Сніг на вулиці Коперника...

та інші історії в техніці “туш-перо”

та інші історії в техніці “туш-перо”

Днями у Палаці Сапіг (Українське товариство з охорони пам’яток історії та культури), що на вулиці Коперника, відкрили виставку молодої мисткині Надії Куземко (Козак). Хоча в експозиції представлена й серія олійних робіт “Психологічні портрети”, сама художниця позиціонує себе передовсім як графік. 

Надія Куземко народилася в Запоріжжі, де на той час перебували її батьки, самі родом зі Стрийщини. Мистецьку освіту здобувала у Львівському коледжі декоративно-прикладного мистецтва імені Івана Труша та  Львівській академії мистецтв на кафедрі графічного дизайну. В 1997 р. стала лауреаткою обласної премії імені Наталі Давидовської за найкращі ілюстрації до поетичних творів на конкурсі “Трикрилий птах-97”. А вже 1998 р. брала участь у розробці зразків рекламно-поліграфічної продукції для 5-ї Української антарктичної комісії. Наступного року – учасник виставки, присвяченої 130-й річниці з дня народження Івана Труша, яка відбувалася в Національному музеї імені Андрея Шептицького.

Сьогоднішня виставка є першою персональною для Надії Куземко. До слова, окрім творчості, вона активно займається педагогічною діяльністю, керує художньою студією у Центрі дитячої творчості “Веселка” м. Львова, де займається понад 50 дітей. Серед них – чимало дипломантів та переможців обласних та всеукраїнських конкурсів.

За словами мистецтво­знавця Романа Яціва, наповнена сутнісними ідеями етична складова яскраво проявляється і в творчості Надії Куземко. Художниця йде природним шляхом пізнання природи речей, уникає небезпеки одноманітності, перебуває в активному пошуку й водночас уникає систематичності у символістичному середовищі.

Художниця постійно акцентує увагу на філософських підтекстах. Наприклад, навіть виконана в техніці “туш-перо” серія “Львівські нетрі”  – це не пейзажі, а передусім намагання зазирнути в закутки душі міста. Як говорить сама художниця, вона прагне “відчути й передати життя будівель, їх загадковість та неприступність”. У техніці “туш-перо” створена й серія “Свічки”, де в образі свічок постають силуети людей та архітектурних споруд. Світлом свічки мисткиня немов намагається показати ту іскру, яка повинна жевріти в кожному із нас.

Художниця глибоко розуміє і переживає суспільні зміни, що яскраво демонструє графічний роздум “Пам’ять”. Змістовно спорідненою із ним є й робота на тему вірша “Розрита могила” Тараса Шевченка, де виразно проступають паралелі із сучасним України. А в низці робіт молода художниця ділиться особистим, найсокровеннішим (“Час любити”).

Графічні твори Надії Куземко відзначаються каліграфічністю деталей, незважаючи на мінімалістичність форм, переконують монументальністю змісту.

Олег Левицький
 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4064 / 1.55MB / SQL:{query_count}