Анхель Гутьєррес, іспанський режисер, про Іспанію, Росію та Україну
Дивовижна людина, цей іспанський режисер. Він - як живе втілення ідеї, яка іноді видається абстрактною: ідеї взаємопроникнення різних культур, різних звичаїв, різних національних традицій. Він - як з'єднувальна ланка, як провідник, через котрий проходить реальний обмін духовними цінностями...
Уперше про нього довідався з уст нашого земляка з Чернігівщини Василя Проценка. Василь багато літ відпрацював клоуном ще в радянському цирку плічопліч з видатними майстрами арени. Приїхав на Піренейський півострів і не закинув своє основне ремесло.
Так ось саме він і розповів про легендарну постать сучасності не лише в Іспанії - Анхеля Гутьєрреса. Довгий час той працював у СРСР, приятелював з Андрєєм Тарковскім, Булатом Окуджавою, Владіміром Висоцкім, якого познайомив з Маріною Владі. Вмовляти сеньйора Анхеля на інтерв'ю довелося недовго.
- Пане Анхелю, Ви - директор, головний режисер і художній керівник Камерного театру імені Чехова. Чому саме Чехов у країні кориди та фламенко?
- Коли 1974 року повернувся до Іспанії, постійно думав про створення своєї трупи. Адже тут панувала пустеля в театральному світі: не було ані справжньої школи, ані системи навчання. Істинного театру тут не нюхали.
Своєї мети досяг, створившитаки театр, якому наступного року виповниться 30 років. Маю бути нескромним, проте критика надзвичайно схвально відгукується про наші вистави. Цей театр завжди дивує, тому що це - єдиний ансамбль. Це - однодумці, які й мріють однаково. Це, зрештою, - мої друзі.
- У Ваших жилах тече іспанська кров. Чому Ви так любите Чехова?
- Коли вперше прочитав його оповідання, а потім п'єси, був шокований. Душу назавжди пронизали його сюжети, долі героїв, неповторна мова. "Три сестри", "Вишневий сад", "Дядя Ваня"... Це живі люди, ніби загублені в космосі, - кричать, кличуть, жаліються вночі, на самоті. Проте ніхто нікого не чує. Дотепер Чехов для мене - еталон драматурга, на творчості якого я буквально схиблений. Етичні критерії письменника настільки високі, що навіть зараз мучить думка: чи маю право, чи достойний ставити його?..
- Тридцять літ для театру - це поважний термін. Напевно, можна підбити деякі підсумки.
- Розпочали з Гольдоні. Трупа складалася з моїх ще не опірених студентів. З першою виставою об'їхали всю Іспанію. Тоді тільки почалась перебудова після смерті Франко. І я подумав, що доречною буде саме ця комедія. Не помилився - спектакль мав шалений успіх.
Потім тріумфально відіграли п'єсу Мольєра "Витівки Скапена". Не варто, звичайно, перераховувати всі постановки, тому що за ці роки зроблено чимало. Але найголовнішим здобутком вважаю спектакль Горького "Дачники". Цілком переосмислена мною річ. І страшна. П'єса вийшла скандальна, адже Іспанія - країна лівих поглядів. Більшість досі закохана у Сталіна, Лєніна, Троцкого, в соціалізм. Коли переглянули "Дачників", вибухнув скандал. Іспанські комуністи просили мене його закрити. Твердили: це - антирадянська п'єса. З посольства приходили, і руки в них тремтіли під час епізоду, коли працівник НКВС Замислов роздягає та ґвалтує молоденьку дівчину.
- А ще які постановки вважаєте епохальними у своїй творчості?
- "Палату № 6" вважаю найкращою виставою у країні Сервантеса. Були моменти, коли публіка непритомніла. Цікаво, що я завжди роблю вистави без перерви. Вважаю, що спектакль повинен йти на одному подиху. Щоби глядачі не ходили курити, морозиво їсти.
- Знаю, що й мої співвітчизникиукраїнці бувають у Вашому театрі...
- Україну я дуже поважаю. Наприклад, коли ставив "На дні" Горького, то актори українською мовою виконували знамениту пісню з прекрасними словами "Дивлюсь я на небо та й думку гадаю, чому я не сокіл, чому не літаю...". Її я обожнюю, і вона мені більше подобається, аніж у Горького: "Солнце всходит и заходит, а в тюрме моей темно...". З Україною в мене пов'язані не лише спогади про гастролі, але передусім з Адою Роговцевою.
- Якщо не помиляюсь, Ви познайомилися 1970 року на зйомках фільму Йосипа Хейфіца "Салют, Маріє!".
- Так. Відтоді не перестаю повторювати, що це - феноменальна, дивовижна особистість. Не просто велика актриса, але й чудесна людина - напрочуд добра та розумна. Вона багато розповідала про себе, про свій дім, про чоловіка, якого безмежно кохала. І я дуже полюбив цю прекрасну українську жінку. Навіть не знаю, чи українську. Адже для мене вона - світове надбання. Хоча вона завжди розповідала про Україну, наспівувала ці надзвичайні пісні. Це - моя велика радість у житті. Ада серед найближчих мені людей, які залишаться до останнього подиху. Але дуже хотілося б побачити її ще до того, як попрощаюся з життям.
- Які враження залишились у Вас після стрічки "Салют, Маріє!", зйомки якої відбувалися зокрема й в Україні?
- Спочатку була Польща. Там, між іншим, ледь не загинув. Знімали епізод, коли я на мотоциклі повинен був об'їхати Аду. І в той час якийсь роззява, яких зазвичай багато набивається, щоб поспостерігати за зйомками, штовхнув мене ліктем. Я упав і добряче потовкся. Згодом був Львів, який нагадує Іспанію, - напрочуд європейське місто. Озвучували стрічку в Києві. Я там багато разів бував, і він мені дуже подобається. Як і Крим, де знімався у фільмі "Гранатовий браслет".
- До речі, я вичитав, що Ви Гоголя, 200річчя від дня уродин якого святкується цьогоріч, ставили.
- Так, "Одруження". А ще мрію поставити "Записки божевільного". Це - український письменник, який писав російською мовою. Але душа та геній його, безумовно, українські. Багато хто в світі не відає, що Гоголь - українець. А я знаю. "Миргород", "Вечори на хуторі поблизу Диканьки", "Вій" - це ж така фантасмагорія. Давно переклав "Ревізора", але там багато персонажів, а в мене грошей катма. І зняти когось із персонажів не смію, бо це така гармонійна композиція.
- Ось Ви вже й про майбутнє заговорили. Ну, тоді Вам про могилу рано думати.
- Знаєш, я завжди готуюся. Про всяк випадок.
- Але ж у Вас грандіозні плани.
- Плани, звичайно, є. І здоров'я ще дозволяє. Проте треба щодня бути готовим. Поважаю Монтеня, який в одному з есеїв пише про те, що філософствувати - значить навчитися вмирати. Тому потрібно прагнути жити повнокровним життям щодня, щогодини.
- Хто вони, Ваші актори?
- Усі мої учні. Однак не можу працювати з людьми, які не розмовляють зі мною "однією мовою", коли несумісні світогляд, розуміння школи. В Росії теж маю знаменитих учнів. Мені пощастило. Володя Висоцкій хоч і не був моїм учнем, але, навчаючись у МХАТі, навідувався до мене на репетиції в "Ромен". Робив це, до речі, крадькома, ховаючись за кулісами. І знаменитий режисер Фокін також, який зізнався: "Я таємно приходив на вашу репетицію "Кармен", імітуючи робітника сцени". А Володя приходив передусім, щоб осягнути премудрощі гри на гітарі. Тому що краще за циганів ніхто на ній не грав. Так ми й познайомились. У нас тоді утворилась неймовірна компанія: Володя Висоцкій, Андрєй Тарковскій... Збиралися мало не щоночі. В диму до хрипоти сперечалися про те, що було, що буде, як жити, як облаштувати світ, аби в ньому головували справедливість, свобода, братерство.
- Відомо, що саме Ви познайомили Висоцкого з Маріною Владі.
- Це був неймовірний трафунок. Мій приятель Макс Леон, кореспондент газети "L'Humanite", повідомив, що приїжджає Маріна. "Якщо хочеш, поїдемо її зустрічати, - мовив він. - А потім посидимо у мене або підемо в ресторан". На летовище я не поїхав, а організував столик на шість персон у ресторані. Макс попросив запросити ще когось із гітарою, аби поспівати. Я спочатку зателефонував до Золотухіних. І сказав, що якщо вільний Висоцкій, то нехай приходить з ними.
Валерій із дружиною з'явилися першими, а трохи згодом і Володя. Але як тільки він сів і побачив перед собою Маріну, - втратив дар мови, засоромився. Адже незадовго до цього написав пісню, де згадував її. Це було пов'язано з кінофільмом "Чаклунка", після якого всі чоловіки закохались у Владі. Ми, ясна річ, випили, зав'язалася розмова. Але Висоцкій здебільшого мовчав. Він був приголомшений. Потім заїхали до Макса і до ранку співали. Золотухін намагався переспівати усіх. Я ж відразу второпав, що єдиний, кому треба було співати, це - Володя. Адже Маріна з нього очей не зводила і хотіла слухати лише його. Відбулося, як кажуть, "замикання"...
- До речі, родовід Висоцкого має глибокі київські корені. Тут навчався його дідусь по батькові, теж Володимир Семенович, якого жінки вважали найпривабливішим чоловіком міста. Кажуть, гени передаються через покоління...
Бабуся поета по татовій лінії Ірина Олексіївна майже все життя провела в Києві, померла в 1970 році й похована на Байковому цвинтарі. 17 червня 1916 року в подружжя народився син Семен - майбутній батько знаменитого актора, співака й композитора. Так що і тут простежується український слід.
...Підбиваючи підсумок життєвого шляху, Ви вважаєте себе щасливою людиною?
- Ну... Толстого, коли запитували про це, то він твердив, що щастя - це, як зірниця. Промайне, і все. Гадаю, що постійного щастя немає. Дуже багато несподіванок і доволі неприємних підносить життя. Наприклад, розлука з людьми, яких безмежно любиш. Але, взагаліто, я - щасливий.
- Якби відмотати життя назад, Ви б прожили його інакше?
- Дещо, напевно, змінив би. Зокрема, не одружувався б. І зовсім не тому, що не кохаю свою дружину. Завжди казав учням: не зв'язуйте себе путами Гіменея, тому що мистецтво - це і є наше весілля. Тобто ми цілком присвячуємо йому своє життя. Я настільки люблю це середовище, що може видатися неправдоподібним.
Ясна річ, були деякі помилки й промахи. Проте не шкодую. Думаю, що чесно жив. Мене, зрештою, так навчили: чесно жити, чесно любити, чесно дружити й чесно служити мистецтву.
Розмовляв
Любомир Калинець,
Мадрид
Довідка
Анхель Гутьєррес народився 28 серпня 1932 року в Гавані. Мати - кубинка, батько - іспанець з Астурії. Шестирічним хлоп'ям потрапив до СРСР в числі дітей, яких евакуювали під час громадянської війни в Іспанії. Закінчив середню школу в дитячому будинку під Москвою, отримав вищу театральну освіту, став режисером. Працював режисером в Театрі імені Станіславського, театрі "Ромен", де його постановки п'єс Федеріко Гарсіа Лорки та інших іспанських авторів отримали широке визнання. Стояв біля витоків Театру на Таганці. Всього на рахунку Гутьєрреса понад сорок театральних вистав, за які він отримав низку престижних премій. Відзняв кілька стрічок для телебачення, виконав головну чоловічу роль у фільмі "Салют, Маріє!", знімався у стрічці Андрєя Тарковского "Дзеркало". В середині 1970х повернувся до Іспанії. Дорогою зупинився в Парижі, де дав різке інтерв'ю на адресу брежнєвського режиму. Через це Тарковскому наказали викинути Анхеля з "Дзеркала", яке вже було готове для участі у Каннському кінофестивалі. У 1980 році створив у Мадриді свій театр.