Підкамінь-2009

Все посправжньому. Крім болота

Все посправжньому. Крім болота

Вперше на фестивалі просто неба болото створювали штучно і цілеспрямовано. Таким чином організатори віддали шану минулорічним гостям міжнародного фестивалю "Підкамінь", які, попри проливний дощ і болото, відривалися на повну.

У неділю вночі завершився триденний Третій міжнародний етнофестиваль "Підкамінь2009". За підрахунками організаторів свята, у "час пік" у суботу в ньому прийняло участь близько 12 тисяч осіб. Цьогорічний фестиваль відзначився гарною погодою, чистотою і достатнім рівнем комфорту. Адже організатори підвели на фестивальне поле воду, збудували близько десятка дерев'яних туалетів (у черзі до яких чемно стояли гості свята), кілька душових кабін (щоправда, з величезними шпаринами), та облаштували стоянки для автомобілів. Окрім цього, 35 добровольців із селища Підкамінь, 10 пластунів, 10 представників від молодіжного крила УНП, 20 альтруїстів з інших сіл району та 18 волонтерів­іноземців з Південної Кореї, Франції, Великобританії, Вірменії, Польщі щоранку, ще до того, як гості прокинуться, збирали все сміття із смітників і танцювального майданчика.

Та якщо для відпочивальників, які звикли жити в наметах, цього було більш ніж достатньо, то для вимогливіших гостей комфорту бракувало. Зокрема, в Підкамені наразі лише планують будувати готель, і незважаючи на те, що за три роки число кафе збільшилося, їх все одно замало для такої кількості людей. Але тішить те, що місцеві жителі ще не навчилися "наживатися" на приїжджих і не продавали їжу на фестивальному полі втридорога. Врешті все необхідне можна було придбати у місцевому мінімаркеті в селі, який не змінював цінової політики на час фестивалю. А за кілька гривень можна було спробувати наїдків, приготовлених місцевими господинями. Адже цьогоріч вперше громади довколишніх сіл робили їх презентацію. Там можна було побачити, як тчуть килими, вишивають, працюють з бісером. Місцеві жителі варили юшку, а за накритими столами можна було за символічну ціну скуштувати весільних короваїв, пампушків, маківників. При цьому люди співали, спілкувалися з гостями і розважалися, не зважаючи на дощ, який все­таки окропив фестиваль у суботу.

На відміну від минулого року, цьогорічний фестиваль погода таки побалувала, адже суцільного болота на фестивальному полі не було. Щоправда, майстер­класи народних майстрів через непогоду таки не надто вдалися. До речі, варто зазначити, що купити дощовика на фестивалі було неможливо, натомість безкоштовними "ґумовими виробами" місцеву аптеку забезпечили.

Що ж до самої програми фестивалю, то гріх жалітися. Хоча те, що організацією займалося не мистецьке об'єднання "Дзиґа" далося взнаки. Зокрема, було втрачено концепцію фестивалю щодо музичного наповнення. Два роки поспіль на фестиваль запрошували нові гурти і, згідно із задумом, так би мало бути й надалі. Натомість цього року фестиваль вже вдруге відвідали "Русичі", "ТіК", "Кому вниз", "Кораллі". Крім того, останній день був орієнтований більше на місцевого слухача, який радісно вітав гурти "Mad Heads XL", "Чорнобривці" та народний колектив "Дзвони".

У п'ятницю присутніх "підривали" карпатські хлопці з гурту "Кораллі", які навіть виконали одну з пісень з відомим бардом Сашком Лірником, "Тінь Сонця", а також "Кому вниз". Вокаліст "Кому вниз" Андрій Середа доволі стримано виступав і лише після того, як прихильники самовіддано просили виконати пісню "на біс", налагодив контакт з публікою.

Серед нових гуртів найбільше відзначився білоруський "Unia", який виступав у суботу. Попри те, що більшість розуміла "сябрів" через слово, музика була настільки запальною, що їх довго не відпускали зі сцени. А виступ одеських "Русичів" не змогли зірвати навіть технічні перешкоди. Звиклі до сонця гарячі музиканти запалювали і розважали публіку поки не відновилася подача електроенергії.

Далась взнаки на фестивалі й політика. Перед виконанням пісні "Тиха" Віктор Бронюк вокаліст гурту "ТіК", повідомив, що має дозвіл на її виконання Національної комісії з питань захисту суспільної моралі. "Маю папір про те, що пісню виконувати можна, а інколи навіть і треба!" - резюмував фронтмен гурту "ТіК"

Щоразу після виступу гуртів о 12й ночі естафету передавали діджеям, які розважали всіх присутніх до другої ночі. А в п'ятницю після завершення дискотеки отці селезіяни навіть провели спільну молитву, хоча хто їх слухав і чи дало це бажаний ефект - одному Богу відомо...

Прем'єрна пряма трансляція з головної сцени фестивалю через веб­камери відбулася на фестивальний сайт та портал "Щоденний Львів". Щоправда, як і варто було очікувати, коли гостинг на фестивальному сайті перейшов за дві тисячі, сайт завис.

Не обійшлося і без загублених речей і дітей, більшість з них знайшлася. На щастя, совість на "Підкамені" не згубив ніхто. Представники внутрішніх військ і медики теж мали роботу, але обійшлося без особливих випадків. Організатори сподіваються, що за рік­два фестиваль можна буде повністю передати в руки громадської організації. Тому планують зареєструвати бренд етнофестивалю "Підкамінь". Можливо, буде подібний фест взимку. Вже майже готова концепція зимового свята, головною атракцією якого стане конкурс льодової скульптури. А от комерційна складова організаторам не вдалася. Зібрати гроші за вхід на такій величезній фестивальній території було неможливо, тож футболки і бандани гості купували лише за власним бажанням. Що ж до плати за місце під намет, то це нововведення було повністю відкинуте і проігнороване молоддю. І, напевно, від нього організаторам доведеться відмовитися остаточно.

Фото: Павло Паламарчук

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.2428 / 1.62MB / SQL:{query_count}