Минулої суботи у Канаді посол України у цій державі Ігор Осташ на виконання указу Президента України Віктора Ющенка вручив літній українці Галині ГорюнЛевицькій орден Княгині Ольги ІІІ ступеня.
Ця інформація, можливо, для пересічного львів'янина мало що значила б, якби напередодні у Національному музеї у Львові не відкрилася експозиція зі 119 унікальних картин, подарованих цьому культурному осередку цією дивовижною жінкою. Директор Національного музею у Львові Ігор Кожан наголошує: після митрополита Андрея Шептицького це вперше приватна особа зробила такий щедрий дар цьому музею.
Йдеться про 77 робіт авторства чоловіка Галини ГорюнЛевицької, одного із найпомітніших канадських художниківукраїнців, журналіста, письменника Мирона Левицького та 42 пензля дев'ятнадцяти інших видатних вітчизняних митців: Василя і Миколи Кричевських, Олекси Грищенка, Якова Гніздовського, Любослава Гуцалюка, Миколи Неділка та інших (твори яких ця непересічна жінка збирала упродовж свого життя як з огляду їхньої майстерності, так і за обов'язкової умови зумисного замовчування імен їх авторів в історії українського мистецтва ), а ще про величезний архів - листування, поштівки, творчі проекти й інше, що становить величезну цікавість для науковців.
Ми повної мірою ще не усвідомлюємо, що цей крок значив для пані Галини, звучало на відкритті. Адже перебували (зокрема картини) у її домівці не десь на шафі або ж під ліжком, а були мовчазними свідками її найсокровенніших розмов та почуттів, творили атмосферу, в якій минало життя цього цікавого подружжя. "Що таке для літньої жінки (а Галині ГорюнЛевицькій уже 84 роки) залишитися сам на сам із голими стінами? Адже кожна подарована Україні картина для неї не просто кольорова пляма у вітальні, спальні чи коридорі - це шмат життя, спогадів, емоцій. Зрештою, людина зростається із речами. А ця дивовижна жінка сказала: "Я поклала на це життя. І прагну, аби моє життя для України було немарним..." - розповідав "Пошті" Ігор Кожан.
А розпочалося усе два роки тому, коли у видавництві "Родовід" вийшов альбом "Збірка Галини ГорюнЛевицької". З огляду на те, що пані Галина сама в юності мала стосунок до Львова, а її чоловік Мирон Левицький був уродженцем нашого міста, учнем мистецької школи Олекси Новаківського ( до речі, пара уже приїжджала сюди в 1991 році), Національний музей у Львові почав перемовини, аби колекція, яку пані Галина хотіла на схилі віку подарувати Україні, знайшла прихисток саме у цій установі. Це стало і її волею, бо саме Львів і у спогадах подружжя Левицьких, і в нових враженнях, що їх набули, коли приїжджали сюди ще в 1991 році (а Мирон Левицький відійшов із життя два роки по тому) уособлював для них щось дійсно світле.
"Це воістину царський дарунок, який заповнив серйозну прогалину у музейних фондах, - говорив на відкритті виставки академік Володимир Овсійчук. - Але важить ще й інше. Ці художники, які жили і працювали в різних містах Америки та Європи, всі, як один, відчували тугу за Україною. Ця туга у колориті, у композиційному мисленні, інших деталях. Там у кожній роботі, хто би не був її автором - українська душа. Просто зупинімося і почуймо..."