
Вчора у Львові відбувся допрем’єрний показ
дебютної кінострічки режисерки Соломії Томащук «Між нами». В українських кінотеатрах фільм, створений UP UA Studio за підтримки «Держкіно», стартує
в прокаті 2 листопада. Це глибокий, чуттєвий і захопливий психологічний трилер про вибір, який доводиться робити між близькими та мораллю, коли іншого варіанта розвитку подій немає.
Дві головні героїні фільму, Саша та Аня, змушені цей вибір зробити: Саша – щодо чоловіка, Аня – щодо сина. Драматизм ситуації загострюється, коли один несподіваний випадок докорінно змінює все. Кінострічка «Між нами» відверто розповідає про перетин дуже різних жіночих доль, яких об’єднує спільна таємниця, і пропонує складний та неоднозначний погляд на сімейні цінності, торкається незручних питань. Роль Саші, молодої дівчини з хаотичними любовними стосунками і травматичним дитинством, виконала Анастасія Пустовіт, відома завдяки драмі «Коли падають дерева» та серіалу «Перші ластівки». Аню, дорослу жінку з проблемами в родині, зіграла культова акторка Ірма Вітовська, знана завдяки фільмам «Брама», «Мої думки тихі», «Коза Ностра. Мама їде». В психологічному трилері «Між нами» глядачі побачать акторку в несподіваному амплуа.

Зірковий каст головних ролей доповнюють талановиті українські актори, які добре запам’яталися глядачам за хітами останніх років. У головній чоловічій ролі Захара, чоловіка Саші та колишнього військового – Дмитро Сова («Черкаси», «Відблиск»). Також у фільмі зіграли Михайло Дзюба («Королі репу»), Євген Єфремов («Клондайк, «Я – Надія»), Сергій Детюк («Спіймати Кайдаша»), Євгеній Ламах («Мирний-21», «Черкаси», «Крути 1918») та інші.
Захопливий сюжет і карколомні зміни в житті героїв не раз здивують глядачів. Творці вже представили тизер фільму, який передає його атмосферність та напруженість, що не спадає до останніх кадрів. А насичені кольори, динамічність зйомки із масштабними панорамами стрімкого міського життя Києва підкреслюють драматизм історії.

Також із
2 листопада в прокат виходить
документальний фільм Сергія Буковського «Іван і Марта» про подружжя Дзюбів. Кінострічка проливає світло на те, як формувалося коло талановитих однодумців-інтелектуалів літературознавця, публіциста і «прапора українського шістдесятництва» Івана Дзюби, чим жили українські шістдесятники між Києвом та Львовом і як вони обрали шлях боротьби з режимом, за який багатьом довелося заплатити велику ціну. Ліна Костенко згадує про нього як про людину, що завжди мала мужність говорити правду. Ініціатор знаменитої акції протесту проти масових арештів українських інтелектуалів на прем’єрі «Тіней забутих предків» Сергія Параджанова разом із Василем Стусом та В’ячеславом Чорноволом і автор знакової книги «Інтернаціоналізм чи русифікація?» не міг не привернути до себе пильну увагу органів КДБ.

Через усі тривоги та репресії, пов’язані з діяльністю дисидента, з ним пліч-о-пліч пройшла його дружина Марта. Разом вони прожили 62 роки. «Іван і Марта» – це ніжна історія їхніх стосунків та активної громадської позиції Івана, розказана дружиною, яка до останнього була його надійною опорою і коханням усього життя. Все своє життя Дзюба присвятив відродженню української культури і самобутності та рішуче виступав проти русифікації. Він помер 22 лютого 2022 року. Через два дні росія почала широкомасштабне вторгнення в Україну. Його рідна Миколаївка на Донеччині тимчасово окупована росіянами.
Музику для фільму написав італійський композитор Сандро ді Стефано, представник «нової європейської школи кіномузики», володар понад 50 світових нагород. Він створив музичний супровід для кінострічки безоплатно, висловлюючи підтримку Україні в боротьбі за свободу.

А з
16 листопада на великих екранах покажуть ще дві українські роботи. Першу з них –
фільм «Перший код» – зняв ІТ-підприємець Владислав Савченко. Він став і автором дослідження, і продюсером кінострічки. Поспілкувавшись із фахівцями галузі, які розпочали свою кар’єру в різні роки, творча команда накопичила та ретельно перевірила багато фактів. Аби історія, показана у фільмі, виглядала цілісно та цікаво, консультувалися з кінематографістами та документалістами. Реквізитом слугували справжні старі комп’ютери. Локаціями зйомок стали приміщення Національної бібліотеки України ім. В.І. Вернадського. Особливу увагу приділили сьогоденню: як виникла кіберармія, що в свій спосіб чинить спротив збройній агресії.
У 1950-ті роки в лабораторії обчислювальної техніки Інституту електротехніки група київських інженерів розробляє перший у Європі комп’ютер. Українська ІТ-індустрія вбачає початок своєї історії саме від цієї події. У різні роки та за різних обставин сфера розвивалася зусиллями людей, які вміли думати інакше, аніж більшість. Їхні невтомність та винахідливість дали свої плоди.
Кожен глядач почує історії про створення кібевійськ із уст найвпливовіших людей світу. Зокрема, від міністра цифрової трансформації України Михайла Федорова – про те, яку роль зіграв кожен українець у кібервійні. Фільм також розповідає історію української IT-індустрії в цілому – від зародження до цілісної структури кібервійськ.

Другу –
комедійну драму «Генделик» – присвятили пам’яті режисера та сценариста Олександра Столярова. В основу сюжету покладені уривки його оповідань. Режисером проєкту став Тарас Дудар. Робота була представлена на десятому відборі в Держкіно, де кінокартина змогла отримати від держави фінансування в обсязі понад 5 млн грн. Це майже половина загального кошторису на виробництво. З огляду на невеликі кошти, творча команда знімала роботу дуже швидко. Впоралася всього за 18 знімальних днів.
Головний герой фільму, сценарист Іван Герасимов, опинився у скруті. Через творчу кризу він не спромігся вчасно дописати сценарій. Тепер його можуть вбити, бо замовник – впливовий кримінальний авторитет. Гонорар він давно витратив, тож єдиним шансом на порятунок є втеча. Перед дорогою Іван заходить у місцевий генделик. Виявляється, що всі попередні події були лише легенькою розминкою перед справжнім виром несподіванок.