У Національному музеї у Львові відкрилася виставка живопису Миколи Целуйка, яка триватиме до 20 серпня.
У Національному музеї у Львові відкрилася виставка живопису Миколи Целуйка, яка триватиме до 20 серпня.
Микола Целуйко народився на Харківщині. Коли мав сім років, разом з рідними переїхав до Львова. Від 1959 по 1965 рік навчався у тоді ще Львівському інституті прикладного та декоративного мистецтва за спеціальністю "Художнє оформлення тканин". Після закінчення навчання поїхав до Херсона, де працював на місцевому бавовняному комбінаті. Але творчість його не обмежилася численними ескізами для текстилю. Показати уподобання у живописі і призначена ця виставка.
"Микола Целуйко як художник випливає з динаміки культурномистецьких рухів, - зазначив проректор Львівської національної академії мистецтв Роман Яців. - Його роботи - зразки екзистенційного малярства".
Через полотна Миколи Целуйка глядач знайомиться з різними живописними напрямами ХХ століття, зокрема із символізмом та постімпресіонізмом. Душа природи у його роботах часто невід'ємна від внутрішньої філософії автора. Колеги та друзі згадують, що художник часто брав зі собою етюдник і малював з натури, повністю занурюючись у пейзажне єство. Відпустки у Криму, Карпатах, країнах Прибалтики, подорожі на Кавказ, у Молдову та Росію наштовхували на нові образи.
"Коли тато приїжджав зі своїх мандрів, завжди привозив папку з роботами. Ці доробки - були його величезною потіхою", - ділиться спогадами син художника Сергій Целуйко. Адже кожен пейзаж - це не лише візуальне відтворення побаченого, це наповнення його власними потаємними думками. "Малярська манера Миколи Целуйка так і визначалася - в діапазоні інтуїтивного та експресивного письма, в множинності глибоко суб'єктивних відчуттів життя та проблематики мистецтва", - відзначив Роман Яців. На полотнах митця помітна жага свободи, внутрішня динаміка (зокрема у кольорах) тощо. За словами професора Львівської академії мистецтв Миколи Андрущенка, у роботах зафіксовано характерні риси саме львівської живописної школи.
Життя Миколи Целуйка трагічно обірвалося 2007 року. Однак і нині його творчість змінює буденне світорозуміння.