Віталій Грабар
У Львові 28 серпня відбудуться виїзні збори оргкомітету "Україна - зона культурного лиха". Цього разу в центрі уваги недремних братів Капранових - київських письменників та видавців, котрі є ініціаторами довготермінової акції, опиниться доля книги в нашому місті.
Нагадаємо, перший сигнал тривоги засновники видавництва "Зелений пес" подали ще минулого року, коли відбулися надзвичайні збори оргкомітету "Україна - зона культурного лиха", в яких взяли участь майже 700 представників усіх областей (крім Криму). З того часу карта зон культурного лиха регулярно поновлюється на сайті акції, організатори провели низку рейтингів. Зокрема "іноземного хамства" - назвавши посольства іноземних держав, у яких найбільш "гречно" поводяться із українцями, та "ворогів культури" - до чорного списку потрапило чимало державних мужів. Незважаючи на те, що книговидання є найближчою для братів Капранових проблемою, в межах акції "Україна - зона культурного лиха" вони донедавна приділяли їй не надто багато уваги. Невже у Львові, який так любить пишатися титулом "книжкової столиці України", ця проблема й справді є настільки актуальною?
"Можливо, Львів і не є зоною найбільшого культурного лиха. Але ж і мета нашої акції - не мірятися лихами, а долати їх", - говорять "Пошті" брати Капранови. - "І люди повинні зрозуміти, що лихо потрібно побороти самим, що ніхто із Києва не приїде в регіон і не вирішить їхніх проблем".
Як розповіли "Пошті" брати Капранови, першою відгукнулася на заклик акції Одеса. Далі - Донецьк і Харків. Львів - четверте із українських міст, у якому з'явилися охочі щось виправити, подолати в культурному житті. Ініціатива проведення виїзних зборів належала голові Асоціації видавців та книгорозповсюджувачів Львівщини Михайлові Ватулякові. "Ми не вдаємо із себе бетменів", - ведуть далі брати Капранови, - "і не прилітаємо блискавично вирішувати проблеми там, де вони існують. Але ж і найбільшого лиха, найбільшої шкоди культурі завдають не космонавти, і навіть не державні мужі, а насамперед, самі місцеві мешканці. Пафос акції, передовсім, у тому, що люди повинні усвідомити, як саме і де зупиняти руйнування культури".
Співорганізатор акції зі Львова Михайло Ватуляк презентуватиме на засіданні оргкомітету, що відбудеться в палаці мистецтв, альбом "Львів - зона культурного лиха", роботу над яким щойно завершив. У цьому альбомі вміщені фотографії 40 книгарень, які за роки незалежності знищені у нашому місті. Чи продиктований цей крок власними бізнесовими інтересами, чи щирою турботою про долю української книги у Львові, з'ясовує "Пошта".
"В цьому випадку я виступаю тільки на громадських засадах", - говорить директор найбільшої в Західній Україні книжкової гуртовні. - "Ідея альбому "Львів - зона культурного лиха. Втрачені і забуті книгарні" виникла в мене спонтанно. Побачив на площі Ринок закриту в Рік книги "Медкнигу". Сфотографував. Обернувся на давно закинуту книгарню "Наукова книга". І так упродовж години лише в районі Ринку сфотографував п'ять чи шість втрачених і забутих книгарень. А наступного дня вирушив із фотоапаратом по всьому місту".
Передмову до альбому написали Ігор Калинець та Марія Чумарна. Фото втрачених книгарень "оздоблені" жалобними стрічками та цитатами класиків. Також у альбомі наведено тексти двох офіційних документів - наказу Держкомітету України з питань телебачення та радіомовлення про відновлення мережі книгорозповсюдження та розпорядження Кабінету Міністрів України про захист української книги. Цією акцією її ініціатор Михайло Ватуляк прагне, передовсім, привернути увагу ширшої громадськості до проблем із книгарнями у Львові, а, можливо, й пробудити ностальгію за золотими часами книголюбів...