Фотовиставку авторства археолога Лінди Ласкі Марковіч "Віддалені пейзажі - приховані горизонти", що відкрилася у Національному музеї у Львові за ініціативи посольства Мексиканських Сполучених Штатів в Україні та почесного консульства Мексики у Львові, спровокувало не стільки 200річчя незалежності Мексики ( яке відбудеться наступного року), скільки "ностальгія за минулим, а також необхідність усвідомлення - хто ми, звідки ми". Звичайно, якби не ця поважна дата і якби не налаштованість українців пізнавати інші культури, цю виставку у Львові не побачили б. Але від цього вона не втратила б ні своєї самобутності, ні притягальності.
Адже 60 світлин мексиканського фахівця Лінди Ласкі Марковіч, що ось уже 15 років самовіддано вивчає цивілізацію майя, уже побачили в Іспанії, Польщі, Данії, Фінляндії, інших країнах. І всюди експозиція спричиняла непідробний інтерес пересічного загалу. Бо Лінда Ласкі Марковіч не лише шукає (уже як фотомитець) цікавий ракурс давніх археологічних пам'яток, а й подає зворушливі і дуже людяні портрети сучасних мексиканців (переважно, дітей), зроблені там, де побутувала колись найоригінальніша серед мезоамериканських цивілізацій цивілізація майя.
"Привілей бути археологом, бути непосидючою, а також можливість мати при собі фотоапарат, - пише Лінда Ласкі Марковіч в анотації до виставки, - привели мене до віддалених пейзажів та прихованих горизонтів на плоскогір'ї Мексики, на просторах поселень майя, на заході та півночі країни. Там я відкрила не тільки міста і храми, а й близькість чоловіків та жінок, що мешкають у кількох метрах від того чи того місця. Чоловіки, які працюють, жінки, які готують, собаки, які не гарчать, півні, які співають зранку, щоб розбудити дітей до школи... Люди сьогодні, як і раніше, коли існували на цих давніх горизонтах, зберігають свою подвійність: природакультура, біологіясуспільство, тілорозум, доброзло, духматерія. У цьому новому баченні буття людства вся його розмаїтість: жінки, старці, діти, туземці, негри, ліліпути, язичники, божевільні, хворі - є не тільки об'єктами знань, а насамперед просто людьми".
Виставка, відкриття якої удостоїли своєю присутністю не лише почесний консул Мексики у Львові Іван Шкрум, а й посол Мексиканських Сполучених Штатів в Україні Беренісе Рендон Талавера, триватиме у нашому місті до 21 листопада. Авторка вважає, якщо хоча б у кількох із нас виникне бажання особисто відвідати показані місця, подія уже не є марною. А чому б і не відвідати? Хоча б - за відсутності коштів - у власній уяві?
Адже ці місця не лише є частиною минулого світу. "Одночасно вони перебувають у теперішньому часі, у XXI столітті, де сучасна людина, як і наші діди та прадіди, розділяє повсякдення, свій спосіб розуміти світ між минулим, сьогоденням і майбутнім, де її попередники, як і вона, мали основні та органічні знання про розмноження, сексуальність, еротику, красу. І чому, зрештою, не сказати про неспокій та страх - такі далекі і водночас такі близькі?" А й справді - чому? Що шкодить нам стати внутрішньо багатшими?