Україна в Берліні

Стрічка про Чорнобильську катастрофу потрапила в основний конкурс Берлінале

Стрічка про Чорнобильську катастрофу потрапила в основний конкурс Берлінале

Фільм Олександра Міндадзе “У суботу” про Чорнобильську катастрофу опинився в основному конкурсі Берлінського кінофестивалю. У створенні фільму взяла участь українська компанія SOTA Cіnema Group, яка бере участь уже в четвертому фестивалі класу “А”. Нагадаємо, що у травні картина, знята за участі цієї компанії, “Щастя моє”, взяла участь у Каннському кінофестивалі, а згодом здобула безліч призів в Україні та за кордоном.

Тепер організатори Берлінського МКФ оголосили основних учасників конкурсної програми 61-го фестивалю, що триватиме з 10 до 20 лютого в Берліні. Серед них і фільм Міндадзе, у створенні якого, крім України, брали участь також Росія та Німеччина. Дія фільму розгортається в Україні, у місті Прип’ять, 26 квітня 1986 року – у день аварії на Чорнобильській АЕС, а в центрі історії – внутрішній розлам головного героя, який волею випадку опиняється у серці цієї катастрофи.

“Давно хотілося зробити фільм-метафору про чорнобильські події, – розповідає Олександр Міндадзе, – не документальне дослідження, не блокбастер, не картину про причини катастрофи – хто яку кнопку не так натиснув... Найбільше мене цікавило, як людина від катастрофи не втікає, а навпаки – не може зрушити з місця. Сценарій “У суботу” я писав для себе й ставив режисерові складні завдання – отут особливо важливою є інтерпретація, адже цю історію  можна розшифрувати тільки так, як вона зашифрована”.

Крім картини “У суботу”, за головні призи Берлінале боротимуться 15 фільмів. Журі 61-го Берлінського кінофестивалю очолить Ізабелла Росселліні, яку директор фестивалю Дітер Косслік охарактеризував як “багатогранного талановитого художника, який володіє великим досвідом роботи з кінематографістами Європи й Америки”.

“Панорама” цього року буде представлена 24 картинами: 13 ігровими і 11 документальними, у створенні яких брали участь 16 країн. Серед них – друга частина дилогії бразильця Жозе Падільї “Елітний загін”, яка вже здобула “Золотого ведмедя” у 2008-му за першу частину.

У конкурсі короткометражних фільмів цього року  представлені 25 стрічок з 21 країни, серед яких нова робота автора “Олдбоя” і “Співчуття пані Помсти” корейця Пак Чан Вука. У попередніх роках саме в цьому конкурсі Україну представляв режисер Мирослав Слабошпицький із картинами “Діагноз” (2009) та “Глухота” (2010). Перед тим 10-хвилинна курсова робота Тараса Томенка “Тир” стала найкращою короткометражкою 2000 року, а пластилінова анімація Степана Коваля “Ішов трамвай дев’ятий номер” виграла у 2003-му “Срібного ведмедя” – того року вперше програма короткометражних фільмів була виділена в окрему номінацію зі своїми призами.

Фільми, зняті за сценаріями Олександра Міндадзе, двічі були визнані гідними призів Берлінале. В 1991 році – “Слуга” (приз Бауера) і в 1995 році – “П’єса для пасажира” (“Срібний ведмідь”).

Фестиваль відкриється вестерном братів Коенів “Залізна хватка” із Джеффом Бріджесом, Джошем Броліном і Меттом Деймоном у головних ролях.

Довідка

Олександр Міндадзе народився 28 квітня 1949 р. у Москві. У 1971 р. закінчив сценарний факультет ВДІКу. Трикратний володар премії “Ніка”, багатьох нагород на міжнародних фестивалях, єдиний у Росії лауреат премії ім. Енніо Флаяно “За літературний внесок у кінематограф”. Автор сценарію понад 20-ти художніх фільмів, більшість яких зняті режисером Вадимом Абдрашитовим – “Зупинився поїзд” (1982),  “Парад планет” (1984), “Плюмбум, або Небезпечна гра” (1986), “Час танцюриста” (1997).  Фільм “Космос як передчуття” (2005, реж. Олексій Учитель) одержав Гран-прі Московського міжнародного кінофестивалю. У 2006-му створив компанію “Пасажир”. Дебютував як режисер у 2007 році фільмом “Відрив”, який того ж року входив у програму Венеційського кінофестивалю.

Олег Кохан,
продюсер компанії SOTA Cіnema Group:

– Те, що прем’єра фільму відбудеться саме на конкурсі Берлінського кінофестивалю, є чудовим стартом для картини. Берлін – прекрасний майданчик для того, щоб презентувати картину світовій спільноті, чудовий простір, на якому збирається багато фахівців, журналістів тощо. Також це прекрасна нагода для діалогу на важливу для України і всієї Європи тему Чорнобильської катастрофи в рік її 25-ї річниці. Щодо самого фільму, то у ньому йдеться про перший день катастрофи, і сюжет будується довкола головного героя, який має прийняти непрості рішення: втікати чи залишитися; рятувати себе чи інших? Проте докладно про фільм мені не дуже хотілося б розповідати. Його презентація в Україні відбудеться у березні-квітні цього року.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4242 / 1.58MB / SQL:{query_count}