Сьогодні пізно ввечері відкриється 32-й Міжнародний московський кінофестиваль. Він обіцяє насичену програму – конкурсну та позаконкурсну.
У конкурсі, зокрема, відбудеться прем’єра французької стрічки “Це починається з кінця” Мішеля Коена. Картина не потрапила на Каннський кінофестиваль через надто шокуючий зміст. Враховуючи те, що не було відкинуто Каннським фестивалем, важко навіть собі уявити, що могли придумати французи. Уявляти не будемо, побачимо. Адже цього року “Пошта” подаватиме репортажі безпосередньо з Москви.
Головою журі основного конкурсу став Люк Бессон. Він же закриває фестиваль фільмом “Неймовірні пригоди Аделі Блан-Сек”. У конкурсній програмі – 15 фільмів. Українських серед них немає. Зрештою, як і в інших фестивальних програмах.
Цього року в центрі уваги фестивалю інші країни. Зокрема, Франція, що посідає цими днями у Москві одне із чільних місць. Фільмом відкриття стане світова прем’єра Клода Лелюша “Жінка й чоловіки”. Клод Лелюш особисто презентуватиме свій фільм.
Крім того, численні картини з країн Східної Європи розповідають про недавнє минуле. Таке скерування кінокритики вже встигли охрестити синдромом “Катині”. Нагадаємо, що опальний фільм Анджея Вайди після недавньої трагічної загибелі польського президента та його оточення, був показаний по кількох федеральних каналах.
“Раніше одне згадування багатьох речей викликало переляк навіть не стільки в керівництва кінофестивалю, скільки в керівництва країни. А зараз ми підхопили лінію відкритості й уперше заговоримо про дуже важливі речі”, – резюмував програмний директор ММКФ Кір Разлогов.
Критики вже помітили: у конкурсі всього одна азійська стрічка. Але організатори заспокоюють: є ціла програма – “Азійський екстрим”. “Це не обов’язково кровопролиття, насильство, кров, кишки. Хоча таке теж буває в східному кіно, але це ще і якісь екстремальні життєві ситуації, психологічні стани. І, крім того, естетичний екстрим теж”, – пояснив куратор програми “Азійський екстрим” Андрєй Плахов.
Організатори звернули увагу на те, що вперше на кінофестивалі покажуть фільм “Щоденник військовослужбовця” виробництва Північної Кореї. На жаль, для того, щоб автори приїхали його представити, виникли проблеми. Але поява такої картини – уже прорив. Цього року Московський кінофестиваль також акцентує кіно Латинської Америки, яке здобуває все більше значення у світі й почесні місця на усіх великих кінофорумах. Окрема програма – сучасне кіно Чилі. В основному конкурсі – стрічка з Венесуели, серед дебютів – колумбійська картина за повістю Габріеля Гарсія Маркеса.
Цього року вперше можна буде ознайомитися із експериментальною програмою “Секс. Їжа. Культура. Слава”. Російською скорочено СЕКС.
Господарі фестивалю представлені конкурсною стрічкою “Горобець”. Це – перша ігрова робота російського документаліста Юрія Шиллера. Як відзначає GZT.ru, картину, зняту в документальній манері, яка розповідає про мешканців російської глибинки, швидше за все, будуть порівнювати з новою роботою Сергія Лозниці “Щастя моє”. Підстави для цього – “документальне” минуле обох режисерів і схожість тем.
Цікавою програмою обіцяє стати “Покоління “Нуль” вибирає” – 10 молодих режисерів, наприклад, Алєксєй Попогребскій, Алєксєй Мізгірєв, Кіріл Сєрєбрєнніков, будуть представляти картини, що їх сформували.
Сильною є цього року програма документального кіно. Досить сказати, що покажуть картину “Океани” від автора фільму “Птахи” і фільм “Бухта”, що здобув “Оскара” – про винищування дельфінів.
Про все найцікавіше – у репортажах з Москви
Основна конкурсна програма ММКФ:
“Албанець”, реж. Йоганнес Набер
“Берлін, Боксхагенер платц”, реж. Матті Гешоннек
“Біса”, реж. Срджан Каранович
“Брат”, реж. Марсель Раскін
“Долілиць за течією”, реж. Вентура Понс
“Горобець”, реж. Юрій Шиллер
“Викинутий на берег моря”, реж. Неслі Чольгечен
“Дорога Еліс”, реж. Отман Карім
“Як рай земний”, реж. Ірена Павлазкова
“Коул”, реж. Карл Бессаї
“Останній донос на Анну”, реж. Марта Мессарош
“Різні матері Міхая Іонеску”, реж. Тіберіу Йордан
“Розочка”, реж. Ян Кідава-Блонські
“Сліди на піску”, реж. Івайло Христов
“Убивця з камерою”, реж. Роберт Адріан Пежо
“Фільм-З”, реж. Пак Тон Хун
“Це починається з кінця”, реж. Мішель Коен