистка України Ніна Матвієнко, – і ніби прийду з чужої країни в свою рідну. Вирує Хрещатик, гомонять вулиці і установи сивого Києва чужою, хоч і сусідньою мовою, а моя хата дзвенить рідною мовою, рідною піснею. Скрізь по місту кують брехні проти мого народу, плюють йому в душу, ображають його, зневажають, лицемірять і обпльовують його. А в моїй хаті своя свята правда, палке серце народу, його теплий дух, що огріває наші змучені душі”.

І не менш проникливі інші: “Це – ваш дім. І хай ніхто чужий не розповідає, як тут жити. Бо ми самі його створили. Своїми руками. Це зафіксовано в нашому традиційному мистецтві та народній культурі. Тож, якщо хочете бути щасливими, живіть у себе вдома”.

Зміст експозиції виставки у Львові склали вишиті і ткані рушники з центру та сходу України, ікони, кераміка, національні жіночі строї та інші речі з приватних колекцій, переважна більшість яких виставляється уперше.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4154 / 1.54MB / SQL:{query_count}