Сьогодні на львівські екрани виходить стрічка “Гаррі Поттер та смертельні реліквії. Частина 1”
Сьогодні у львівський прокат виходить сьома частина “поттеріани” “Гаррі Поттер та смертельні реліквії”. Ця стрічка мала би бути останньою, проте автори поділили її на дві частини. Тож, з 18 листопада ми побачимо лише половину екранізації останнього і найпохмурішого роману Джоан Ролінґ, літературної “мами” Гаррі Поттера. А от хто був його екранним татусем?
Зрозуміло, що в епопеях на кшталт “бондіани” чи “поттеріани” вихідні умови задані режисерові від початку. Навіть акторів він може підбирати лише на другорядні ролі. Проте особистіть режисера не може не впливати на естетику картини. Вісім фільмів про Гаррі Поттера знімали чотири режисери. Два – Кріс Коламбус, по одному Альфонсо Куарон та Майк Ньюелл. А рекордсменом став Девід Єтс, який приєднався до “поттеріани” на п’ятому фільмі і має намір завершити її.
Сам у Гогвардсі
Першим і законним батьком кіно-Поттера є американський режисер і продюсер Кріс Коламбус. Він відомий нам завдяки фільмам “Сам удома”, “Сам удома-2” і “Місіс Даубтфайр”. Тобто найуспішніші стрічки Коламбуса – типові родинні комедії.
Автор милих, дотепних і динамічних фільмів запропонував нам у стрічках “Гаррі Поттер і філософський камінь” та “Гаррі Поттер і таємна кімната” фактично добре підліткове кіно, де на першому місці були пригоди винахідливих тінейджерів. Те, що замість Чикаґо та Нью-Йорка у вихідних умовах була школа чаклунства, не надто ускладнило Коламбусові завдання. Він не відійшов від законів сімейного кіно, а просто зняв його зі значно більшим розмахом.
І хрещеного батька також
По-іншому взявся до справи мексиканець Альфонсо Куарон. Автор артхаузного роудмуві “І твою маму також” зізнався, що вирішив зняти цю блискучу стрічку, де “засвітилися” тепер уже зірки Гаель Гарсія Берналь і Дієго Луна, після того, як його 16-річний син приніс додому американські підліткові комедії.
Альфонсо Куарон є представником авторського кіно. І хоча в “Гаррі Поттері і в’язні Азкабану” він довів, що непогано дає собі раду і з астрономічними бюджетами, і з комп’ютерними чудовиськами, лише він, мабуть, зміг дозволити собі під час матчу із квідичу кілька довгих хвилин сконцентрувати увагу глядача на... парасольці, що літає під проливним дощем.
Усмішка Гаррі Поттера
У четвертій частині продюсери “поттеріани” замінили іронічного провокатора Куарона на ліричного та досвідченого британця Майка Ньюелла. Цей автор “Усмішки Мони Лізи”, “Чотирьох весіль та одного похорону” та “Донні Браско” з Аль Пачино та Джонні Деппом може стати для Гаррі не батьком-учителем, як Коламбус, чи батьком-другом, як Куарон, а радше мудрим дідусем. Майстер мелодрам мав би ідеально придатися саме для четвертої частини серіалу, адже тут Гаррі вперше закохається, тут у нього виникнуть перші дорослі проблеми, а до небезпечних пригод та улюбленого квідичу додасться ще й великий бал.
Багатодітний татусь
П’яту картину доручили найменш відомому із усіх “батьків” Гаррі Поттера британцеві Девіду Єтсу. Це не перешкодило картині “Гаррі Поттер та орден Фенікса” лише у США за перший день показу зібрати 12 мільйонів доларів, побивши попередній рекорд, який поставила остання кіночастина “Володаря перснів”. Узагалі “Гаррі Поттер та орден Фенікса” для “Warner Brothers” виявився знаковим, бо побив абсолютний рекорд для кінокомпанії загалом. Уперше в її біографії тільки у США картину демонстрували у 4285 кінотеатрах, а також 325 комплексах, оснащених цифровими проекторами. Особливою стала стрічка й для України. Уперше популярні герої промовляли до глядача українською мовою. Гаррі Поттер заговорив голосом студента київського музучилища Івана Оглобліна, Артур Візлі – актора київського “Молодого театру” Олексія Вертинського, директор школи магів Албус Дамблдор – характерними інтонаціями Богдана Ступки.
Що стосується Девіда Єтса, то йому вдалося гідно продовжити стилістику “поттеріани”, не вносячи у неї якихось надто авторських коректив.
Дари Єтса
Попри усі нарікання на занудство, Девіда Єтса офіційно обрали режисером шостої частини – “Гаррі Поттер та напівкровний принц”. На цю роль було багато претендентів, зокрема й режисери попередніх частин фільму. Кріс Коламбус заявив, що повернеться тільки в тому випадку, якщо в головних ролях залишаться ті ж актори, що й раніше. Невдовзі старий склад акторів підтвердився, проте Коламбус не повернувся. Альфонсо Куарон заявив, що не проти повернутися, проте його не запросили. Майк Ньюелл відхилив пропозицію брати участь у роботі над фільмом. Також пропонували зняти фільм Террі Гільяму, Метью Воугну та Найту Ш’ямалану, але через різні причини вони відмовилися. У травні 2007 року Девіда Єтса таки затвердили.
Маловідоме про Поттера
Британський таблоїд “The Mіrror” опублікував 50 цікавих, роте маловідомих фактів про чарівний світ, створений Джоан Ролінґ. Отже, дещо із таємної магії “Гаррі Поттера”
***
Коли Артур Візлі веде Гаррі та його друзів у міністерство магії, вони мають набрати секретний код на телефонній панелі. Він уводить цифри 62442. Букви під цими цифрами на стандартній клавіатурі мобільного телефону дають слово magіc (“чарівний”).
***
Магл замість Гогвардса побачить руїни з написом: “Не входити, небезпечна будова”.
***
Наталі Макдональд, яка з’являється в одному епізоді в “Кубку вогню”, була реальною людиною. Ця 9-річна канадська школярка з Торонто вмирала від лейкемії. Вона написала лист Джоан Ролінґ, запитавши її, що трапиться в наступній книзі про Гаррі Поттера, тому що вона не доживе до того моменту, коли зможе прочитати її. Письменниця відповіла їй, але Наталі померла за день до цього. Тоді письменниця назвала її ім’ям ученицю, яку чарівний капелюх скерував у Ґріффіндор.
***
Патронус Ґерміони Ґрейнджер – видра, тому що Ролінґ подобаються видри, а вона бачить у Ґерміоні себе.
***
Ролінґ назвала водія й кондуктора в автобусі “Нічний лицар” на честь своїх дідусів – Ерні й Стенлі.
***
Сиріус Блек дістав своє ім’я від назви найяскравішої зірки на нічному небі, яку також називають Собачою зіркою. Тому анімаг Сиріус перевтілюється на великого чорного пса.
***
Півз – не примара, а дух хаосу, що сіє паніку.
***
Дементори не розмножуються, а ростуть, як гриби.
***
Дамблдор – це старе англійське слово, що означає “джміль”.
***
У Великобританії проживає близько 3 тис. чарівників.
***
Чотири факультети у Гогвардсі відповідають чотирьом елементам: Гріффіндор – вогонь, Рейвенклов – повітря, Гафелпаф – земля, Слізерін – вода.
***
Члени ордену Фенікса спілкуються, використовуючи своїх патронусів. Це єдині чарівники, які знають, як використовувати своїх заступників таким чином, цього їх навчив Дамблдор. Патронус – ідеальний посланець, тому що він може вистояти проти темних сил, він не боїться фізичних перешкод, і кожний із них унікальний. Патронус Дамблдора – Фенікс.
***
Професор Флітвік маленький на зріст, оскільки серед його предків були гобліни.
***
У світі чарівників срібний серпик дорівнює 29 бронзовим кнатам, а 17 серпиків дорівнюють 1 золотому галеону. У світі маглів галеон дорівнює приблизно п’яти фунтам. Однак курс обміну може змінитися.
***
Брат Дамблдора Аберфорт – бармен у барі “Кабаняча голова” у Гогсміді.
***
У магічному світі Гаррі проживає десять видів драконів.
***
Кіт Герміони – незвичайний кіт. Він наполовину нізл. А нізл – це дуже розумна котоподібна істота, що володіє нюхом на підозрілих осіб.
***
Смертожерів колись називали Вальпургієвими Лицарями.
***
Друге ім’я Гаррі – Джеймс, Ґерміони – Джейн, Джинні Візлі – Моллі (на честь матері), а Рона – Біліус.
***
Чарівникам потрібні гроші, тому що є закони про те, що вони можуть і чого не можуть створити з повітря, а створений предмет буде недовговічним.
Демелзу Робінс із “Гаррі Поттера й напівкровного принца” звуть на честь улюбленої благодійної організації Деніела Редкліффа: Demelza House Chіldren’s Hospіce, що опікується смертельно хворими підлітками в Англії.
***
Повне ім’я Джинні Візлі – не Вірджинія, а Жиневра.
***
Війна у світі чарівників тривала приблизно в той же час, як у світі маглів була Друга світова війна. 1945 року Дамблдор переміг злого чарівника Гріндельвальда.
***
“West Ham Unіted” – єдиний футбольний клуб, який згадано в книгах про Гаррі. Ролінґ ввела назву цього клубу на честь одного зі своїх старих друзів, Троя, що вболіває за нього.
***
Якщо Джоан Ролінґ напише восьму книгу про Гаррі Поттера, це буде енциклопедія світу чарівників, у яку ввійдуть історії про всіх персонажів, які не потрапили в “поттеріану”.
***
Фанати відомого літературного героя Гаррі Поттера влаштували справжнє паломництво на його могилу. Йдеться, щоправда, про тезку маленького чарівника – британського солдата, який загинув у 19-річному віці та похований на цвинтарі недалеко від Тель-Авіва.
Капрал Гаррі Поттер служив у Королівській поліції Вустершира, був убитий в 1939 році в бою на Західному березі річки Йордан біля міста Хеврон, а потім його поховали на цвинтарі в місті Рамлі. Нещодавно тамтешня рада додала могилу Гаррі Поттера до офіційного списку визначних туристичних пам’яток. Представник мера міста Рамла сказав, що через підвищений інтерес до могили солдата мерія вирішила дослідити й оприлюднити історію його життя.