Успіх проекту "Гоголь народився", який експонується сьогодні у Національному музеї у Львові і на який київського художника Сергія Якутовича сподвиг музикантгалерист Павло Гудімов, як на мене, закладена саме в особистості його автора.
Успіх проекту "Гоголь народився", який експонується сьогодні у Національному музеї у Львові і на який київського художника Сергія Якутовича сподвиг музикантгалерист Павло Гудімов, як на мене, закладена саме в особистості його автора.
І справа тут не у тому, що йдеться про лауреата Національної премії імені Тараса Шевченка, заслуженого художника України, художникапостановника стрічки Юрія Іллєнка "Молитва за гетьмана Мазепу", автора понад сотні ілюстрованих циклів до книжок вітчизняної та зарубіжної класики (серед яких "Пісня про Роланда", "Трістан та Ізольда", твори Дюма, Гоголя, Достоєвського, Ніцше й інші) та мистецьких робіт, що зберігаються у численних музеях світу. А в тому, що Сергій Якутович - як і завше - націлений на те, аби показати світ інакшим, аніж всі звикли його сприймати.
Понад тридцять макетів персонажів "Гоголіани" у людський зріст (а виставка присвячена 200річчю від дня народження Миколи Гоголя - людини, яка "російською мовою розповіла про Україну на весь світ"), що зустрічають кожного, хто переступає поріг музею, і провадять до залу, де експонується графіка Сергія Якутовича - теж його витвір, ще одна спроба зайвий раз підкреслити гоголівську безконечність, його енергетику та загадковість, як, зрештою, "загадковість душі кожного з нас", що бачить у творах Миколи Васильовича щось власне.
Коли Сергій Якутович приїжджав до Львова попереднього разу, у нашій розмові наголосив: "Мені страшенно імпонує теза, що Сезанн зробив більшу революцію у світобаченні людей, аніж Жовтнева революція, бо показав, що бувають фіолетовими тіні. Оце і є талант - показати світ інакшим. І ще я помітив, що ті роботи, де художник імпровізує, не старіють. Сталося так, що до того, як я став книжковим графіком, мріяв про кінорежисуру і готував себе до неї, займався літературою, писав сценарії. І тепер просто у своїх роботах знімаю для себе фільми. Свого часу, попри примітку добротності моїх робіт, мені закидали, що навіщо я у класичній ілюстрації раптом вставляю коміксові елементи чи чому акцентую не на головних, а на другорядних героях... Не знаю. Може, це якісь мої здібності, а може, легковажність. Але одне знаю точно: це - безкінечні імпровізації". Як безкінечним для імпровізацій є Гоголь.
Проект "Гоголь народився" уже презентувався в Українському домі у Києві, в Українському культурному центрі у Москві та в штабквартирі ЮНЕСКО у Парижі. Відтак, Львів -четверте (але не останнє) місто, у якому можна стати свідком як творчої уяви та світовідчуття художника, так і його майстерності. Однак ми маємо перевагу: у Львові експонуються оригінальні малюнки Якутовича (виконані олівцем), яких не експонували у рамках проекту раніше.