А творчі – проти

Цілковитою несподіванкою для переважної більшості творчих працівників та діячів культури Львівщини стала новина про те, що рішенням Львівської обласної ради від 22 вересня Львівський палац мистецтв таки перетворено у комунальне підприємство.

Цілковитою несподіванкою для переважної більшості творчих працівників та діячів культури Львівщини стала новина про те, що рішенням Львівської обласної ради від 22 вересня Львівський палац мистецтв таки перетворено у комунальне підприємство.

Те, що минулого року було лише наміром, який викликав серйозні занепокоєння у творчому середовищі (адже дотепер Львівський палац мистецтв мав цілком логічний статус закладу культури, хай і зі своїми проблемами), стало реальністю, за якою чимало діячів культури вбачали і вбачають чиєсь дуже велике і далекоглядне зацікавлення. Й аж ніяк не на користь культури та залюбленої у мистецтво громади міста.

Відтак дуже стурбовані цією ситуацією відомі творчі особистості Львова підготували відкрите звернення до голови Львівської облради Мирослава Сеника та голови Львівської обласної адміністрації Миколи Кметя з тим, аби рішення, яким заклад культури - Львівський палац мистецтв - перетворено в комерційне підприємство, було скасоване.

"Ми розуміємо, що на даний час як у державі загалом, так і на Львівщині зокрема, - йдеться у цьому зверненні, - є великі проблеми з фінансуванням закладів культури. Але ж не можна все підряд, а насамперед культурні надбання народу, комерціалізувати та розпродати.

Саме в період економічної кризи, коли заклади культури гостро потребують невідкладної підтримки та захисту, з метою забезпечення відповідних умов для їх повноцінного функціонування, вищий законодавчий орган країни - Верховна Рада України - прийняв Постанову № 1114VI від 05.03.2009 р. "Про деякі невідкладні заходи щодо підтримки закладів культури у період економічної кризи", а Президент України як гарант нації видав Указ № 6/2009 від 12.01.2009 р. "Про деякі невідкладні заходи щодо підтримки культури і духовності в Україні".

Цими актами законодавства місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування зобов'язано вжити невідкладних заходів для збереження існуючої мережі закладів культури".

А на Львівщині зробили все з точністю до навпаки - заклад культури Львівський палац мистецтв обласна рада фактично ліквідувала. Однак "ідея створення цього виставкового комплексу, - наголошено у зверненні, - визрівала в мистецькому середовищі тривалий час і стала можливою до реалізації саме завдяки діячам культури Львівщини та Національній спілці художників України. Виставкові зали Палацу проектувалися та будувалися як загальнонародний об'єкт, а тому покликані служити інтересам народу України, а не бути комерційним підприємством з "кнайпами" чи "бутиками" бодай найвищого ґатунку".

Рішення обласних обранців підписанти (а серед них директор Львівської галереї мистецтв Герой України Борис Возницький, заввідділу ЛГМ "Палац Потоцьких" Оксана Козинкевич, заслужений художник України Олександр Крохмалюк та багато інших відомих творчих особистостей Львова) у своєму зверненні назвали "необачним", або ж, навпаки, з надто далеким прицілом. От тільки інтереси культури у цьому випадку, як і завжди, найімовірніше, опиняться за бортом.

Юрій Гнатковський, донедавна виконувач обов'язків директора Львівського палацу мистецтв: "Щодо цього рішення у Львівському палаці мистецтв відбулися збори трудового колективу, але постфактум, оскільки таку реорганізацію із нами ніхто не узгоджував. Оскільки у колективу є до цього рішення багато питань, ми запросили на наші збори представників Управління майном спільної власності і представників Львівської обласної ради, однак ніхто не прийшов. Мушу зазначити, що упродовж останніх трьох місяців ми (зокрема, з відома і з допомогою голови постійної депутатської комісії з питань культури, духовного відродження, ЗМІ та туризму Львівської обласної ради Марії Христинич ) готували наш статут як Статут обласної установи культури. А тому таке рішення стало для нас цілковитою несподіванкою. Сьогодні ми не розуміємо, що відбувається. Але колектив (як йшлося на наших зборах) з таким перетворенням Палацу мистецтв (коли ми перестаємо бути установою культури) категорично не згідний".

Іван Проців, заслужений художник України (один із численних підписантів звернення): "На мій погляд, Львівський палац мистецтв має бути власністю Спілки художників України, оскільки саме спілка розпочала будівництво і вкладала у це свої кошти. Не так мало - 85 відсотків усієї будови профінансовано саме нашою спілкою, а сьогодні довідуємося, що вкотре опиняємось на узбіччі. Особисто я підписав це звернення, бо, як і інші мої колеги, абсолютно не довіряю усім цим сьогоднішнім перестановкам і вважаю, що хтось на цьому всьому планує нагріти руки".

Галина Дорощук, начальник управління культури і туризму ЛОДА: "На сьогодні рішення Львівської обласної ради про перетворення Львівського палацу мистецтв у комунальне підприємство опротестоване головою Львівської облдержадміністрації Миколою Кметем у прокуратурі. Справа в тому, що в порядку денному сесії обласної ради пункту про "таку" реорганізацію Палацу мистецтв (який завжди не тільки фігурував як заклад культури, а й був ним) не було. Тому законність таких рішень тепер вивчатимуть органи, які покликані це робити".

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4820 / 1.59MB / SQL:{query_count}