Сьогодні буде відновлено пам’ятний знак Йосифові Сліпому у Харкові, на фасаді будинку №5 на вулиці Малиновського, де колись була пересильна тюрма, в якій перебував видатний український церковний діяч під час пересилки в Сибір.
– Саме Львів ініціював відновлення пам’ятної таблиці. Ми звернулися з пропозицією в Харків, аби відновити пам’ятний знак. Важливо, що харківська влада достатньо серйозно і виважено віднеслась до нашої заявки. Один з найкращих скульпторів Харкова зробив барельєф Йосифа Сліпого. Делегація зі Львова візьме участь в урочистому відкритті таблиці на будинку тюрми, де в часи складних окупаційних періодів перебував наш патріарх, – розповів міський голова Львова Андрій Садовий.
Автором меморіальної таблиці є відомий харківський скульптор Олександр Рідний. На меморіальній таблиці буде напис: “У цьому місці, у колишній пересильній тюрмі в липні – серпні 1961 р. перебував в ув’язненні патріарх УГКЦ Блаженнійший Йосиф Сліпий”. Нагадаємо, попередня меморіальна таблиця восени 2010 р., згідно з рішенням суду, була демонтована. Мер Львова Андрій Садовий звернувся до Харківської міськради з офіційним клопотанням надати Львівській міськраді офіційний дозвіл на встановлення меморіальної таблиці патріархові УГКЦ Йосифу Сліпому на фасаді будинку №5 на вул. Малиновського у м. Харкові. Харківська міськрада це клопотання задовольнила.
Кардинал Йосиф Сліпий (17.02.1892 – 7.09.1984) – видатний український церковний і громадський діяч, патріарх УГКЦ, учений і богослов.
Після навчання в Інсбруку (Австрія) та Римі захистив докторат, став професором догматичного богослов’я у Львівській семінарії. З 1926 р. – ректор Греко-католицької богословської академії у Львові. У грудні 1939 р. за згодою папи Пія XII митрополит Андрей Шептицький висвятив Йосифа Сліпого на єпископа із правом наступництва. Після смерті митрополита Шептицького 1 листопада 1944 р. Йосиф Сліпий перебрав керівництво галицькою митрополією. У 1945 р. разом із іншими українськими греко-католицькими владиками був ув’язнений і засуджений до 8 років позбавлення волі. Під час етапу до Мордовських таборів Йосиф Сліпий перебував кілька тижнів у Харківській пересильній в’язниці.
У 1963 р. завдяки клопотанням Папи Івана ХХІІІ, президента США Дж. Кеннеді, інших відомих політичних і громадських діячів країн світу, митрополита Йосифа Сліпого звільнено і депортовано.
За кордоном Йосиф Сліпий розгорнув активну діяльність, спрямовану на визнання у світі і створення Патріархату УГКЦ, на пожвавлення релігійного, громадського життя української діаспори. Завдяки подвижницькій роботі Йосифа Сліпого у Римі побудовано собор св. Софії, придбано і відновлено парафіяльний храм Жировицької Матері Божої, зорганізовано Український католицький університет св. Климента, налагоджено видавничу робота. У 1965 р. став кардиналом.