Уряд злякався фільмів жахів

А Національна спілка кінематографістів виступає проти запровадження цензури в Україні

А Національна спілка кінематографістів виступає проти запровадження цензури в Україні

Український уряд подивився кіно. І так перелякався, що ініціював службове розслідування стосовно посадових осіб Державної служби кінематографії (Держкіно), які видали прокатні посвідчення фільмам жахів "Гостел­2" та "Пила­6". Про це повідомила пресслужба віцепрем'єр­міністра Івана Васюника.

"На початку розгляду питання, - йдеться у повідомленні, - було продемонстровано чотирихвилинний уривок із зазначених фільмів жахів. Не всі присутні змогли витримати перегляд навіть такого короткого уривка фільму - надміру реалістичних та відверто брутальних сцен насилля, епізодів з проявами садизму, тортур, катування, смакування страждань жертви, саморозчленувань, безжальності, зокрема стосовно дітей та жінок". "Це - півтори години гидотного людиноненависництва", - заявив Васюник (який, нагадаємо, якщо не скористався послугами відеопіратів, то бачив лише чотири хвилини з фільму).

Він також попросив разом з висновками службового розслідування надати "пропозиції щодо кардинальної зміни, кардинального поліпшення роботи відповідного структурного підрозділу Міністерства культури та туризму, а також відповідної експертної комісії". На думку віцепрем'єра, поява таких фільмів у прокаті є "пропагандою насильства й сприяє росту злочинності". Нагадаємо, що Національна експертна комісія з питань захисту суспільної моралі ще у червні заборонила демонстрацію в Україні картини "Гостел­2" як такої, що "не відповідає вимогам законодавства".

Але комісія з питань поширення й демонстрації фільмів при Міністерстві культури та туризму, яка і вирішує долю прокатних посвідчень, дозволила показ стрічки з віковим обмеженням у 21 рік. Таке рішення підтримала голова Державної служби кінематографії Ганна Чміль, яку урядовий комітет хотів відсторонити від виконання службових обов'язків. Але, за інформацією НСКУ та сайта Міністерства культури та туризму, вона усе ще обіймає посаду глави Держкіно.

У пам'яті громадськості ще зовсім свіжим є літній скандал щодо відмови у видачі прокатного посвідчення фільму "Бруно". Тоді ця тема широко розійшлася світом і викликала обурення та багато припущень не лише у вітчизняних, але і у провідних закордонних ЗМІ. "Бруно" заборонили саме за рекомендацією Національної експертної комісії з питань захисту суспільної моралі. Тоді і комісію, і Держкіно звинувачували у запровадженні цензури.

Саме про цензуру заявили і члени Національної спілки кінематографістів України (НСКУ), які вважають, що вимога влади заборонити демонстрацію фільмів "Гостел­2" і "Пила­6" на території України призведе до антиконституційного введення цензури.

"Справа не у фільмах, а в тому, що влада намагається нами маніпулювати", - заявив глава НСКУ Сергій Тримбач на пресконференції у Києві, повідомляє "Інтерфакс". До речі, пан Тримбач є членом експертної комісії Міністерства культури. Він був єдиним кінознавцем серед членів цієї комісії, який проголосував за заборону "Бруно". Член експертної комісії Мінкульту психолог Людмила Гриценок відзначила, що, як правило, подібні заборони приводять до широкої рекламної кампанії заборонених стрічок (із забороненим "Бруно" саме так і сталося. Можливо, це і змусило, зокрема, пана Тримбача відмовитися від кардинальних заходів).

Разом з тим, керівництво НСКУ закликало прем'єр­міністра України підняти питання про відставку віцепрем'єр­міністра з питань гуманітарної й соціальної політики Івана Васюника.

Жоден із присутніх на пресконференції не говорив про художню вартість картин. Кінематографістам йдеться лише про загрозу цензури, яка реально з'явилася в Україні. Сергій Тримбач, зокрема, заявив, що в нього створилося враження, що він "присутній не на урядовому комітеті, а на цензурному". "От хтось каже, що я не люблю фільми жахів, тому давайте їх будемо забороняти. А якщо мені не подобаються мелодрами, то що - ми будемо їх забороняти?" - сказав кінокритик Володимир Войтенко каналу СТБ.

Проте Національна комісія з питань захисту суспільної моралі подала позов в Окружний адміністративний суд міста Києва із проханням скасувати державну реєстрацію фільму "Гостел­2" ("Пила­6" офіційно ще не отримала прокатного посвідчення) і визнати недійсними посвідчення. Суд вирішив звернути увагу міністра культури Василя Вовкуна на необхідність забезпечити належну організацію роботи експертної комісії при Мінкультури, щоб не допустити розповсюдження й демонстрації на території України фільмів, які не відповідають вимогам законодавства. Проте на сайті комісії йдеться: "Жодними цензурнозаборонними функціями, згідно з чинним законодавством, Національна комісія не наділена, а її рішення, відповідно до статті 17 Закону України "Про захист суспільної моралі", є обов'язковими для розгляду центральними і місцевими органами влади, засобами масової інформації всіх форм власності, а також фізичними та юридичними особами". Отже, обов'язковим є розгляд, а не виконання рішення комісії. Все ж таки остаточне рішення, попри все, має бути за глядачами.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4221 / 1.59MB / SQL:{query_count}