Колекція року
До VIII фестивалю давньої музики у Львові у кав’ярні-галереї “Штука” відкрили виставку нотодруків із приватних колекцій місцевих аматорів. Більшість представлених експонатів становить неабияку мистецьку та історичну цінність, повертаючи композиції та імена авторів, які були колись популярні, а згодом загублені у лабіринтах поколінь. Не шкодуючи грошей на нотодруки з минулих епох, колекціонери-фанати тим самим урятували і продовжили їм життя.
Переклад року
Львівський міжнародний кінофестиваль незалежного кіно “Кінолев”, що цього року відбувався уп’яте під символічним патронатом великого Федеріко Фелліні, ініціював не лише перейменування вулиці у Львові на честь геніального режисера. Вперше три його фільми – “Сатирикон”, “Рим” та “Солодке життя” – “заговорили” українською. Переклала стрічки Мар’яна Прокопович, озвучення здійснили актори театру ім. Леся Курбаса на львівській студії “Стрих”.
Концерт року
Уже втретє відомий у всьому світі “Шимановскі-квартет” із Ганновера привіз до Львова своїх не менш іменитих друзів. Подією року став приїзд легендарного скрипаля Гідона Кремера з Латвії. На сцені Львівської філармонії він музикував цього разу поруч із грузинською піаністкою Хатею Буніатішвілі, українським вібрафоністом Андрієм Пушкарьовим та литовською віолончелісткою Гіедре Дірванаускайте.
Гастролі року
Першим масштабним виїздом трупи за останні двадцять років стали для Дніпропетровського академічного театру опери та балету гастролі на сцені старшого львівського “колеги”. Нашій публіці січеславці представили два новаторські балетні спектаклі, хореографічне сказання сучасного українського композитора Євгена Станковича “Княгиня Ольга” та хореографічну версію славетної опери “Травіата” Джузеппе Верді – виставу “Дама з камеліями”.
Вернісаж року
Виставка творів японської мініатюрної пластики у Львівській галереї мистецтв зі збірки народного депутата України Олександра Фельдмана “Окімоно: вперше у Східній Європі”, що яскраво проілюструвала інтеграцію культур Заходу і Сходу. Попри зацікавлення самою експозицією, самолюбство українців дуже потішив ще один момент: сьогодні навіть музеї Японії не мають стільки і – головне – такої високої якості скульптур (які наприкінці ХІХ – на початку ХХ століття вирізьблювали у кістці чи витворювали у дереві й бронзі для європейського ринку професійні японські художники), як має колекціонер в Україні. Після Львова виставка вирушила у турне Європою.
Прем’єра року
Вистава у постановці заслуженого діяча мистецтв України Вадима Сікорського “Небилиці про Івана, знайдені в мальованій скрині з написами” за створеним 1983 року кіносценарієм Івана Миколайчука, що свого часу став лідером політично-студійних сценаріїв та отримав вирок “Вважаємо подальшу роботу безперспективною”. Тоді митарства “Небилиць” серйозно підкосили актора, пришвидшивши його відхід із цього світу. Сьогодні “Небилиці” – про “шлях душі до істини” – на театральній сцені поставлені уперше. Наступного року Іванові Миколайчуку мало би сповнитися 70 років.
Тиждень року
Один із найбільш масштабних проектів contemporary-art в Україні –”Тиждень актуального мистецтва” – цьогоріч тривав навіть не тиждень, а цілих десять днів – під символічним мотто “Абстрактне vs реальне”. У ньому взяло участь близько сотні митців не лише з України, а й Польщі, Ізраїлю, Нідерландів, Великобританії, Ісландії, Швейцарії та Канади. Перформанси, інсталяції, вистави, street-art, виставки живопису і фото, проекти “нових медіа”, кінопокази, лекції, майстер-класи та симпозіум “Сила мистецтва” вкотре підтвердили: такі дійства суттєво актуалізують культурне життя цілої країни.
Дослідження року
Поважне дослідження львівського мистецтвознавця Ярослава Кравченка “Школа Михайла Бойчука. Тридцять сім імен” (що включає у себе понад 400 ілюстрацій творів бойчукістів із музейних та приватних колекцій, а також фотографії знищених робіт) стало чи не найяскравішою подією наукового мистецтвознавчого світу за цей рік. Випущене у світ столичною Майстернею книги “Оранта”, воно не лише легко і невимушено розповідає про кожного бойчукіста, а й про епоху. І – вперше – про все, що на тему бойчукізму коли-небудь писалося.