70 років тому вийшов найпопулярніший фільм в історії кіно
Рівно 70 років тому на екрани вийшов фільм, що став згодом, за версією Бібліотеки Конгресу США, найпопулярнішою картиною в історії кінематографа. У той день уперше зазвучала знаменита пісня, визнана Американським інститутом кіно найкращою музичною композицією з усіх, що колинебудь виконувалися у повнометражних фільмах. У 1939 році світ уперше побачив "Чарівника країни Оз".
Проте не все складалося відразу так щасливо. Одного разу британська газета "The Іndependent" назвала цей фільм "найбільш проклятим голлівудським проектом", і частина правди в цьому твердженні, безсумнівно, була. Тому що проблем, з якими довелося зіштовхнутися його творцям, вистачило б на кілька картин.
У січні 1938 року, надихнувшись успіхом диснеївської "Білосніжки й семи гномів", студія MGM придбала права на екранізацію твору Френка Баума, і після незліченних виправлень уже в жовтні того ж року був затверджений остаточний варіант сценарію. Почалися підбір акторів і перші труднощі.
У своїх спогадах продюсер Мервін Лерой наголошував, що із самого початку мав намір віддати роль Дороті Джуді Гарланд, але насправді все було трохи інакше. На ранніх етапах підготовки до зйомок велися переговори з різними акторками, наприклад, із Діной Дурбін і Бонітою Гренвілл. Довший час існувала популярна легенда про те, що ролі Чарівника й Дороти були обіцяні Кларку Гейблу й Джин Гарлоу, але, ймовірно, це були лише чутки, адже Гарлоу померла за рік до початку зйомок. Основною претенденткою на головну роль вважалася Ширлі Темпл, на затвердженні якої наполягало керівництво MGM. Але Лерой, прослухавши кілька композицій у виконанні Темпл, виявив справжню стійкість і переконав босів кіностудії, що фільму потрібна інша головна героїня. Так роль 12річної Дороті Гейл із Канзаса дісталася тоді ще мало кому відомій 17річній Джуді Гарланд (згодом вона стала не лише зіркою Голлівуду, але і мамою актриси Лайзи Мінеллі. Але все це було значно пізніше).
Куди більше драматичним виявився кастинг акторів на ролі Опудала й Залізної людини. Останнього мав зіграти Рей Болджер, але він був настільки пригноблений перспективою перебувати на знімальному майданчику в металевій збруї, що запропонував Бадді Ебсену, який мав зіграти Опудала, помінятися місцями. Ебсен був не проти, продюсери також. Всі репетиції й примірки костюмів відбулися успішно, але на дев'ятий день зйомок Ебсен знепритомнів, і в критичному стані його відвезли до лікарні. Лікарі з'ясували, що алюмінієва пудра, якою щодня покривали обличчя актора, потрапила в легені й закупорила їх.
Ебсен із проекту вибув, а на його місце заступив Джек Гейлі. Замість пудри гримери почали використовувати алюмінієву пасту, але й у цьому випадку не обійшлося без неприємностей. Ближче до кінця знімального процесу Джек Гейлі був змушений пройти курс лікування, тому що в нього виявили серйозну очну інфекцію. Варто відзначити, що справжня причина рекастингу стала відома лише через десятиліття, тому що студія MGM приклала чимало зусиль, аби не допустити розголосу. До речі, цей епізод в одній із серій розглядав зі своїми підопічними сьогодні не менш знаменитий доктор Хауз саме через те, що студія тримала все у суворій таємниці.
Часом виконавці ролей "Чарівника країни Оз" ризикували не тільки здоров'ям, але й життям. Наприклад, акторка Маргарет Гемілтон, яка зіграла Відьму із Заходу, одержала важкі опіки під час зйомок одного з епізодів через піротехнічний пристрій, що невчасно спрацював. Після повернення з лікарні вона категорично відмовилася зніматися у сцені, в якій їй треба було "летіти" на мітлі в хмарах диму. Бетті Данко, акторка, що замінила її на цей час, також травмувалася.
"Прокляття" поширилося й на режисерів проекту. Спочатку передбачалося, що постановкою буде завідувати Норман Таурог. Але він зумів провести лише тестові зйомки, а потім його без пояснення причин замінили на Річарда Торпа, який встиг зняти сцену зустрічі Дороті й Опудала. Після інциденту з Ебсеном Торпа відправили у відставку, а режисерське крісло зайняв Джордж К'юкор. Йому вдалося повністю змінити імідж Дороті й стати учасником останньої рокіровки, у результаті якої його замінили на Віктора Флемінга.
Напевно, К'юкор забрав частину прокляття із собою, тому що, залишивши майданчик "Чарівника країни Оз", він почав знімати епічну мелодраму "Розвіяні вітром" - хіба для того, щоб у середині процесу знову поступитися режисерським кріслом... тому ж Вікторові Флемінгу, який і з цим фільмом увійшов у золотий фонд кіномистецтва.
5 червня 1939 року відбулися тестові перегляди, після яких треба було вирішити, які саме епізоди варто вирізати з фільму, щоб скоротити його хронометраж. Керівництво MGM наполягало на видаленні сцени, у якій Джуді Гарланд виконує пісню "Over the Raіnbow", тому що композиція, за словами кінобосів, була занадто дорослою для дитячої аудиторії. Мервін Лерой і Віктор Флемінг наполягли на збереженні епізоду. Надалі його було визнано одним із найкращих музичних номерів в історії кіно.
У північноамериканському прокаті "Чарівника країни Оз" показали 25 серпня й,.. незважаючи на революційні на той час технології, чудові декорації, костюми й пісні, що запам'ятовуються, він не викликав особливого ажіотажу в глядачів. Касові збори картини з величезним знову ж таки на той час бюджетом у 2,8 мільйона доларів становили всього три мільйони. Американська кіноакадемія поставилася до фільму з більшим ентузіазмом, номінувавши його на свою премію в шести категоріях, зокрема "найкращий фільм року". У підсумку ж "Чарівник" удостоївся лише двох статуеток: за найкращу пісню й найкращу музику.
Справжнім символом американського кінематографа картина стала значно пізніше, після її перевипуску в 1949 році й після того, як телевізійний показ "Чарівника країни Оз" став у США такою ж національною традицією, як у Радянському Союзі трансляція у новорічну ніч "Іронії долі". Фільм пережив кілька перевидань, реставрацій і незмінно випускався на найсучасніших носіях.
На честь 70річчя прем'єри його знову покажуть на американських кіноекранах. 23 вересня 2009 року глядачі зможуть побачити його в максимально доступних на сьогодні технічних можливостях.
А нещодавно капелюх Відьми з "Чарівника країни Оз" продали за 170 тисяч доларів. Аукціон експонатів попкультури з колекції Ентоні Пугліезе відбувся у ЛасВегасі. Усього на торги було виставлено понад 800 лотів, серед них батіг Індіани Джонса й капелюх Відьми з "Чарівника країни Оз". На виручені гроші американець планував побудувати нове місто, розраховане на 100 тисяч мешканців у центральній Флориді, повідомляє британська "Guardіan".
Капелюх продали за 170 тисяч доларів. Фрак Орсона Веллеса з картини "Громадянин Кейн" продали за 27 тисяч доларів, костюм Супермена, у якому в однойменній картині знімався Крістофер Рів, пішов з молотка за ціною 45 тисяч доларів. Серед інших експонатів варто відзначити батіг Індіани Джонса, покупець якого не пошкодував на реквізит Гаррісона Форда 57,5 тисячі доларів.
Крім реквізиту з відомих кінофільмів, Пугліезе вирішив продати інші цікаві експонати зі своєї колекції. Зокрема , головним лотом аукціону повинен був стати револьвер "Colt Cobra", з якого застрелили ймовірного убивцю президента США Джона Кеннеді Гарві Освальда. Однак у ході торгів максимальна запропонована сума за раритет не перевищила 750 тисяч доларів, у той час як Пугліезе збирався виручити за револьвер не менш як 2 мільйони доларів. У підсумку колекціонер вирішив залишити "Colt Cobra" собі.
Проте історія "Чарівника країни Оз" не завершується. Відомо, що у Голлівуді готується римейк. За повідомленням видання "Daіly Express", фільм буде знятий у модному зараз стилі "нуар". Від колишньої Дороті не залишиться й сліду, замість наївної дівчинки початку ХХ століття в кадрі з'явиться її внучка, яка нагадуватиме лейтенанта Ріплі з "Чужого" і яка воліє боротися із ворогами її ж методами. Головну роль має зіграти Дакота Феннінг ("Війна світів", "Павутиння Шарлоти"). За задумом продюсера фільму Бейзила Айвеніка, зйомки мають початися навесні 2010 року, а дія картини буде відбуватися у наші дні. "Дівчинка знову з'явиться в чарівній країні, але це вже буде не наївна дівчинка, а радше Елен Ріплі з фільму "Чужий", - прокоментував продюсер. Сама картина стане більш похмурою, ніж оригінальний фільм, із насиченою дією". За словами автора коміксу "Спаун" Тодда Макфарлейна, який працює над новою версією "Чарівника країни Оз", "повторювати образ дівчинки Дороті немає сенсу. Він також підтвердив, що його версія лише почасти буде мати зв'язок із знаменитою казкою Баума. За словами Макфарлейна, перша версія сценарію, підготовленого Джошем Олсеном, була відкинута керівництвом "Warner Bros". "Вони хочуть щось більш сексуальне", - прокоментував він.
Проект перебуває наразі на ранній стадії розвитку, і цілком можливо, що в його творців так і не вистачить духу підняти руку на класику. Але якщо це всетаки відбудеться, їм не зашкодить згадати про прокляття чарівника країни Оз.
Анімація: "Snow Whіte and the Seven Dwarfs" ("Білосніжка та семеро гномів"), 1938, режисери Девід Генд і Перс Пірс.
Романтична комедія: "Cіty Lіghts" ("Вогні великого міста"), 1931, режисер Чарлі Чаплін.
Вестерн: "The Searchers" ("У пошуках"), 1956, режисер Джон Форд.
Спортивна драма: "Ragіng Bull" ("Скажений бик"), 1980, режисер Мартін Скорсезе.
Трилер: "Vertіgo" ("Запаморочення"), 1958, режисер Альфред Гічкок.
Фентезі й казки: "The Wіzard Of Oz" ("Чарівник країни Оз"), 1939, режисер Віктор Флемінг
Фантастика: "2001: A Space Odyssey" ("Космічна Одіссея: 2001"), 1968, режисер Стенлі Кубрик.
Гангстерська драма: "The Godfather" ("Хрещений батько"), 1972, режисер Френсіс Форд Коппола.
Судова драма: "To Kіll A Mockіngbіrd" ("Убити пересмішника"), 1963, режисер Роберт Малліган.
Епопея: "Lawrence of Arabіa" ("Лоуренс Аравійський"), 1962, режисер Девід Лін.