Зараз, коли епідемія грипу змусила зачинити двері майже усіх закладів, де можна чи то розважитися, чи то здобути духовного харчу, варто пригадати, що найважливішим з усіх мистецтв є кіно. А новітні технології дозволять хоча би на деякий час обійтися без великих скупчень людей. На початку вікенду, який цього разу не обіцяє багато розваг, достатньо просто зайти до крамниці й обрати дещо для перегляду вдома. Вибір відеоновинок є цілком достатнім для того, щоб задовольнити усі бажання та фобії.
"Пам"ятай: заражений - значить мертвий!"
Носії (Carrіers, фільм жахів, США, 2009. Реж.: брати Пастори. У рол.: Кріс Пайн, Пайпер Перабо, Крістофер Мелоні).
Жахлива інфекція увірвалася у наш світ. Вона моментально й глобально поширилася повітрянокрапельним шляхом серед людей, убиваючи їх. Єдиний спосіб вижити - уникати контактів... Ні. Це не випуск українських новин. Це - синопсис нового фільму. Чотирьох друзів епідемія захопила у дорозі. Постійне пересування стало для них єдиним шляхом до виживання. Уникаючи контактів, вони прагнуть залишити заражену територію.
Фабула лежить на поверхні, жодних протиріч і новацій ми не зустрінемо. Акторська гра залишає бажати кращого. І взагалі, якби не епідемія грипу та галас довкола неї, про фільм ніхто би й не згадав. І правильно. Єдине, для чого він може придатися, - стати посібником для молодих кінематографістів "Не роби, як вони". Отже, хочете подивитися кіновиклад новин - дивіться. В іншому випадку - не варто.
"Маска - для боягузів"
Район № 9 (District 9, фантастичний фільм, США, 2009, Реж.: Ніл Бломкамп. У рол.: Джейсон Коуп, Шарлота Коплі).
20 років тому над Йоганнесбургом зависла величезна летюча тарілка, але очікуваного вторгнення не трапилося. На космічному кораблі знайшли біженців з далекої планети. На одному з пустирів міста для прибульців, що вижили, був обладнаний тимчасовий табір, названий Районом № 9. Коли стало зрозуміло, що ситуація починає виходити зпід контролю, корпорація MNU вирішує перевезти інопланетян у Район № 10 поза межами міста. Керувати операцією доручено агентові Вікусу Ван Де Мерве. У результаті нещасного випадку він підхоплює вірус, що міняє будову його ДНК та перетворює чоловіка на прибульця... Знову вірус, проте саме він дозволяє побачити, яким лайном стало людство. Гетто для інопланетян забезпечило їм не дружні контакти і захит землян, а голод, приниження, розпал злочинності та неминучу смерть. Знята у модній зараз манері із залученням нібито репортажних зйомок стрічка може остаточно вбити віру у гуманні цінності та духовність нашої цивілізації. Цікавим сюжетним ходом можна вважати і добровільну відмову від будьякого пристойного людського персонажа. Навіть головний герой - жалюгідна особистість. А от фільм можна переглянути і без будьяких епідемій. Він просто вартує того, щоб його побачили.
"Тригодинна прелюдія"
Гаррі Поттер і напівкровний принц (Harry Potter and the HalfBlood Prіnce, фентезі, США - Великобританія, 2009. Реж.: Девід Єтс. У рол.: Денієл Редкліф, Емма Вотсон, Руперт Грін, Алан Рікман).
Не встигли подивитися шосту частину "поттеріани" у кіно? Саме добра нагода, адже стрічка має майже тригодинний хронометраж. Волдеморт повертається, небезпека наближається до Гогварда. Гаррі Поттер знову в епіцентрі боротьби. Що ж сказати про цю стрічку? Бездоганні спецефекти, давно знайомі герої, похмура картинка, старанно переказані події. Проте в цілому фільм сприймається не як самостійний твір, а як місток між п'ятою та сьомою частинами. Тим більше, що шостий том Джоан Ролінг автори картини розділили на дві частини. Це добре. Якби вони спробували запхати всі події в один фільм, то їм довелося б знімати серіал. А цього добра нам і так не бракує.
"Історія Попелюшки, або Зроби себе сам"
Коко до Шанель (Coco avant Chanel, мелодрама, Франція, 2009. Реж.: Анн Фонтейн. У гол рол.: Одрі Тоту).
Коко Шанель та Одрі Тоту. У поєднанні виходить оптимістична картина для будьякого кіномана. Це фільм - про втілення мрій, про те, як можна завдяки таланту та сильному характеру вирватися зі злиднів та зневіри. І, на жаль, ще один міф, міцно збитий за американським шаблоном.
Анн Фонтейн вдало обирає ту частину життя, про яку мало знають глядачі: убогість дитинства, притулок, виступи в дешевих забігайлівках, життя на утриманні... Фабула складається з ланцюга біографічних моментів, покликаних показати, що все можливо. Якби не яскравість, розум та талант самої Шанель, фільм би провалився. Проте у її сукнях, як не дивно, можна побачити усі ознаки високого мистецтва. Гарна робота Тоту, неймовірної краси інтер'єри, світ паризької еліти, гарна картинка... Словом, прості та доступні інгредієнти, вдала порція гламуру, близько 800 різних капелюшків - що ще треба, щоб утекти від осінньої депресії?
"Останні три дні"
Перед загибеллю (Tres dіas, фільмкатастрофа, Іспанія, 2008. Реж.: Франсиско Хав'єр Гутіеррес. У рол.: Віктор Клавіо, Маріана Сорберо, Едуард Фернандес).
Фільм вже досить відомого іспанського режисера Франсиско Хав'єра Гутіерреса дуже органічно поєднує кілька жанрів - це й кримінальний трилер, і фільмкатастрофа, і футуристичне кіно, і міцна драма. Залишилося всього три дні до кінця світу. Катастрофа неминуча. До нашої планети наближається величезний метеор, що неодмінно її знищить. Це найжахливіші три дні у житті землян. У кожного своя трагедія, і кожен сам вирішує, як провести ці останні 72 години... Чи проведуть герої час з коханими, чи витратять його на помсту? Це - вибір кожного. Фільмучасник Берлінського фестивалю та володар призів "Гойя", а також трьох нагород кінофестивалю в Малазі. Фільм, крім апокаліптичного передчуття кінця світу та не надто оптимістичного ставлення до людства, має також багато інших принад, які дають можливість порадити стрічку не лише тим, хто живе у передчутті близького кінця світу, але й тим, хто просто любить добре кіно.
"Любов та інші катастрофи"
Гола правда (The Ugly Truth, романтична комедія, США, 2009. Реж.: Роберт Лукетіч. У рол.: Джерард Батлер, Кетрін Хайгл)
У продюсера одного із провінційних каналів Еббі справи йдуть кепсько. Рейтинг програм падає, а з особистим життям - просто катастрофа. До того ж ще й начальник Еббі запрошує на роботу нахабного ведучого програми "Гола правда" Майка Чедвея. У своїй програмі Майк брутально обговорює стосунки між чоловіками й жінками, дає усілякі поради і, що головне, публіка від нього просто в захваті! Проте Еббі усе це і сам Майк категорично не подобаються. Що з цього вийде - зрозуміло навіть тому, хто дивиться кіно вперше. А загалом виходить легка комедія, з доволі вульгарним, проте часом навіть дотепним гумором, приправленим дещицею романтики. Підняти собі настрій і отримати задоволення цілком можливо. Якщо не думати, що обличчя Батлера належить до того типу, якому дуже пасує маска (з "Привиду опери", звичайно, а не марлева пов'язка).
Поза епідеміями та карантинами, попри новинки та розваги, варто зауважити, що на полицях львівських крамниць не бракує доброго кіно: добірки фільмів Фелліні, Трюффо, Майка Лі та Еміра Кустуріци, нарешті оцифровані "Коханці з Нового мосту" Лео Каракса, такого розмаїття не було давно. Вони порятують і від нудьги, і від спліну, і від іпохондрії. От саме їх варто мати у своїй відеотеці за будьякої погоди та епідеміологічної ситуації. На все помічні.