Сьогодні у Львівському палаці мистецтв відкривається виставка живопису одразу двох заслужених художників України - Василя Федорука та Олександра Крохмалюка.
Сьогодні у Львівському палаці мистецтв відкривається виставка живопису одразу двох заслужених художників України - Василя Федорука та Олександра Крохмалюка.
Для кожного митця настає момент, коли відчутною стає потреба зупинитися і озирнутися назад, замислитись та узагальнити певний період творчості. Подібні роздуми спонукали відомих львівських живописців В.Федорука та О.Крохмалюка продемонструвати ретроспективу своїх творів, що водночас стала чудовою нагодою простежити шлях розвитку та становлення митців, відчути їх професійний ріст.
Малярський проект О.Крохмалюка та В.Федорука ще раз підтверджує відому істину про те, що гармонія - це єдність протилежностей. Різні за індивідуальними манерами, композиційними підходами та художньою мовою митці насправді, мають багато спільного. Потужну роль у творчому становленні художників зіграли насамперед львівське мистецьке середовище та широкий діапазон знань, набутих під час навчання в інституті декоративного та прикладного мистецтва (нині - Львівська національна академія мистецтв). Усе це посприяло формуванню певних об'єднувальних рис декоративного вислову, які вирізняють львівський живопис загалом і тією чи іншою мірою проявилися у роботах О.Крохмалюка та В.Федорука.
Митці однаково вміло працюють у різних жанрах. На виставці, що експонується у двох залах Палацу мистецтв, представлено понад 70 творів О.Крохмалюка, виконаних у різноманітних техніках: акварелі, пастелі, темпері, акрилі, олії. В.Федорук покаже глядачам близько 60 олійних творів.
Оригінальна авторська манера, широта та свобода творчих пошуків вирізняють творчість Василя Федорука. Живописні асоціації митця насичені особливим смисловим контекстом, а усі складові його композицій майстерно підпорядковані загальній концепції твору. Підхід В.Федорука до вибору тематики та її трактування є особливим: колористичні, образнопластичні та композиційні завдання завжди ретельно продумані та вирішені індивідуально. Завдяки тонкому відчуттю кольору та форми та власним секретам майстерності митець досягає особливої чуттєвості та емоційності створених образів.
Багатство образного строю, розмаїття асоціацій та використання численних колірних варіацій свідчать про загострені естетичні відчуття В.Федорука. Колір, помножений на емоції стає основною дієвою силою у живописному середовищі художника та яскраво демонструє глибину і силу його мистецького таланту. Вишуканість та інтелігентність барв, світловий та кольоровий акценти, замріяна мерехтливість кольорових відтінків створюють дивовижну красу, автор якої В.Федорук.
Багатогранний талант О.Крохмалюка матеріалізується у композиції, насичені фарбами, емоціями та талантом. Поглянувши на картини художника, переконуємося, що життя таки кольорове. Яскраві акорди барв іскряться на полотнах, випромінюючи якусь дивну енергію, що діє на глядача. Енергія ця винятково позитивна, та й чи може бути інакше? Мабуть, тому, що сам О.Крохмалюк є простою і сердечною людиною, а образи, що з'являються зпід пензля, творяться з душі і серця, його картини так ваблять до себе глядачів.
Простежуючи еволюцію творчості митця, спостерігаємо, що у ранніх роботах присутнє реалістичне зображення дійсності. Пізніші твори поєднують у собі певні метаморфози, і живопис набуває нових якостей: композиції втрачають реалістичність, набуваючи все більшої умовності та узагальненості форм. Створюється враження, що багатолітня творчість митця була скерована на пошуки "золотої середини" між реалізмом та декоративізмом, де важливим було знайти нові ходи, власну художню мову, застосувати певні композиційні прийоми, створити своє відображення дійсності. Упізнаваність є прикметною рисою творчості О.Крохмалюка. Його реалізм абстрактний, а в асоціативних формах завжди можна побачити щось реальне. Яскраві та чисті кольори, широкі, вільні, динамічні мазки на полотні, гармонійність композиції - усе це характеристики живопису митця.
Серед жанрового розмаїття вагоме місце у творчості художника посідає пейзаж, що характеризується авторським трактуванням природи. Композиції вирізняються багатством декоративних прийомів, особливою настроєвістю та емоційним забарвленням. За словами самого митця, пейзаж сидить в його душі ще з дитинства: природа зачаровує, торкає потаємні струни, допомагає бачити світло в житті. Живописними засобами художник перетворює реальний пейзаж у декоративно трактований витвір мистецтва, а через ритм форм, плям та ліній народжує своєрідні візуальні образи. Твори майстра, як сама природа, наповнені різнобарвністю, мелодійністю, гармонією.
За плечима у О.Крохмалюка та В.Федорука престижні виставки, перемоги, звання, проте митці не спиняються на досягнутому. Вони експериментують, розвиваються. змінюються, прагнуть іти вперед, досягаючи нових мистецьких вершин та завойовуючи нових шанувальників.